Spillede forfærdeligt: Det værste jeg har prøvet

Brøndby-spilleren Kevin Tshiembe ser tilbage på en forfærdelig kamp mod Lyon for en lille måned siden.



Lige meget om man er elektriker, direktør, professionel fodboldspiller eller noget helt fjerde er der én ting, der går igen i alle professioner. Nogle gange har man bare en rigtig møgdag på jobbet.

Sådan én havde Brøndbys Kevin Tshiembe den 30. september, da de blå-gule mødte storklubben Lyon på udebane i Europa League.

Midtstopperen startede ikke engang på banen, men blev sendt i aktion med en halv time igen ved stillingen 0-0. 30 minutter senere kunne franskmændene juble over en 3-0-sejr, og Kevin Tshiembe var involveret i alle tre scoringer.

– Det er nok noget af det værste, jeg har prøvet, siger Kevin Tshiembe i et stort interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg følte mig klar. Men det, der er med sådan en kamp; det kan godt være, at når selve spillet kører, så kan man godt følge med, men i de små aktioner er det bare på et helt andet niveau. Det går meget hurtigere. Det var en svær kamp at komme ind i, når man ikke var med i flowet og havde mærket kampen af.

– Jeg lærte, at man skal være 100 procent hver gang. Man skal ikke undervurdere én situation. Jeg ved i hvert fald, at jeg aldrig nogensinde vil gennemgå det igen. Det giver bare et andet mindset. Uanset om man kommer ind som indskifter eller starter inde, så handler det bare om at være fuldt fokuseret i hvert situation. Ikke undervurdere én situation. Der er en grund til, at de spillere er, hvor de er.

Søndag venter en ny svær opgave for Kevin Tshiembe og holdkammeraterne i Brøndby IF, når de danske mestre får besøg af FC København i sæsonens andet derby i hovedstaden. 

Kevin Tshiembe debuterede for Brøndby i det omvendte opgør i Parken, som FC København vandt 4-2.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Mæhle kan hentes for spotpris

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Erik ten Hag jagter dansker

Forhandler om Albert Grønbæk

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk