Heroiske Japan tager førstepladsen foran Spanien

Spanien formåede ikke selv at gøre arbejdet færdigt, men gik alligevel videre ved VM sammen med Japan.



Meget tydede på, at Spanien skulle gå planmæssigt videre ved VM torsdag aften.

Men foran 1-0 gik spanierne fuldstændig i stå og tabte 1-2 til et heroisk kæmpende japansk hold på en dramatisk dag i Qatar.

Japan avancerede som gruppevinder, mens Spanien lige nøjagtig sneg sig videre som nummer to i den hæsblæsende gruppe E.

Det blev kun en realitet, fordi Tyskland samtidig vandt 4-2 over Costa Rica. Sidstnævnte var ellers kortvarigt foran og lugtede avancement, hvilket ville have sendt Spanien ud.

Men til sidst lykkedes det alligevel Tyskland at hive de tre point hjem til spaniernes store lettelse.

Japan står nu over for Kroatien i ottendedelsfinalen, mens Spanien får fornøjelsen af VM-overraskelsen Marokko.

Spanien gik ind til sidste gruppekamp som stor favorit og kom da også foran efter 11 minutter, da topscorer Álvaro Morata pandede Cesar Azpilicuetas indlæg i nettet med sit tredje VM-mål.

Forinden var Spanien blevet advaret mod at sløse for meget, da Sergio Busquets mistede bolden og forærede en stor mulighed til Junya Ito, som hamrede den i sidenettet.

Ellers stod der Spanien på det hele. Spanierne havde bolden over 80 procent af tiden og spillede sig til flere halve muligheder, som dog ikke førte til mere.

Noget skulle der ske for Japan, som så småt kunne se sine VM-chancer smuldre.

Freiburg-spilleren Ritsu Doan blev sat på banen, og det var en god idé.

Tre minutter inde i anden halvleg hamrede han bolden i nettet langt udefra, i en situation hvor Spaniens målmand Unai Simon heller ikke så overbevisende ud.

Og kort efter blev der sendt nye chokbølger gennem spansk fodbold, da Ao Tanaka sparkede et indlæg i nettet fra tæt hold.

Det blev hurtigt annulleret, da linjevogteren mente, at bolden havde sluppet baglinjen. Men en videogennemgang viste ifølge dommeren, at det ikke var tilfældet, og pludselig var kampen vendt på hovedet.

Nu var Spanien pludselig i fare for at ryge helt ud af slutrunden. Nervøsiteten bredte sig hos spanierne, som længe havde svært ved at skabe noget i åbent spil.

I den anden kamp fløj målene samtidig ind. Det ene øjeblik var Spanien ude, det andet øjeblik videre.

Det kunne Luis Enriques mandskab ikke kontrollere. Det kunne kun sørge for at få det ene point, som med sikkerhed ville føre til avancement.

Dani Olmo kom til en fri afslutning i feltet med få minutter igen, men Shuichi Gonda i det japanske mål reddede. Mere skete der ikke, og det var begge hold nok i virkeligheden godt tilfredse med.

/ritzau/





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

David Nielsen tæt på fyring

Reagerer på Brøndby-bombe



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Langer ud efter trænerlegende

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Dansk milliardær smider 75.000

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Skræmmende Chido Obi-scener



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Jubler over Benjamin Schmedes

Hjulmand vinder i Hamborg

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

I chok over Manchester United



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Newcastle – Manchester United

631 millioner kroner

‘Han tisser isterninger’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Nu er Dreyer historisk

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Victor Nelsson topper international impact-liste

Arteta afviser kritik fra kollega

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud