Kampene i Superligaen har i de seneste runder kunnet overværes af nogle hundrede tilskuere, og i weekendens runde har man som forsøg ladet nogle tusinde fans komme ind til tre af kampene i runden.
I Spanien er Primera Division, landets bedste række, også kommet i gang igen efter coronapausen. Det er fortsat uden tilskuere på stadionerne.
Som udgangspunkt lød meldingen, at det vil forblive sådan sæsonen ud. Noget tyder dog på, at der muligvis snart må komme lidt tilskuere ind til kampene.
Nyhedsbureauet AFP er kommet i besiddelse af et dokument til klubberne, som beskriver de protokoller, der skal følges, såfremt regeringen godkender, at der må komme tilskuere på stadion.
Det kan ske lige om hjørnet, hvis man skal tro, hvad præsidenten for Den Spanske Ligaforening, Javier Tebas, sagde 11. juni.
– Om 10 til 15 dage har vi en aftale med regeringen om at kunne lukke fans ind på stadion igen, lød det fra Tebas.
– Det bliver selvfølgelig ikke på hele stadion, og hvis vi bare kan fylde 10 eller 15 procent af nogle stadioner, inden sæsonen er omme, vil vi være glade.
Antallet af tilskuere, der vil blive lukket ind, kendes først, når regeringen eventuelt godkender det.
Men dokumentet, som er sendt til klubberne, gør det klart, at det bliver under strikse restriktioner, fansene kan lukkes ind.
Tilskuerne skal registreres før kampene, og alle vil få målt deres temperatur på vej ind. Hvis temperaturen er over 37,5 grader, vil man blive afvist.
Klubberne skal vælge, hvilke fans de vil lukke ind, og alle skal ankomme til stadion i præcist angivne tidsrum.
På stadion skal alle tilskuere bære ansigtsmaske, den fysiske afstand til hinanden skal opretholdes, og når kampen er slut, bliver tilskuerne sluset ud række for række.
/ritzau/
Læs også:Barca-træner forklarer fravalg af stjerne: Foretrak Braithwaites fart
Læs også:Real Betis giver træneren sparket
Læs også:Real Madrid snupper førstepladsen i La Liga efter kontroversiel sejr
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
