Spekulationerne buldrer: Bliver Andreas Alm fyret?

Fodbolddirektøren i OB ville ikke stille op til interview efter afmonteringen af Brøndby IF søndag aften. Det fik TV3 Sports fodboldeksperter til at tolke en hel del på Andreas Alms fremtid.



Björn Wesström nægtede overfor programmet Onside at stille op til interview efter endnu et nederlag søndag mod Brøndby IF.

Her var planen, at han skulle forholde sig til situationen omkring Andreas Alm, der endnu ikke er lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson, hvilket placerer OB sidst i Superligaen.

Et sådant fravær fra OB-bossen fik TV3 Sports fodboldeksperter til at spekulere kraftigt i svenskerens fremtid i dansk fodbold. Kenneth Emil Petersen tror således ikke på, at Andreas Alm fortsat er i OB i næste weekend.

– Hvis man skal konkludere noget ud fra det her, så kunne det godt tyde på, at der er gang i nogle ting i OB. Det ville ikke overraske mig. Lad mig sige det sådan. De sidste kampe har simpelthen været under al kritik, lyder det blandt andet fra den tidligere OB-spiller, der fortsatte med at fokusere på klubbens mangler på banen.

Kort og godt, så fælder Kenneth Emil Petersen bagefter en hård dom, da han bliver spurgt, om han tror på, at Andreas Alm også er ansat i OB i næste uge.

– Nej, det tror jeg ikke, lyder den kortfattede dom.

I studiet er dommen ikke lige så dyster, da Stig Tøfting bliver bedt om at forholde sig til Björn Wesströms fravær ved mikrofonerne.

– Jeg tolker det ikke umiddelbart som om, at han bliver fyret, fordi han ikke vil stille op. Men jeg tror, hans dage er ved at være talte. Det er jo ikke raketvidenskab, at når man som fodboldtræner ikke vinder fodboldkampe, så er man i fare for at ryge ud, siger Stig Tøfting.

Andreas Alm overtog tøjlerne i OB sidste sommer, og her fik han i løbet af foråret vind i sejlene, som kulminerede med pokalfinalen mod FC Midtjylland, der dog endte med et nederlag.

De positive takter fra foråret er ikke blevet bragt med ind i den nye sæson hvor man fortsat har sæsonens første sejr til gode. Præstationerne har også været under al kritik, da man blandt andet har fået bøllebank af FC Midtjylland og Brøndby senest.

I afspilleren ovenfor kan du få den fulde forklaring på Björn Wesströms fravær, ligesom Per Frimann også sætter ord på Andreas Alms fremtid i OB.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Chok i Wolfsburg

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tottenham jagter choktransfer