Björn Wesström nægtede overfor programmet Onside at stille op til interview efter endnu et nederlag søndag mod Brøndby IF.
Her var planen, at han skulle forholde sig til situationen omkring Andreas Alm, der endnu ikke er lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson, hvilket placerer OB sidst i Superligaen.
Et sådant fravær fra OB-bossen fik TV3 Sports fodboldeksperter til at spekulere kraftigt i svenskerens fremtid i dansk fodbold. Kenneth Emil Petersen tror således ikke på, at Andreas Alm fortsat er i OB i næste weekend.
– Hvis man skal konkludere noget ud fra det her, så kunne det godt tyde på, at der er gang i nogle ting i OB. Det ville ikke overraske mig. Lad mig sige det sådan. De sidste kampe har simpelthen været under al kritik, lyder det blandt andet fra den tidligere OB-spiller, der fortsatte med at fokusere på klubbens mangler på banen.
Kort og godt, så fælder Kenneth Emil Petersen bagefter en hård dom, da han bliver spurgt, om han tror på, at Andreas Alm også er ansat i OB i næste uge.
– Nej, det tror jeg ikke, lyder den kortfattede dom.
I studiet er dommen ikke lige så dyster, da Stig Tøfting bliver bedt om at forholde sig til Björn Wesströms fravær ved mikrofonerne.
– Jeg tolker det ikke umiddelbart som om, at han bliver fyret, fordi han ikke vil stille op. Men jeg tror, hans dage er ved at være talte. Det er jo ikke raketvidenskab, at når man som fodboldtræner ikke vinder fodboldkampe, så er man i fare for at ryge ud, siger Stig Tøfting.
Andreas Alm overtog tøjlerne i OB sidste sommer, og her fik han i løbet af foråret vind i sejlene, som kulminerede med pokalfinalen mod FC Midtjylland, der dog endte med et nederlag.
De positive takter fra foråret er ikke blevet bragt med ind i den nye sæson hvor man fortsat har sæsonens første sejr til gode. Præstationerne har også været under al kritik, da man blandt andet har fået bøllebank af FC Midtjylland og Brøndby senest.
I afspilleren ovenfor kan du få den fulde forklaring på Björn Wesströms fravær, ligesom Per Frimann også sætter ord på Andreas Alms fremtid i OB.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
NYHEDER