Spanien rakte mandag aften Danmark en hjælpende hånd ved EM i fodbold.
Med 1-0 over Albanien efter en scoring af Ferrán Torres sørgede spanierne således for, at Danmark tirsdag er stensikker på avancement til ottendedelsfinalerne med uafgjort mod Serbien.
Danmark slutter med uafgjort således som minimum på tredjepladsen i gruppe C med tre point og en lige målscore, og det er bedre end både Ungarn og Kroatien i det foreløbige treerregnskab, hvorfra de fire bedste treere avancerer.
Mandagens resultater – inklusive Kroatiens 1-1’er mod Italien – betyder endda, at to point kan være nok til avancement. Det sker, hvis hverken Georgien og Tjekkiet i gruppe F vinder deres sidste gruppekampe mod henholdsvis Portugal og Tyrkiet.
I så fald vil mindst to treere have to point og en negativ målscore.
Gruppe B sluttede med Spanien på toppen med maksimale ni point, Italien tog andenpladsen med fire point, mens Kroatien og Albanien ender på henholdsvis to og et point.
Spanien møder i sin ottendedelsfinale en endnu ukendt treer i Köln på søndag.
Trods ti nye ansigter i startopstillingen i forhold til 1-0-sejren over Italien sad Spanien tungt på spillet fra første fløjt mod Albanien.
Første halvleg var intet chanceorgie, men efter 12 minutter sparkede Barcelonas Ferrán Torres kuglen i nettet via stolpen efter sublim assist af Dani Olmo.
Olmo var i det hele taget en kreativ oplevelse og en af de reserver, der muligvis kan gøre sig håb om at spille sig ind i landstræner Luis de la Fuentes startopstilling.
Albanien var langt fra at true David Rayas bur i den anden ende, indtil kort før pausen hvor Kristjan Asllani med et langskud tvang keeperen ud i fuld længde.
Real Madrid-angriberen Joselu var meget tæt på 2-0 i starten af anden halvleg, men ellers var der langt mellem chancerne, og først da Chelseas Armando Broja efter 64 minutter testede Raya, skete der lidt.
Siden intensiverede albanerne presset i jagten på de nødvendige to scoringer, men selv om der var optræk til meget, blev det aldrig spændende for alvor.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW
Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE