Björn Wesström nægtede overfor programmet Onside at stille op til interview efter endnu et nederlag søndag mod Brøndby IF.
Her var planen, at han skulle forholde sig til situationen omkring Andreas Alm, der endnu ikke er lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson, hvilket placerer OB sidst i Superligaen.
Et sådant fravær fra OB-bossen fik TV3 Sports fodboldeksperter til at spekulere kraftigt i svenskerens fremtid i dansk fodbold. Kenneth Emil Petersen tror således ikke på, at Andreas Alm fortsat er i OB i næste weekend.
– Hvis man skal konkludere noget ud fra det her, så kunne det godt tyde på, at der er gang i nogle ting i OB. Det ville ikke overraske mig. Lad mig sige det sådan. De sidste kampe har simpelthen været under al kritik, lyder det blandt andet fra den tidligere OB-spiller, der fortsatte med at fokusere på klubbens mangler på banen.
Kort og godt, så fælder Kenneth Emil Petersen bagefter en hård dom, da han bliver spurgt, om han tror på, at Andreas Alm også er ansat i OB i næste uge.
– Nej, det tror jeg ikke, lyder den kortfattede dom.
I studiet er dommen ikke lige så dyster, da Stig Tøfting bliver bedt om at forholde sig til Björn Wesströms fravær ved mikrofonerne.
– Jeg tolker det ikke umiddelbart som om, at han bliver fyret, fordi han ikke vil stille op. Men jeg tror, hans dage er ved at være talte. Det er jo ikke raketvidenskab, at når man som fodboldtræner ikke vinder fodboldkampe, så er man i fare for at ryge ud, siger Stig Tøfting.
Andreas Alm overtog tøjlerne i OB sidste sommer, og her fik han i løbet af foråret vind i sejlene, som kulminerede med pokalfinalen mod FC Midtjylland, der dog endte med et nederlag.
De positive takter fra foråret er ikke blevet bragt med ind i den nye sæson hvor man fortsat har sæsonens første sejr til gode. Præstationerne har også været under al kritik, da man blandt andet har fået bøllebank af FC Midtjylland og Brøndby senest.
I afspilleren ovenfor kan du få den fulde forklaring på Björn Wesströms fravær, ligesom Per Frimann også sætter ord på Andreas Alms fremtid i OB.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
OPTAKT