Spanien fik en drømmestart på VM, da holdet onsdag udspillede Costa Rica og fik seks forskellige spillere på måltavlen i en stensikker 7-0-sejr.
Klasseforskellen var udtalt i hele opgøret, og Costa Rica havde intet at byde ind med i den første kamp i landets sjette VM-slutrunde.
Storsejren var Spaniens største ved VM nogensinde, og den 18 år og 110 dage gamle midtbanespiller Gavi startede inde og blev Spaniens yngste spiller ved VM nogensinde.
Med sin scoring til 5-0 blev han også den yngste målscorer ved VM, siden knap 18 år gamle Pelé i 1958 strålede og scorede i alt seks gange i Brasiliens triumf i Sverige.
Med den overbevisende spanske sejr er der samtidig lagt maksimalt pres på Tyskland, som tidligere på dagen overraskende tabte 1-2 til Japan i gruppe E.
Spansk sejr over Tyskland og japansk point mod Costa Rica søndag vil matematisk udelukke tysk avancement fra gruppen.
Spanien åbnede onsdagens opgør med hurtigt og chancesøgende spil, hvilket Costa Rica absolut ingen modsvar havde på. Og efter to forsøg forbi rammen kom en hurtig forløsning efter 11 minutter.
En costaricaner afrettede en dyb stikning, og bolden faldt i feltet ned for fødderne af Dani Olmo, som efter en god vending chippede den over keeper Keylor Navas.
Stikningen kom fra Barcelonas vidunderdreng Gavi, som også blev den yngste spiller nogensinde for Spanien ved en VM-slutrunde.
Ti minutter senere blev det 2-0. Barcelonas Jordi Alba var mand for et hårdt og fladt indlæg, som Real Madrids Marco Asensio i løb satte venstreskøjten på og med en solid afslutning omsatte til sit andet landskampsmål i optræden nummer 32.
Yderligere ti minutter senere omsatte Ferrán Torres køligt et straffespark til 3-0, og derved blev det i en meget ensidig første halvleg, hvor Spanien ifølge Fifas statistikker havde bolden i 73 procent af tiden.
Kampbilledet var uændret i anden halvleg, hvor den spanske offensiv ikke viste nogen nåde.
Ferrán Torres, der dater landstræner Luis Enriques datter, Sira Martinez, blev efter 54 minutter dobbelt målscorer over for et par tøvede costaricanere, og et kvarter før tid lynede Gavi.
Indskiftede Álvaro Morata generobrede bolden efter god fight og lagde en bold ind midt for mål, hvor Gavi flugtede den i nettet via stolpen med en fremragende afslutning.
6-0 og 7-0 kom ved indskifterne Carlos Soler og Morata, og dermed råder Luis Enrique over seks spillere, der allerede var vist, at de kan score i Qatar.
Costa Rica, der stillede med de tidligere superligaspillere Bryan Oviedo og Francisco Calvo, havde intet at byde ind med offensivt og blev ikke noteret for en eneste afslutning.
Defensivt var der ligeledes enorme mangler, og der skal strammes gevaldigt op, hvis holdet skal i nærheden af point i de kommende kampe mod Japan og Tyskland.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Thomas Frank fyret
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
– Det var en skuffelse
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADET SPECIAL
