Spansk landstræner er sur

På et pressemøde inden mødet med Danmark lod Luis de la Fuente forstå, at han er utilfreds med forbundet.



Store præstationer i sportens verden kaster ofte forbedrede kontrakter af sig. Sådan bør det i hvert fald være, mener Spaniens fodboldlandstræner Luis de la Fuente.

På pressemødet forud for Nations League-mødet med Danmark i Murcia lørdag luftede de la Fuente sin utilfredshed med, at Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) endnu ikke har tilbudt ham en ny kontrakt efter sommerens EM-triumf.

– Jeg har stadig de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra U21-landsholdet. Det ville have været fair, hvis jeg allerede havde fået tilbudt en ny kontrakt, siger han ifølge Marca.

Forfremmelsen til landstræner for A-landsholdet skete i 2022, efter at Luis Enrique stoppede på posten, og de la Fuente fik hurtigt succes.

I 2023 førte han holdet til sejr i Nations League, og i sommer blev det altså til triumf ved EM-slutrunden i Tyskland.

63-årige de la Fuentes nuværende kontrakt løber til og med VM i 2026.

– Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique, siger de la Fuente og gør opmærksom på, at han får tilbud fra anden side.

– Jeg har fået tilbud, hvilket jo er forventeligt. Men det er det her ikke. Jeg tror ikke, at det nogensinde er sket før, at en europamester står uden en kontrakt.

At stå uden kontrakt er nok en tilsnigelse, eftersom hans nuværende aftale altså løber knap to år endnu. Men han føler i hvert fald ikke, at forbundet anerkender hans præstationer.

I 23 kampe under de la Fuente har Spanien vundet de 18 og blot tabt 2.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Her er FC Københavns vej i Europa

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF i Europa: De venter i næste runde

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Hvor er I vilde, AGF!