Der er blevet mere og mere populært, at unge fodboldspillere skifter fra et ungdomslandshold til et andet. Nu kan det komme til at ske for Sverige, der muligvis mister det store forsvarstalent Bilal Konteh til det spanske fodboldforbund, skriver FotbollDirekt.
Bilal Konteh spiller til dagligt på FC Midtjyllands U19-hold som centralforsvarsspiller. Den 17-årige stopper har siden sit skifte til FC Midtjylland fra IFK Haninge haft en god udvikling, hvilket også medførte, at han tilbage i september sad på bænken i Superliga-kampen mod Randers FC, dog uden at det kastede spilletid af sig.
Problematikken omkring Bilal Kontehs statsborgerskab opstår ved, at den unge forsvarsspiller er født i Spanien og derfor har spansk pas. Han har dog efter sigende et ønske om at repræsentere det svenske landshold. Spørgsmålet er så, om den plan kommer til at lykkes, da der er opstået komplikationer for Bilal Konteh med at opnå svensk statsborgerskab, efter han i 2023 flyttede til Danmark.
Valget om at flytte til Danmark skulle have gjort, at Migrationsstyrelsen i Sverige er blevet mere tilbageholdende med hensyn til, hvorvidt Bilal Konteh kan opnå svensk statsborgerskab. Ifølge FotbollDirekts kilder skulle dette have ført til, at det svenske fodboldforbund nu er gået i dialog med Migrationsstyrelsen med henblik på at få sagen løst.
Samtidig med dette er det spanske fodboldforbund blevet opmærksom på sagen og er derfor begyndt at scoute Bilal Konteh for at vurdere, om han er interessant for dem.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Smider Salah-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED