Spanien fik en drømmestart på VM, da holdet onsdag udspillede Costa Rica og fik seks forskellige spillere på måltavlen i en stensikker 7-0-sejr.
Klasseforskellen var udtalt i hele opgøret, og Costa Rica havde intet at byde ind med i den første kamp i landets sjette VM-slutrunde.
Storsejren var Spaniens største ved VM nogensinde, og den 18 år og 110 dage gamle midtbanespiller Gavi startede inde og blev Spaniens yngste spiller ved VM nogensinde.
Med sin scoring til 5-0 blev han også den yngste målscorer ved VM, siden knap 18 år gamle Pelé i 1958 strålede og scorede i alt seks gange i Brasiliens triumf i Sverige.
Med den overbevisende spanske sejr er der samtidig lagt maksimalt pres på Tyskland, som tidligere på dagen overraskende tabte 1-2 til Japan i gruppe E.
Spansk sejr over Tyskland og japansk point mod Costa Rica søndag vil matematisk udelukke tysk avancement fra gruppen.
Spanien åbnede onsdagens opgør med hurtigt og chancesøgende spil, hvilket Costa Rica absolut ingen modsvar havde på. Og efter to forsøg forbi rammen kom en hurtig forløsning efter 11 minutter.
En costaricaner afrettede en dyb stikning, og bolden faldt i feltet ned for fødderne af Dani Olmo, som efter en god vending chippede den over keeper Keylor Navas.
Stikningen kom fra Barcelonas vidunderdreng Gavi, som også blev den yngste spiller nogensinde for Spanien ved en VM-slutrunde.
Ti minutter senere blev det 2-0. Barcelonas Jordi Alba var mand for et hårdt og fladt indlæg, som Real Madrids Marco Asensio i løb satte venstreskøjten på og med en solid afslutning omsatte til sit andet landskampsmål i optræden nummer 32.
Yderligere ti minutter senere omsatte Ferrán Torres køligt et straffespark til 3-0, og derved blev det i en meget ensidig første halvleg, hvor Spanien ifølge Fifas statistikker havde bolden i 73 procent af tiden.
Kampbilledet var uændret i anden halvleg, hvor den spanske offensiv ikke viste nogen nåde.
Ferrán Torres, der dater landstræner Luis Enriques datter, Sira Martinez, blev efter 54 minutter dobbelt målscorer over for et par tøvede costaricanere, og et kvarter før tid lynede Gavi.
Indskiftede Álvaro Morata generobrede bolden efter god fight og lagde en bold ind midt for mål, hvor Gavi flugtede den i nettet via stolpen med en fremragende afslutning.
6-0 og 7-0 kom ved indskifterne Carlos Soler og Morata, og dermed råder Luis Enrique over seks spillere, der allerede var vist, at de kan score i Qatar.
Costa Rica, der stillede med de tidligere superligaspillere Bryan Oviedo og Francisco Calvo, havde intet at byde ind med offensivt og blev ikke noteret for en eneste afslutning.
Defensivt var der ligeledes enorme mangler, og der skal strammes gevaldigt op, hvis holdet skal i nærheden af point i de kommende kampe mod Japan og Tyskland.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
NYHEDER
