Spanien fik en drømmestart på VM, da holdet onsdag udspillede Costa Rica og fik seks forskellige spillere på måltavlen i en stensikker 7-0-sejr.
Klasseforskellen var udtalt i hele opgøret, og Costa Rica havde intet at byde ind med i den første kamp i landets sjette VM-slutrunde.
Storsejren var Spaniens største ved VM nogensinde, og den 18 år og 110 dage gamle midtbanespiller Gavi startede inde og blev Spaniens yngste spiller ved VM nogensinde.
Med sin scoring til 5-0 blev han også den yngste målscorer ved VM, siden knap 18 år gamle Pelé i 1958 strålede og scorede i alt seks gange i Brasiliens triumf i Sverige.
Med den overbevisende spanske sejr er der samtidig lagt maksimalt pres på Tyskland, som tidligere på dagen overraskende tabte 1-2 til Japan i gruppe E.
Spansk sejr over Tyskland og japansk point mod Costa Rica søndag vil matematisk udelukke tysk avancement fra gruppen.
Spanien åbnede onsdagens opgør med hurtigt og chancesøgende spil, hvilket Costa Rica absolut ingen modsvar havde på. Og efter to forsøg forbi rammen kom en hurtig forløsning efter 11 minutter.
En costaricaner afrettede en dyb stikning, og bolden faldt i feltet ned for fødderne af Dani Olmo, som efter en god vending chippede den over keeper Keylor Navas.
Stikningen kom fra Barcelonas vidunderdreng Gavi, som også blev den yngste spiller nogensinde for Spanien ved en VM-slutrunde.
Ti minutter senere blev det 2-0. Barcelonas Jordi Alba var mand for et hårdt og fladt indlæg, som Real Madrids Marco Asensio i løb satte venstreskøjten på og med en solid afslutning omsatte til sit andet landskampsmål i optræden nummer 32.
Yderligere ti minutter senere omsatte Ferrán Torres køligt et straffespark til 3-0, og derved blev det i en meget ensidig første halvleg, hvor Spanien ifølge Fifas statistikker havde bolden i 73 procent af tiden.
Kampbilledet var uændret i anden halvleg, hvor den spanske offensiv ikke viste nogen nåde.
Ferrán Torres, der dater landstræner Luis Enriques datter, Sira Martinez, blev efter 54 minutter dobbelt målscorer over for et par tøvede costaricanere, og et kvarter før tid lynede Gavi.
Indskiftede Álvaro Morata generobrede bolden efter god fight og lagde en bold ind midt for mål, hvor Gavi flugtede den i nettet via stolpen med en fremragende afslutning.
6-0 og 7-0 kom ved indskifterne Carlos Soler og Morata, og dermed råder Luis Enrique over seks spillere, der allerede var vist, at de kan score i Qatar.
Costa Rica, der stillede med de tidligere superligaspillere Bryan Oviedo og Francisco Calvo, havde intet at byde ind med offensivt og blev ikke noteret for en eneste afslutning.
Defensivt var der ligeledes enorme mangler, og der skal strammes gevaldigt op, hvis holdet skal i nærheden af point i de kommende kampe mod Japan og Tyskland.
/ritzau/
– Den her sidder dybt i sjælen
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
– En humørdræber
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Her trækkes der lod til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
