Spekulationerne buldrer: Bliver Andreas Alm fyret?

Fodbolddirektøren i OB ville ikke stille op til interview efter afmonteringen af Brøndby IF søndag aften. Det fik TV3 Sports fodboldeksperter til at tolke en hel del på Andreas Alms fremtid.



Björn Wesström nægtede overfor programmet Onside at stille op til interview efter endnu et nederlag søndag mod Brøndby IF.

Her var planen, at han skulle forholde sig til situationen omkring Andreas Alm, der endnu ikke er lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson, hvilket placerer OB sidst i Superligaen.

Et sådant fravær fra OB-bossen fik TV3 Sports fodboldeksperter til at spekulere kraftigt i svenskerens fremtid i dansk fodbold. Kenneth Emil Petersen tror således ikke på, at Andreas Alm fortsat er i OB i næste weekend.

– Hvis man skal konkludere noget ud fra det her, så kunne det godt tyde på, at der er gang i nogle ting i OB. Det ville ikke overraske mig. Lad mig sige det sådan. De sidste kampe har simpelthen været under al kritik, lyder det blandt andet fra den tidligere OB-spiller, der fortsatte med at fokusere på klubbens mangler på banen.

Kort og godt, så fælder Kenneth Emil Petersen bagefter en hård dom, da han bliver spurgt, om han tror på, at Andreas Alm også er ansat i OB i næste uge.

– Nej, det tror jeg ikke, lyder den kortfattede dom.

I studiet er dommen ikke lige så dyster, da Stig Tøfting bliver bedt om at forholde sig til Björn Wesströms fravær ved mikrofonerne.

– Jeg tolker det ikke umiddelbart som om, at han bliver fyret, fordi han ikke vil stille op. Men jeg tror, hans dage er ved at være talte. Det er jo ikke raketvidenskab, at når man som fodboldtræner ikke vinder fodboldkampe, så er man i fare for at ryge ud, siger Stig Tøfting.

Andreas Alm overtog tøjlerne i OB sidste sommer, og her fik han i løbet af foråret vind i sejlene, som kulminerede med pokalfinalen mod FC Midtjylland, der dog endte med et nederlag.

De positive takter fra foråret er ikke blevet bragt med ind i den nye sæson hvor man fortsat har sæsonens første sejr til gode. Præstationerne har også været under al kritik, da man blandt andet har fået bøllebank af FC Midtjylland og Brøndby senest.

I afspilleren ovenfor kan du få den fulde forklaring på Björn Wesströms fravær, ligesom Per Frimann også sætter ord på Andreas Alms fremtid i OB.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Randers FC – Vejle Boldklub

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid