Meget tydede på, at Spanien skulle gå planmæssigt videre ved VM torsdag aften.
Men foran 1-0 gik spanierne fuldstændig i stå og tabte 1-2 til et heroisk kæmpende japansk hold på en dramatisk dag i Qatar.
Japan avancerede som gruppevinder, mens Spanien lige nøjagtig sneg sig videre som nummer to i den hæsblæsende gruppe E.
Det blev kun en realitet, fordi Tyskland samtidig vandt 4-2 over Costa Rica. Sidstnævnte var ellers kortvarigt foran og lugtede avancement, hvilket ville have sendt Spanien ud.
Men til sidst lykkedes det alligevel Tyskland at hive de tre point hjem til spaniernes store lettelse.
Japan står nu over for Kroatien i ottendedelsfinalen, mens Spanien får fornøjelsen af VM-overraskelsen Marokko.
Spanien gik ind til sidste gruppekamp som stor favorit og kom da også foran efter 11 minutter, da topscorer Álvaro Morata pandede Cesar Azpilicuetas indlæg i nettet med sit tredje VM-mål.
Forinden var Spanien blevet advaret mod at sløse for meget, da Sergio Busquets mistede bolden og forærede en stor mulighed til Junya Ito, som hamrede den i sidenettet.
Ellers stod der Spanien på det hele. Spanierne havde bolden over 80 procent af tiden og spillede sig til flere halve muligheder, som dog ikke førte til mere.
Noget skulle der ske for Japan, som så småt kunne se sine VM-chancer smuldre.
Freiburg-spilleren Ritsu Doan blev sat på banen, og det var en god idé.
Tre minutter inde i anden halvleg hamrede han bolden i nettet langt udefra, i en situation hvor Spaniens målmand Unai Simon heller ikke så overbevisende ud.
Og kort efter blev der sendt nye chokbølger gennem spansk fodbold, da Ao Tanaka sparkede et indlæg i nettet fra tæt hold.
Det blev hurtigt annulleret, da linjevogteren mente, at bolden havde sluppet baglinjen. Men en videogennemgang viste ifølge dommeren, at det ikke var tilfældet, og pludselig var kampen vendt på hovedet.
Nu var Spanien pludselig i fare for at ryge helt ud af slutrunden. Nervøsiteten bredte sig hos spanierne, som længe havde svært ved at skabe noget i åbent spil.
I den anden kamp fløj målene samtidig ind. Det ene øjeblik var Spanien ude, det andet øjeblik videre.
Det kunne Luis Enriques mandskab ikke kontrollere. Det kunne kun sørge for at få det ene point, som med sikkerhed ville føre til avancement.
Dani Olmo kom til en fri afslutning i feltet med få minutter igen, men Shuichi Gonda i det japanske mål reddede. Mere skete der ikke, og det var begge hold nok i virkeligheden godt tilfredse med.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
