Spanien fik en drømmestart på VM, da holdet onsdag udspillede Costa Rica og fik seks forskellige spillere på måltavlen i en stensikker 7-0-sejr.
Klasseforskellen var udtalt i hele opgøret, og Costa Rica havde intet at byde ind med i den første kamp i landets sjette VM-slutrunde.
Storsejren var Spaniens største ved VM nogensinde, og den 18 år og 110 dage gamle midtbanespiller Gavi startede inde og blev Spaniens yngste spiller ved VM nogensinde.
Med sin scoring til 5-0 blev han også den yngste målscorer ved VM, siden knap 18 år gamle Pelé i 1958 strålede og scorede i alt seks gange i Brasiliens triumf i Sverige.
Med den overbevisende spanske sejr er der samtidig lagt maksimalt pres på Tyskland, som tidligere på dagen overraskende tabte 1-2 til Japan i gruppe E.
Spansk sejr over Tyskland og japansk point mod Costa Rica søndag vil matematisk udelukke tysk avancement fra gruppen.
Spanien åbnede onsdagens opgør med hurtigt og chancesøgende spil, hvilket Costa Rica absolut ingen modsvar havde på. Og efter to forsøg forbi rammen kom en hurtig forløsning efter 11 minutter.
En costaricaner afrettede en dyb stikning, og bolden faldt i feltet ned for fødderne af Dani Olmo, som efter en god vending chippede den over keeper Keylor Navas.
Stikningen kom fra Barcelonas vidunderdreng Gavi, som også blev den yngste spiller nogensinde for Spanien ved en VM-slutrunde.
Ti minutter senere blev det 2-0. Barcelonas Jordi Alba var mand for et hårdt og fladt indlæg, som Real Madrids Marco Asensio i løb satte venstreskøjten på og med en solid afslutning omsatte til sit andet landskampsmål i optræden nummer 32.
Yderligere ti minutter senere omsatte Ferrán Torres køligt et straffespark til 3-0, og derved blev det i en meget ensidig første halvleg, hvor Spanien ifølge Fifas statistikker havde bolden i 73 procent af tiden.
Kampbilledet var uændret i anden halvleg, hvor den spanske offensiv ikke viste nogen nåde.
Ferrán Torres, der dater landstræner Luis Enriques datter, Sira Martinez, blev efter 54 minutter dobbelt målscorer over for et par tøvede costaricanere, og et kvarter før tid lynede Gavi.
Indskiftede Álvaro Morata generobrede bolden efter god fight og lagde en bold ind midt for mål, hvor Gavi flugtede den i nettet via stolpen med en fremragende afslutning.
6-0 og 7-0 kom ved indskifterne Carlos Soler og Morata, og dermed råder Luis Enrique over seks spillere, der allerede var vist, at de kan score i Qatar.
Costa Rica, der stillede med de tidligere superligaspillere Bryan Oviedo og Francisco Calvo, havde intet at byde ind med offensivt og blev ikke noteret for en eneste afslutning.
Defensivt var der ligeledes enorme mangler, og der skal strammes gevaldigt op, hvis holdet skal i nærheden af point i de kommende kampe mod Japan og Tyskland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
