Friis lægger sig fladt ned: Brest oser af klasse

Sparta Prag lavede for mange fejl til at kunne spille med på Champions League-niveau, siger Lars Friis.



Sparta Prag lavede for mange fejl på banen til at føle sig fortjent til mere end det 1-2-nederlag, som franske Brest tildelte holdet i Champions League onsdag aften.

Sådan lyder dommen fra Sparta Prags danske cheftræner, Lars Friis.

– Det var en fejlfyldt kamp. Vi lavede for mange fejl til at få noget som helst med fra kampen.

– Vi prøvede virkelig, og vi kæmpede, men kvaliteten og beslutningerne var ikke på Champions League-niveau, siger Lars Friis på Uefas hjemmeside.

Friis erkender, at holdet var oppe mod et Brest i topform. Franskmændene er endnu ikke blevet besejret i ligaspillet af årets Champions League.

– Vi spiller mod en modstander, som bare oser af klasse. Det var et enormt erfarent hold, som har taget ti point i fire kampe i Champions League. Det var en virkelig god modstander, siger han.

Brest vandt kampen på mål fra Edimilson Fernandes og et selvmål af den tidligere FC Midtjylland-spiller Kaan Kairinen. Victor Olatunji reducerede til 1-2 i tillægstiden, men tjekkerne måtte i sidste ende gå tomhændet fra opgøret.

Lars Friis kom til Prag i 2022, hvor han startede som assistenttræner for Brian Priske. Da Priske i sommer forlod den tjekkiske hovedstad for at erstatte Arne Slot i hollandske Feyenoord, blev Friis forfremmet til cheftræner.

Danskeren har fået en blandet start på sæsonen i det tjekkiske, hvor han og Sparta ligger på tredjepladsen i den tjekkiske topdivision – otte point efter rivalerne fra Slavia Prag.

I Champions League har holdet samlet fire point sammen, men ligger efter fire spillerunder ikke til videre avancement i europæisk fodbold.

/ritzau/





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Klar transfermelding

Får afvist bud på dansk profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson