Lige meget om man er elektriker, direktør, professionel fodboldspiller eller noget helt fjerde er der én ting, der går igen i alle professioner. Nogle gange har man bare en rigtig møgdag på jobbet.
Sådan én havde Brøndbys Kevin Tshiembe den 30. september, da de blå-gule mødte storklubben Lyon på udebane i Europa League.
Midtstopperen startede ikke engang på banen, men blev sendt i aktion med en halv time igen ved stillingen 0-0. 30 minutter senere kunne franskmændene juble over en 3-0-sejr, og Kevin Tshiembe var involveret i alle tre scoringer.
– Det er nok noget af det værste, jeg har prøvet, siger Kevin Tshiembe i et stort interview med Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg følte mig klar. Men det, der er med sådan en kamp; det kan godt være, at når selve spillet kører, så kan man godt følge med, men i de små aktioner er det bare på et helt andet niveau. Det går meget hurtigere. Det var en svær kamp at komme ind i, når man ikke var med i flowet og havde mærket kampen af.
– Jeg lærte, at man skal være 100 procent hver gang. Man skal ikke undervurdere én situation. Jeg ved i hvert fald, at jeg aldrig nogensinde vil gennemgå det igen. Det giver bare et andet mindset. Uanset om man kommer ind som indskifter eller starter inde, så handler det bare om at være fuldt fokuseret i hvert situation. Ikke undervurdere én situation. Der er en grund til, at de spillere er, hvor de er.
Søndag venter en ny svær opgave for Kevin Tshiembe og holdkammeraterne i Brøndby IF, når de danske mestre får besøg af FC København i sæsonens andet derby i hovedstaden.
Kevin Tshiembe debuterede for Brøndby i det omvendte opgør i Parken, som FC København vandt 4-2.

LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
Knuser transferrekord
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Stor profil ude af Frankrig-brag
