Spanske reserver letter Danmarks vej videre i EM

Danmark sikrer med uafgjort mod Serbien avancement i EM efter Spaniens 1-0-sejr over Albanien.



Spanien rakte mandag aften Danmark en hjælpende hånd ved EM i fodbold.

Med 1-0 over Albanien efter en scoring af Ferrán Torres sørgede spanierne således for, at Danmark tirsdag er stensikker på avancement til ottendedelsfinalerne med uafgjort mod Serbien.

Danmark slutter med uafgjort således som minimum på tredjepladsen i gruppe C med tre point og en lige målscore, og det er bedre end både Ungarn og Kroatien i det foreløbige treerregnskab, hvorfra de fire bedste treere avancerer.

Mandagens resultater – inklusive Kroatiens 1-1’er mod Italien – betyder endda, at to point kan være nok til avancement. Det sker, hvis hverken Georgien og Tjekkiet i gruppe F vinder deres sidste gruppekampe mod henholdsvis Portugal og Tyrkiet.

I så fald vil mindst to treere have to point og en negativ målscore.

Gruppe B sluttede med Spanien på toppen med maksimale ni point, Italien tog andenpladsen med fire point, mens Kroatien og Albanien ender på henholdsvis to og et point.

Spanien møder i sin ottendedelsfinale en endnu ukendt treer i Köln på søndag.

Trods ti nye ansigter i startopstillingen i forhold til 1-0-sejren over Italien sad Spanien tungt på spillet fra første fløjt mod Albanien.

Første halvleg var intet chanceorgie, men efter 12 minutter sparkede Barcelonas Ferrán Torres kuglen i nettet via stolpen efter sublim assist af Dani Olmo.

Olmo var i det hele taget en kreativ oplevelse og en af de reserver, der muligvis kan gøre sig håb om at spille sig ind i landstræner Luis de la Fuentes startopstilling.

Albanien var langt fra at true David Rayas bur i den anden ende, indtil kort før pausen hvor Kristjan Asllani med et langskud tvang keeperen ud i fuld længde.

Real Madrid-angriberen Joselu var meget tæt på 2-0 i starten af anden halvleg, men ellers var der langt mellem chancerne, og først da Chelseas Armando Broja efter 64 minutter testede Raya, skete der lidt.

Siden intensiverede albanerne presset i jagten på de nødvendige to scoringer, men selv om der var optræk til meget, blev det aldrig spændende for alvor.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

AC Horsens er tilbage i Superligaen

De vil gerne have Jens Jønsson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Polsk succestræner rygtes til Danmark

17 minutter for United – nu skal han til VM

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Patrick Mortensen færdig i AGF

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner