Kampene i Superligaen har i de seneste runder kunnet overværes af nogle hundrede tilskuere, og i weekendens runde har man som forsøg ladet nogle tusinde fans komme ind til tre af kampene i runden.
I Spanien er Primera Division, landets bedste række, også kommet i gang igen efter coronapausen. Det er fortsat uden tilskuere på stadionerne.
Som udgangspunkt lød meldingen, at det vil forblive sådan sæsonen ud. Noget tyder dog på, at der muligvis snart må komme lidt tilskuere ind til kampene.
Nyhedsbureauet AFP er kommet i besiddelse af et dokument til klubberne, som beskriver de protokoller, der skal følges, såfremt regeringen godkender, at der må komme tilskuere på stadion.
Det kan ske lige om hjørnet, hvis man skal tro, hvad præsidenten for Den Spanske Ligaforening, Javier Tebas, sagde 11. juni.
– Om 10 til 15 dage har vi en aftale med regeringen om at kunne lukke fans ind på stadion igen, lød det fra Tebas.
– Det bliver selvfølgelig ikke på hele stadion, og hvis vi bare kan fylde 10 eller 15 procent af nogle stadioner, inden sæsonen er omme, vil vi være glade.
Antallet af tilskuere, der vil blive lukket ind, kendes først, når regeringen eventuelt godkender det.
Men dokumentet, som er sendt til klubberne, gør det klart, at det bliver under strikse restriktioner, fansene kan lukkes ind.
Tilskuerne skal registreres før kampene, og alle vil få målt deres temperatur på vej ind. Hvis temperaturen er over 37,5 grader, vil man blive afvist.
Klubberne skal vælge, hvilke fans de vil lukke ind, og alle skal ankomme til stadion i præcist angivne tidsrum.
På stadion skal alle tilskuere bære ansigtsmaske, den fysiske afstand til hinanden skal opretholdes, og når kampen er slut, bliver tilskuerne sluset ud række for række.
/ritzau/
Læs også:Barca-træner forklarer fravalg af stjerne: Foretrak Braithwaites fart
Læs også:Real Betis giver træneren sparket
Læs også:Real Madrid snupper førstepladsen i La Liga efter kontroversiel sejr
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
