Spansk landstræner er sur

På et pressemøde inden mødet med Danmark lod Luis de la Fuente forstå, at han er utilfreds med forbundet.



Store præstationer i sportens verden kaster ofte forbedrede kontrakter af sig. Sådan bør det i hvert fald være, mener Spaniens fodboldlandstræner Luis de la Fuente.

På pressemødet forud for Nations League-mødet med Danmark i Murcia lørdag luftede de la Fuente sin utilfredshed med, at Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) endnu ikke har tilbudt ham en ny kontrakt efter sommerens EM-triumf.

– Jeg har stadig de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra U21-landsholdet. Det ville have været fair, hvis jeg allerede havde fået tilbudt en ny kontrakt, siger han ifølge Marca.

Forfremmelsen til landstræner for A-landsholdet skete i 2022, efter at Luis Enrique stoppede på posten, og de la Fuente fik hurtigt succes.

I 2023 førte han holdet til sejr i Nations League, og i sommer blev det altså til triumf ved EM-slutrunden i Tyskland.

63-årige de la Fuentes nuværende kontrakt løber til og med VM i 2026.

– Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique, siger de la Fuente og gør opmærksom på, at han får tilbud fra anden side.

– Jeg har fået tilbud, hvilket jo er forventeligt. Men det er det her ikke. Jeg tror ikke, at det nogensinde er sket før, at en europamester står uden en kontrakt.

At stå uden kontrakt er nok en tilsnigelse, eftersom hans nuværende aftale altså løber knap to år endnu. Men han føler i hvert fald ikke, at forbundet anerkender hans præstationer.

I 23 kampe under de la Fuente har Spanien vundet de 18 og blot tabt 2.

/ritzau/





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

Frankrig – Irak

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Et skridt tættere Englands største stadion

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Københavns talenter gør rent bord

Melder dansk stortalent transferklar

Norge – Senegal

Colombia – DR Congo

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Conrad Harder får argentinsk chef

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Panama – Kroatien

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana