• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Spillefugle har ringe tiltro til BIF's målsætning

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Det ser meget vanskeligt ud for Brøndby IF at indfri klubbens egen målsætning om top tre.

Af Ole Hoffskov

Brøndbys mesterskab fra i fjor er indtil videre i denne sæson blevet vekslet til en bundplacering.

De blå-gule er blot noteret for en enkelt sejr i de første ni runder af Superligaen, og Brøndby kan ryge ned på næstsidstepladsen, hvis de taber til AaB søndag, og SønderjyskE dagen efter besejrer AGF.

Brøndby IF har stadig top tre som erklæret målsætning for sæsonen, men det ser sværere og sværere ud, og i skrivende stund har holdet 10 point op til AaB på tredjepladsen.

Blandt de danske spillefugle er der meget ringe tro på, at Brøndby IF kan indfri klubbens egen målsætning. 

- Kun fem procent af de væddemål, der er sat på, hvilke klubber, der kommer i top-3, er sat på Brøndby. Og de fleste af dem er sat i starten af sæsonen, fortæller Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil, i en pressemeddelelse.

Når snakken falder på, om Brøndby IF kan snige sig med i mesterskabsspillet, er der i bogstaveligste forstand delte meninger.

- Halvdelen af alle de væddemål, der er sat på, om Brøndby kommer i top-6 eller ej, er sat på, at de ikke gør. Og den anden halvdel er sat på, at de gør. Det stemmer fuldstændig overens med Danske Spils vurdering af Brøndbys muligheder for at komme op i den sjoveste halvdel af Superligaen. Vi har sat oddset på begge udfald til 1,85, hvilket vil sige, at vi vurderer det til at være fuldstændig fifty-fifty, om Brøndby ligger i top-6, når de 22 kampe i grundspillet er færdige, siger Peter Emmike Rasmussen.

Hvis man er meget optimistisk på Brøndbys vegne, kan man lige nu få odds 100, hvis man tror, at Andreas Maxsø og holdkammeraterne kan genvinde mesterskabet. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020