Kampene i Superligaen har i de seneste runder kunnet overværes af nogle hundrede tilskuere, og i weekendens runde har man som forsøg ladet nogle tusinde fans komme ind til tre af kampene i runden.
I Spanien er Primera Division, landets bedste række, også kommet i gang igen efter coronapausen. Det er fortsat uden tilskuere på stadionerne.
Som udgangspunkt lød meldingen, at det vil forblive sådan sæsonen ud. Noget tyder dog på, at der muligvis snart må komme lidt tilskuere ind til kampene.
Nyhedsbureauet AFP er kommet i besiddelse af et dokument til klubberne, som beskriver de protokoller, der skal følges, såfremt regeringen godkender, at der må komme tilskuere på stadion.
Det kan ske lige om hjørnet, hvis man skal tro, hvad præsidenten for Den Spanske Ligaforening, Javier Tebas, sagde 11. juni.
– Om 10 til 15 dage har vi en aftale med regeringen om at kunne lukke fans ind på stadion igen, lød det fra Tebas.
– Det bliver selvfølgelig ikke på hele stadion, og hvis vi bare kan fylde 10 eller 15 procent af nogle stadioner, inden sæsonen er omme, vil vi være glade.
Antallet af tilskuere, der vil blive lukket ind, kendes først, når regeringen eventuelt godkender det.
Men dokumentet, som er sendt til klubberne, gør det klart, at det bliver under strikse restriktioner, fansene kan lukkes ind.
Tilskuerne skal registreres før kampene, og alle vil få målt deres temperatur på vej ind. Hvis temperaturen er over 37,5 grader, vil man blive afvist.
Klubberne skal vælge, hvilke fans de vil lukke ind, og alle skal ankomme til stadion i præcist angivne tidsrum.
På stadion skal alle tilskuere bære ansigtsmaske, den fysiske afstand til hinanden skal opretholdes, og når kampen er slut, bliver tilskuerne sluset ud række for række.
/ritzau/
Læs også:Barca-træner forklarer fravalg af stjerne: Foretrak Braithwaites fart
Læs også:Real Betis giver træneren sparket
Læs også:Real Madrid snupper førstepladsen i La Liga efter kontroversiel sejr
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
