Spanien tromler over Costa Rica: Presser tyskerne

Gavi blev den yngste målscorer ved VM siden Pelé i 1958, da Spanien tævede Costa Rica med 7-0.



Spanien fik en drømmestart på VM, da holdet onsdag udspillede Costa Rica og fik seks forskellige spillere på måltavlen i en stensikker 7-0-sejr.

Klasseforskellen var udtalt i hele opgøret, og Costa Rica havde intet at byde ind med i den første kamp i landets sjette VM-slutrunde.

Storsejren var Spaniens største ved VM nogensinde, og den 18 år og 110 dage gamle midtbanespiller Gavi startede inde og blev Spaniens yngste spiller ved VM nogensinde.

Med sin scoring til 5-0 blev han også den yngste målscorer ved VM, siden knap 18 år gamle Pelé i 1958 strålede og scorede i alt seks gange i Brasiliens triumf i Sverige.

Med den overbevisende spanske sejr er der samtidig lagt maksimalt pres på Tyskland, som tidligere på dagen overraskende tabte 1-2 til Japan i gruppe E.

Spansk sejr over Tyskland og japansk point mod Costa Rica søndag vil matematisk udelukke tysk avancement fra gruppen.

Spanien åbnede onsdagens opgør med hurtigt og chancesøgende spil, hvilket Costa Rica absolut ingen modsvar havde på. Og efter to forsøg forbi rammen kom en hurtig forløsning efter 11 minutter.

En costaricaner afrettede en dyb stikning, og bolden faldt i feltet ned for fødderne af Dani Olmo, som efter en god vending chippede den over keeper Keylor Navas.

Stikningen kom fra Barcelonas vidunderdreng Gavi, som også blev den yngste spiller nogensinde for Spanien ved en VM-slutrunde.

Ti minutter senere blev det 2-0. Barcelonas Jordi Alba var mand for et hårdt og fladt indlæg, som Real Madrids Marco Asensio i løb satte venstreskøjten på og med en solid afslutning omsatte til sit andet landskampsmål i optræden nummer 32.

Yderligere ti minutter senere omsatte Ferrán Torres køligt et straffespark til 3-0, og derved blev det i en meget ensidig første halvleg, hvor Spanien ifølge Fifas statistikker havde bolden i 73 procent af tiden.

Kampbilledet var uændret i anden halvleg, hvor den spanske offensiv ikke viste nogen nåde.

Ferrán Torres, der dater landstræner Luis Enriques datter, Sira Martinez, blev efter 54 minutter dobbelt målscorer over for et par tøvede costaricanere, og et kvarter før tid lynede Gavi.

Indskiftede Álvaro Morata generobrede bolden efter god fight og lagde en bold ind midt for mål, hvor Gavi flugtede den i nettet via stolpen med en fremragende afslutning.

6-0 og 7-0 kom ved indskifterne Carlos Soler og Morata, og dermed råder Luis Enrique over seks spillere, der allerede var vist, at de kan score i Qatar.

Costa Rica, der stillede med de tidligere superligaspillere Bryan Oviedo og Francisco Calvo, havde intet at byde ind med offensivt og blev ikke noteret for en eneste afslutning.

Defensivt var der ligeledes enorme mangler, og der skal strammes gevaldigt op, hvis holdet skal i nærheden af point i de kommende kampe mod Japan og Tyskland.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Brøndby præsenterer ny profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko