Spekulationerne buldrer: Bliver Andreas Alm fyret?

Fodbolddirektøren i OB ville ikke stille op til interview efter afmonteringen af Brøndby IF søndag aften. Det fik TV3 Sports fodboldeksperter til at tolke en hel del på Andreas Alms fremtid.



Björn Wesström nægtede overfor programmet Onside at stille op til interview efter endnu et nederlag søndag mod Brøndby IF.

Her var planen, at han skulle forholde sig til situationen omkring Andreas Alm, der endnu ikke er lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson, hvilket placerer OB sidst i Superligaen.

Et sådant fravær fra OB-bossen fik TV3 Sports fodboldeksperter til at spekulere kraftigt i svenskerens fremtid i dansk fodbold. Kenneth Emil Petersen tror således ikke på, at Andreas Alm fortsat er i OB i næste weekend.

– Hvis man skal konkludere noget ud fra det her, så kunne det godt tyde på, at der er gang i nogle ting i OB. Det ville ikke overraske mig. Lad mig sige det sådan. De sidste kampe har simpelthen været under al kritik, lyder det blandt andet fra den tidligere OB-spiller, der fortsatte med at fokusere på klubbens mangler på banen.

Kort og godt, så fælder Kenneth Emil Petersen bagefter en hård dom, da han bliver spurgt, om han tror på, at Andreas Alm også er ansat i OB i næste uge.

– Nej, det tror jeg ikke, lyder den kortfattede dom.

I studiet er dommen ikke lige så dyster, da Stig Tøfting bliver bedt om at forholde sig til Björn Wesströms fravær ved mikrofonerne.

– Jeg tolker det ikke umiddelbart som om, at han bliver fyret, fordi han ikke vil stille op. Men jeg tror, hans dage er ved at være talte. Det er jo ikke raketvidenskab, at når man som fodboldtræner ikke vinder fodboldkampe, så er man i fare for at ryge ud, siger Stig Tøfting.

Andreas Alm overtog tøjlerne i OB sidste sommer, og her fik han i løbet af foråret vind i sejlene, som kulminerede med pokalfinalen mod FC Midtjylland, der dog endte med et nederlag.

De positive takter fra foråret er ikke blevet bragt med ind i den nye sæson hvor man fortsat har sæsonens første sejr til gode. Præstationerne har også været under al kritik, da man blandt andet har fået bøllebank af FC Midtjylland og Brøndby senest.

I afspilleren ovenfor kan du få den fulde forklaring på Björn Wesströms fravær, ligesom Per Frimann også sætter ord på Andreas Alms fremtid i OB.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Vil have ham væk fra FC København

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Mourinho tog røven på Zeca

FCM ansætter ny topboss



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

De danske kvinder tager førstepladsen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Narteys krav til ny kontrakt

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Rigtig glad på fansenes vegne

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker