Der er blevet mere og mere populært, at unge fodboldspillere skifter fra et ungdomslandshold til et andet. Nu kan det komme til at ske for Sverige, der muligvis mister det store forsvarstalent Bilal Konteh til det spanske fodboldforbund, skriver FotbollDirekt.
Bilal Konteh spiller til dagligt på FC Midtjyllands U19-hold som centralforsvarsspiller. Den 17-årige stopper har siden sit skifte til FC Midtjylland fra IFK Haninge haft en god udvikling, hvilket også medførte, at han tilbage i september sad på bænken i Superliga-kampen mod Randers FC, dog uden at det kastede spilletid af sig.
Problematikken omkring Bilal Kontehs statsborgerskab opstår ved, at den unge forsvarsspiller er født i Spanien og derfor har spansk pas. Han har dog efter sigende et ønske om at repræsentere det svenske landshold. Spørgsmålet er så, om den plan kommer til at lykkes, da der er opstået komplikationer for Bilal Konteh med at opnå svensk statsborgerskab, efter han i 2023 flyttede til Danmark.
Valget om at flytte til Danmark skulle have gjort, at Migrationsstyrelsen i Sverige er blevet mere tilbageholdende med hensyn til, hvorvidt Bilal Konteh kan opnå svensk statsborgerskab. Ifølge FotbollDirekts kilder skulle dette have ført til, at det svenske fodboldforbund nu er gået i dialog med Migrationsstyrelsen med henblik på at få sagen løst.
Samtidig med dette er det spanske fodboldforbund blevet opmærksom på sagen og er derfor begyndt at scoute Bilal Konteh for at vurdere, om han er interessant for dem.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
MEDIE