Friis lægger sig fladt ned: Brest oser af klasse

Sparta Prag lavede for mange fejl til at kunne spille med på Champions League-niveau, siger Lars Friis.



Sparta Prag lavede for mange fejl på banen til at føle sig fortjent til mere end det 1-2-nederlag, som franske Brest tildelte holdet i Champions League onsdag aften.

Sådan lyder dommen fra Sparta Prags danske cheftræner, Lars Friis.

– Det var en fejlfyldt kamp. Vi lavede for mange fejl til at få noget som helst med fra kampen.

– Vi prøvede virkelig, og vi kæmpede, men kvaliteten og beslutningerne var ikke på Champions League-niveau, siger Lars Friis på Uefas hjemmeside.

Friis erkender, at holdet var oppe mod et Brest i topform. Franskmændene er endnu ikke blevet besejret i ligaspillet af årets Champions League.

– Vi spiller mod en modstander, som bare oser af klasse. Det var et enormt erfarent hold, som har taget ti point i fire kampe i Champions League. Det var en virkelig god modstander, siger han.

Brest vandt kampen på mål fra Edimilson Fernandes og et selvmål af den tidligere FC Midtjylland-spiller Kaan Kairinen. Victor Olatunji reducerede til 1-2 i tillægstiden, men tjekkerne måtte i sidste ende gå tomhændet fra opgøret.

Lars Friis kom til Prag i 2022, hvor han startede som assistenttræner for Brian Priske. Da Priske i sommer forlod den tjekkiske hovedstad for at erstatte Arne Slot i hollandske Feyenoord, blev Friis forfremmet til cheftræner.

Danskeren har fået en blandet start på sæsonen i det tjekkiske, hvor han og Sparta ligger på tredjepladsen i den tjekkiske topdivision – otte point efter rivalerne fra Slavia Prag.

I Champions League har holdet samlet fire point sammen, men ligger efter fire spillerunder ikke til videre avancement i europæisk fodbold.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Er de også færdige i OB?

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Midtjylland er ude

De vil have Jelert

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

John Stones tager sydpå

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland