Spekulationerne buldrer: Bliver Andreas Alm fyret?

Fodbolddirektøren i OB ville ikke stille op til interview efter afmonteringen af Brøndby IF søndag aften. Det fik TV3 Sports fodboldeksperter til at tolke en hel del på Andreas Alms fremtid.



Björn Wesström nægtede overfor programmet Onside at stille op til interview efter endnu et nederlag søndag mod Brøndby IF.

Her var planen, at han skulle forholde sig til situationen omkring Andreas Alm, der endnu ikke er lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson, hvilket placerer OB sidst i Superligaen.

Et sådant fravær fra OB-bossen fik TV3 Sports fodboldeksperter til at spekulere kraftigt i svenskerens fremtid i dansk fodbold. Kenneth Emil Petersen tror således ikke på, at Andreas Alm fortsat er i OB i næste weekend.

– Hvis man skal konkludere noget ud fra det her, så kunne det godt tyde på, at der er gang i nogle ting i OB. Det ville ikke overraske mig. Lad mig sige det sådan. De sidste kampe har simpelthen været under al kritik, lyder det blandt andet fra den tidligere OB-spiller, der fortsatte med at fokusere på klubbens mangler på banen.

Kort og godt, så fælder Kenneth Emil Petersen bagefter en hård dom, da han bliver spurgt, om han tror på, at Andreas Alm også er ansat i OB i næste uge.

– Nej, det tror jeg ikke, lyder den kortfattede dom.

I studiet er dommen ikke lige så dyster, da Stig Tøfting bliver bedt om at forholde sig til Björn Wesströms fravær ved mikrofonerne.

– Jeg tolker det ikke umiddelbart som om, at han bliver fyret, fordi han ikke vil stille op. Men jeg tror, hans dage er ved at være talte. Det er jo ikke raketvidenskab, at når man som fodboldtræner ikke vinder fodboldkampe, så er man i fare for at ryge ud, siger Stig Tøfting.

Andreas Alm overtog tøjlerne i OB sidste sommer, og her fik han i løbet af foråret vind i sejlene, som kulminerede med pokalfinalen mod FC Midtjylland, der dog endte med et nederlag.

De positive takter fra foråret er ikke blevet bragt med ind i den nye sæson hvor man fortsat har sæsonens første sejr til gode. Præstationerne har også været under al kritik, da man blandt andet har fået bøllebank af FC Midtjylland og Brøndby senest.

I afspilleren ovenfor kan du få den fulde forklaring på Björn Wesströms fravær, ligesom Per Frimann også sætter ord på Andreas Alms fremtid i OB.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Flere ændringer på vej i FC København  

Deler godt Brøndby-nyt

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Det er helt galt, Brøndby!

Giver VM-garanti

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske