Spanien rykker nærmere danske tilskuertilstande

Et dokument viser, at man i Spanien arbejder på at kunne lukke nogle tilskuere ind til fodboldkampe snart.



Kampene i Superligaen har i de seneste runder kunnet overværes af nogle hundrede tilskuere, og i weekendens runde har man som forsøg ladet nogle tusinde fans komme ind til tre af kampene i runden.

I Spanien er Primera Division, landets bedste række, også kommet i gang igen efter coronapausen. Det er fortsat uden tilskuere på stadionerne.

Som udgangspunkt lød meldingen, at det vil forblive sådan sæsonen ud. Noget tyder dog på, at der muligvis snart må komme lidt tilskuere ind til kampene.

Nyhedsbureauet AFP er kommet i besiddelse af et dokument til klubberne, som beskriver de protokoller, der skal følges, såfremt regeringen godkender, at der må komme tilskuere på stadion.

Det kan ske lige om hjørnet, hvis man skal tro, hvad præsidenten for Den Spanske Ligaforening, Javier Tebas, sagde 11. juni.

– Om 10 til 15 dage har vi en aftale med regeringen om at kunne lukke fans ind på stadion igen, lød det fra Tebas.

– Det bliver selvfølgelig ikke på hele stadion, og hvis vi bare kan fylde 10 eller 15 procent af nogle stadioner, inden sæsonen er omme, vil vi være glade.

Antallet af tilskuere, der vil blive lukket ind, kendes først, når regeringen eventuelt godkender det.

Men dokumentet, som er sendt til klubberne, gør det klart, at det bliver under strikse restriktioner, fansene kan lukkes ind.

Tilskuerne skal registreres før kampene, og alle vil få målt deres temperatur på vej ind. Hvis temperaturen er over 37,5 grader, vil man blive afvist.

Klubberne skal vælge, hvilke fans de vil lukke ind, og alle skal ankomme til stadion i præcist angivne tidsrum.

På stadion skal alle tilskuere bære ansigtsmaske, den fysiske afstand til hinanden skal opretholdes, og når kampen er slut, bliver tilskuerne sluset ud række for række.

/ritzau/

Læs også:Barca-træner forklarer fravalg af stjerne: Foretrak Braithwaites fart
Læs også:Real Betis giver træneren sparket
Læs også:Real Madrid snupper førstepladsen i La Liga efter kontroversiel sejr






LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Fredericia er nærmest rykket ned

De bliver monstersalg til sommer

‘Det er ringe ad helvede til’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby