Spansk landstræner er sur

På et pressemøde inden mødet med Danmark lod Luis de la Fuente forstå, at han er utilfreds med forbundet.



Store præstationer i sportens verden kaster ofte forbedrede kontrakter af sig. Sådan bør det i hvert fald være, mener Spaniens fodboldlandstræner Luis de la Fuente.

På pressemødet forud for Nations League-mødet med Danmark i Murcia lørdag luftede de la Fuente sin utilfredshed med, at Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) endnu ikke har tilbudt ham en ny kontrakt efter sommerens EM-triumf.

– Jeg har stadig de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra U21-landsholdet. Det ville have været fair, hvis jeg allerede havde fået tilbudt en ny kontrakt, siger han ifølge Marca.

Forfremmelsen til landstræner for A-landsholdet skete i 2022, efter at Luis Enrique stoppede på posten, og de la Fuente fik hurtigt succes.

I 2023 førte han holdet til sejr i Nations League, og i sommer blev det altså til triumf ved EM-slutrunden i Tyskland.

63-årige de la Fuentes nuværende kontrakt løber til og med VM i 2026.

– Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique, siger de la Fuente og gør opmærksom på, at han får tilbud fra anden side.

– Jeg har fået tilbud, hvilket jo er forventeligt. Men det er det her ikke. Jeg tror ikke, at det nogensinde er sket før, at en europamester står uden en kontrakt.

At stå uden kontrakt er nok en tilsnigelse, eftersom hans nuværende aftale altså løber knap to år endnu. Men han føler i hvert fald ikke, at forbundet anerkender hans præstationer.

I 23 kampe under de la Fuente har Spanien vundet de 18 og blot tabt 2.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’

OB slutter sæsonen med et nederlag

FC København slagter Randers

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Sønderjyske – FC Nordsjælland

AGF – Viborg FF

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Transferbombe i Real Madrid?

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere