Spekulationerne buldrer: Bliver Andreas Alm fyret?

Fodbolddirektøren i OB ville ikke stille op til interview efter afmonteringen af Brøndby IF søndag aften. Det fik TV3 Sports fodboldeksperter til at tolke en hel del på Andreas Alms fremtid.



Björn Wesström nægtede overfor programmet Onside at stille op til interview efter endnu et nederlag søndag mod Brøndby IF.

Her var planen, at han skulle forholde sig til situationen omkring Andreas Alm, der endnu ikke er lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson, hvilket placerer OB sidst i Superligaen.

Et sådant fravær fra OB-bossen fik TV3 Sports fodboldeksperter til at spekulere kraftigt i svenskerens fremtid i dansk fodbold. Kenneth Emil Petersen tror således ikke på, at Andreas Alm fortsat er i OB i næste weekend.

– Hvis man skal konkludere noget ud fra det her, så kunne det godt tyde på, at der er gang i nogle ting i OB. Det ville ikke overraske mig. Lad mig sige det sådan. De sidste kampe har simpelthen været under al kritik, lyder det blandt andet fra den tidligere OB-spiller, der fortsatte med at fokusere på klubbens mangler på banen.

Kort og godt, så fælder Kenneth Emil Petersen bagefter en hård dom, da han bliver spurgt, om han tror på, at Andreas Alm også er ansat i OB i næste uge.

– Nej, det tror jeg ikke, lyder den kortfattede dom.

I studiet er dommen ikke lige så dyster, da Stig Tøfting bliver bedt om at forholde sig til Björn Wesströms fravær ved mikrofonerne.

– Jeg tolker det ikke umiddelbart som om, at han bliver fyret, fordi han ikke vil stille op. Men jeg tror, hans dage er ved at være talte. Det er jo ikke raketvidenskab, at når man som fodboldtræner ikke vinder fodboldkampe, så er man i fare for at ryge ud, siger Stig Tøfting.

Andreas Alm overtog tøjlerne i OB sidste sommer, og her fik han i løbet af foråret vind i sejlene, som kulminerede med pokalfinalen mod FC Midtjylland, der dog endte med et nederlag.

De positive takter fra foråret er ikke blevet bragt med ind i den nye sæson hvor man fortsat har sæsonens første sejr til gode. Præstationerne har også været under al kritik, da man blandt andet har fået bøllebank af FC Midtjylland og Brøndby senest.

I afspilleren ovenfor kan du få den fulde forklaring på Björn Wesströms fravær, ligesom Per Frimann også sætter ord på Andreas Alms fremtid i OB.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Transfer definitivt kollapset

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

OB – Sønderjyske

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Kæmpe transfer under opsejling

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han er den nye Superliga-juvel!

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning