Spanien rykker nærmere danske tilskuertilstande

Et dokument viser, at man i Spanien arbejder på at kunne lukke nogle tilskuere ind til fodboldkampe snart.



Kampene i Superligaen har i de seneste runder kunnet overværes af nogle hundrede tilskuere, og i weekendens runde har man som forsøg ladet nogle tusinde fans komme ind til tre af kampene i runden.

I Spanien er Primera Division, landets bedste række, også kommet i gang igen efter coronapausen. Det er fortsat uden tilskuere på stadionerne.

Som udgangspunkt lød meldingen, at det vil forblive sådan sæsonen ud. Noget tyder dog på, at der muligvis snart må komme lidt tilskuere ind til kampene.

Nyhedsbureauet AFP er kommet i besiddelse af et dokument til klubberne, som beskriver de protokoller, der skal følges, såfremt regeringen godkender, at der må komme tilskuere på stadion.

Det kan ske lige om hjørnet, hvis man skal tro, hvad præsidenten for Den Spanske Ligaforening, Javier Tebas, sagde 11. juni.

– Om 10 til 15 dage har vi en aftale med regeringen om at kunne lukke fans ind på stadion igen, lød det fra Tebas.

– Det bliver selvfølgelig ikke på hele stadion, og hvis vi bare kan fylde 10 eller 15 procent af nogle stadioner, inden sæsonen er omme, vil vi være glade.

Antallet af tilskuere, der vil blive lukket ind, kendes først, når regeringen eventuelt godkender det.

Men dokumentet, som er sendt til klubberne, gør det klart, at det bliver under strikse restriktioner, fansene kan lukkes ind.

Tilskuerne skal registreres før kampene, og alle vil få målt deres temperatur på vej ind. Hvis temperaturen er over 37,5 grader, vil man blive afvist.

Klubberne skal vælge, hvilke fans de vil lukke ind, og alle skal ankomme til stadion i præcist angivne tidsrum.

På stadion skal alle tilskuere bære ansigtsmaske, den fysiske afstand til hinanden skal opretholdes, og når kampen er slut, bliver tilskuerne sluset ud række for række.

/ritzau/

Læs også:Barca-træner forklarer fravalg af stjerne: Foretrak Braithwaites fart
Læs også:Real Betis giver træneren sparket
Læs også:Real Madrid snupper førstepladsen i La Liga efter kontroversiel sejr




LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

17 minutter for United – nu skal han til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

De er interesseret i Christian Eriksen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller

De vil gerne have Jens Jønsson

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Hylder Patrick Mortensen