Spillede forfærdeligt: Det værste jeg har prøvet

Brøndby-spilleren Kevin Tshiembe ser tilbage på en forfærdelig kamp mod Lyon for en lille måned siden.



Lige meget om man er elektriker, direktør, professionel fodboldspiller eller noget helt fjerde er der én ting, der går igen i alle professioner. Nogle gange har man bare en rigtig møgdag på jobbet.

Sådan én havde Brøndbys Kevin Tshiembe den 30. september, da de blå-gule mødte storklubben Lyon på udebane i Europa League.

Midtstopperen startede ikke engang på banen, men blev sendt i aktion med en halv time igen ved stillingen 0-0. 30 minutter senere kunne franskmændene juble over en 3-0-sejr, og Kevin Tshiembe var involveret i alle tre scoringer.

– Det er nok noget af det værste, jeg har prøvet, siger Kevin Tshiembe i et stort interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg følte mig klar. Men det, der er med sådan en kamp; det kan godt være, at når selve spillet kører, så kan man godt følge med, men i de små aktioner er det bare på et helt andet niveau. Det går meget hurtigere. Det var en svær kamp at komme ind i, når man ikke var med i flowet og havde mærket kampen af.

– Jeg lærte, at man skal være 100 procent hver gang. Man skal ikke undervurdere én situation. Jeg ved i hvert fald, at jeg aldrig nogensinde vil gennemgå det igen. Det giver bare et andet mindset. Uanset om man kommer ind som indskifter eller starter inde, så handler det bare om at være fuldt fokuseret i hvert situation. Ikke undervurdere én situation. Der er en grund til, at de spillere er, hvor de er.

Søndag venter en ny svær opgave for Kevin Tshiembe og holdkammeraterne i Brøndby IF, når de danske mestre får besøg af FC København i sæsonens andet derby i hovedstaden. 

Kevin Tshiembe debuterede for Brøndby i det omvendte opgør i Parken, som FC København vandt 4-2.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE: AGF med offensive ændringer til skæbnekamp




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Schelderup får USA-visum trods dansk dom