Der er blevet mere og mere populært, at unge fodboldspillere skifter fra et ungdomslandshold til et andet. Nu kan det komme til at ske for Sverige, der muligvis mister det store forsvarstalent Bilal Konteh til det spanske fodboldforbund, skriver FotbollDirekt.
Bilal Konteh spiller til dagligt på FC Midtjyllands U19-hold som centralforsvarsspiller. Den 17-årige stopper har siden sit skifte til FC Midtjylland fra IFK Haninge haft en god udvikling, hvilket også medførte, at han tilbage i september sad på bænken i Superliga-kampen mod Randers FC, dog uden at det kastede spilletid af sig.
Problematikken omkring Bilal Kontehs statsborgerskab opstår ved, at den unge forsvarsspiller er født i Spanien og derfor har spansk pas. Han har dog efter sigende et ønske om at repræsentere det svenske landshold. Spørgsmålet er så, om den plan kommer til at lykkes, da der er opstået komplikationer for Bilal Konteh med at opnå svensk statsborgerskab, efter han i 2023 flyttede til Danmark.
Valget om at flytte til Danmark skulle have gjort, at Migrationsstyrelsen i Sverige er blevet mere tilbageholdende med hensyn til, hvorvidt Bilal Konteh kan opnå svensk statsborgerskab. Ifølge FotbollDirekts kilder skulle dette have ført til, at det svenske fodboldforbund nu er gået i dialog med Migrationsstyrelsen med henblik på at få sagen løst.
Samtidig med dette er det spanske fodboldforbund blevet opmærksom på sagen og er derfor begyndt at scoute Bilal Konteh for at vurdere, om han er interessant for dem.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby