Specialister finpudser FCM’s stjerner: Vi prøver at optimere spillerne

Mentaltræning, videoanalyser og træninger filmet med droner er blevet en del af hverdagen i Superligaen.



De bedste danske fodboldklubber finpudser de allermindste detaljer i jagten på point i Superligaen.

Detaljeringsgraden betyder, at der er sket en kraftigt stigning i antallet af specialister omkring cheftræneren.

Mens cheftræneren for få år siden blot havde nogle få hjælpere, så er det ikke usædvanligt med en stab på 10 til 15 personer omkring manden med det overordnede ansvar.

Hos Superligaens aktuelle førerhold fra FC Midtjylland har cheftræner Brian Priske et stort hold til at hjælpe sig.

– Hvis vi skal rykke spillerne derhen, hvor vi gerne vil, opnå resultater og sælge nogle af dem til gode penge, så kræver det flere hænder end mine og to assistenters, siger Brian Priske.

Ud over en velvoksen sundhedsstab er der specialister til at tage sig af det mentale, det fysiske, dødboldene, afslutningsøvelser, optage video af hver træning og lave analyser af træning og kampe.

Indimellem er der også en indkasttræner eller en specialist i sparketeknik forbi træningsanlægget i Ikast, hvor spillerne ofte bliver hevet ud af den fælles træning for at få fuld opmærksomhed.

Videomanden, der filmer træningerne, optager ofte fra luften med drone.

Der er lagt handlingsplaner for hver spiller. Holdet følger en ugeplan, men det vurderes dag for dag, hvad den enkelte spiller har brug for.

– Vi prøver at optimere vores spillere med så mange specialister som muligt.

– Spillerne er vildt glade for at få den opmærksomhed. De stræber efter at blive bedre hele tiden – uanset om det er på banen eller til en evaluering i videolokalet af situationer i træning eller kamp, siger Brian Priske.

Med hjælp fra de mange specialister topper FCM i øjeblikket Superligaen foran FC København. På mandag møder midtjyderne på udebane OB.

/ritzau/





Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Historisk påsætning undrer dommerekspert

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Usbekistan – Colombia

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Elias Jelert færdig

Her er Tunesiens nye VM-træner

Irak – Norge

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Argentina – Algeriet