Spillede forfærdeligt: Det værste jeg har prøvet

Brøndby-spilleren Kevin Tshiembe ser tilbage på en forfærdelig kamp mod Lyon for en lille måned siden.



Lige meget om man er elektriker, direktør, professionel fodboldspiller eller noget helt fjerde er der én ting, der går igen i alle professioner. Nogle gange har man bare en rigtig møgdag på jobbet.

Sådan én havde Brøndbys Kevin Tshiembe den 30. september, da de blå-gule mødte storklubben Lyon på udebane i Europa League.

Midtstopperen startede ikke engang på banen, men blev sendt i aktion med en halv time igen ved stillingen 0-0. 30 minutter senere kunne franskmændene juble over en 3-0-sejr, og Kevin Tshiembe var involveret i alle tre scoringer.

– Det er nok noget af det værste, jeg har prøvet, siger Kevin Tshiembe i et stort interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg følte mig klar. Men det, der er med sådan en kamp; det kan godt være, at når selve spillet kører, så kan man godt følge med, men i de små aktioner er det bare på et helt andet niveau. Det går meget hurtigere. Det var en svær kamp at komme ind i, når man ikke var med i flowet og havde mærket kampen af.

– Jeg lærte, at man skal være 100 procent hver gang. Man skal ikke undervurdere én situation. Jeg ved i hvert fald, at jeg aldrig nogensinde vil gennemgå det igen. Det giver bare et andet mindset. Uanset om man kommer ind som indskifter eller starter inde, så handler det bare om at være fuldt fokuseret i hvert situation. Ikke undervurdere én situation. Der er en grund til, at de spillere er, hvor de er.

Søndag venter en ny svær opgave for Kevin Tshiembe og holdkammeraterne i Brøndby IF, når de danske mestre får besøg af FC København i sæsonens andet derby i hovedstaden. 

Kevin Tshiembe debuterede for Brøndby i det omvendte opgør i Parken, som FC København vandt 4-2.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Danske klubber scorer millioner på VM

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand