Spanien rykker nærmere danske tilskuertilstande

Et dokument viser, at man i Spanien arbejder på at kunne lukke nogle tilskuere ind til fodboldkampe snart.



Kampene i Superligaen har i de seneste runder kunnet overværes af nogle hundrede tilskuere, og i weekendens runde har man som forsøg ladet nogle tusinde fans komme ind til tre af kampene i runden.

I Spanien er Primera Division, landets bedste række, også kommet i gang igen efter coronapausen. Det er fortsat uden tilskuere på stadionerne.

Som udgangspunkt lød meldingen, at det vil forblive sådan sæsonen ud. Noget tyder dog på, at der muligvis snart må komme lidt tilskuere ind til kampene.

Nyhedsbureauet AFP er kommet i besiddelse af et dokument til klubberne, som beskriver de protokoller, der skal følges, såfremt regeringen godkender, at der må komme tilskuere på stadion.

Det kan ske lige om hjørnet, hvis man skal tro, hvad præsidenten for Den Spanske Ligaforening, Javier Tebas, sagde 11. juni.

– Om 10 til 15 dage har vi en aftale med regeringen om at kunne lukke fans ind på stadion igen, lød det fra Tebas.

– Det bliver selvfølgelig ikke på hele stadion, og hvis vi bare kan fylde 10 eller 15 procent af nogle stadioner, inden sæsonen er omme, vil vi være glade.

Antallet af tilskuere, der vil blive lukket ind, kendes først, når regeringen eventuelt godkender det.

Men dokumentet, som er sendt til klubberne, gør det klart, at det bliver under strikse restriktioner, fansene kan lukkes ind.

Tilskuerne skal registreres før kampene, og alle vil få målt deres temperatur på vej ind. Hvis temperaturen er over 37,5 grader, vil man blive afvist.

Klubberne skal vælge, hvilke fans de vil lukke ind, og alle skal ankomme til stadion i præcist angivne tidsrum.

På stadion skal alle tilskuere bære ansigtsmaske, den fysiske afstand til hinanden skal opretholdes, og når kampen er slut, bliver tilskuerne sluset ud række for række.

/ritzau/

Læs også:Barca-træner forklarer fravalg af stjerne: Foretrak Braithwaites fart
Læs også:Real Betis giver træneren sparket
Læs også:Real Madrid snupper førstepladsen i La Liga efter kontroversiel sejr




TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Køb, køb, køb!

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AGF – Brøndby IF

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skyder Brøndby-transfer ned

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FC København – Lyngby BK