Spanien kan hapse FC Midtjylland-talent

Spanien og Sverige kæmper om ungt FC Midtjylland-talent.



Der er blevet mere og mere populært, at unge fodboldspillere skifter fra et ungdomslandshold til et andet. Nu kan det komme til at ske for Sverige, der muligvis mister det store forsvarstalent Bilal Konteh til det spanske fodboldforbund, skriver FotbollDirekt.

Bilal Konteh spiller til dagligt på FC Midtjyllands U19-hold som centralforsvarsspiller. Den 17-årige stopper har siden sit skifte til FC Midtjylland fra IFK Haninge haft en god udvikling, hvilket også medførte, at han tilbage i september sad på bænken i Superliga-kampen mod Randers FC, dog uden at det kastede spilletid af sig.

Problematikken omkring Bilal Kontehs statsborgerskab opstår ved, at den unge forsvarsspiller er født i Spanien og derfor har spansk pas. Han har dog efter sigende et ønske om at repræsentere det svenske landshold. Spørgsmålet er så, om den plan kommer til at lykkes, da der er opstået komplikationer for Bilal Konteh med at opnå svensk statsborgerskab, efter han i 2023 flyttede til Danmark.

Valget om at flytte til Danmark skulle have gjort, at Migrationsstyrelsen i Sverige er blevet mere tilbageholdende med hensyn til, hvorvidt Bilal Konteh kan opnå svensk statsborgerskab. Ifølge FotbollDirekts kilder skulle dette have ført til, at det svenske fodboldforbund nu er gået i dialog med Migrationsstyrelsen med henblik på at få sagen løst.

Samtidig med dette er det spanske fodboldforbund blevet opmærksom på sagen og er derfor begyndt at scoute Bilal Konteh for at vurdere, om han er interessant for dem.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson med hård kritik

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

FC Midtjylland – Viborg FF

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

El Clásico kan afgøre det hele

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt