Der er blevet mere og mere populært, at unge fodboldspillere skifter fra et ungdomslandshold til et andet. Nu kan det komme til at ske for Sverige, der muligvis mister det store forsvarstalent Bilal Konteh til det spanske fodboldforbund, skriver FotbollDirekt.
Bilal Konteh spiller til dagligt på FC Midtjyllands U19-hold som centralforsvarsspiller. Den 17-årige stopper har siden sit skifte til FC Midtjylland fra IFK Haninge haft en god udvikling, hvilket også medførte, at han tilbage i september sad på bænken i Superliga-kampen mod Randers FC, dog uden at det kastede spilletid af sig.
Problematikken omkring Bilal Kontehs statsborgerskab opstår ved, at den unge forsvarsspiller er født i Spanien og derfor har spansk pas. Han har dog efter sigende et ønske om at repræsentere det svenske landshold. Spørgsmålet er så, om den plan kommer til at lykkes, da der er opstået komplikationer for Bilal Konteh med at opnå svensk statsborgerskab, efter han i 2023 flyttede til Danmark.
Valget om at flytte til Danmark skulle have gjort, at Migrationsstyrelsen i Sverige er blevet mere tilbageholdende med hensyn til, hvorvidt Bilal Konteh kan opnå svensk statsborgerskab. Ifølge FotbollDirekts kilder skulle dette have ført til, at det svenske fodboldforbund nu er gået i dialog med Migrationsstyrelsen med henblik på at få sagen løst.
Samtidig med dette er det spanske fodboldforbund blevet opmærksom på sagen og er derfor begyndt at scoute Bilal Konteh for at vurdere, om han er interessant for dem.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER