Spillefugle har ringe tiltro til BIF’s målsætning

Det ser meget vanskeligt ud for Brøndby IF at indfri klubbens egen målsætning om top tre.



Brøndbys mesterskab fra i fjor er indtil videre i denne sæson blevet vekslet til en bundplacering.

De blå-gule er blot noteret for en enkelt sejr i de første ni runder af Superligaen, og Brøndby kan ryge ned på næstsidstepladsen, hvis de taber til AaB søndag, og SønderjyskE dagen efter besejrer AGF.

Brøndby IF har stadig top tre som erklæret målsætning for sæsonen, men det ser sværere og sværere ud, og i skrivende stund har holdet 10 point op til AaB på tredjepladsen.

Blandt de danske spillefugle er der meget ringe tro på, at Brøndby IF kan indfri klubbens egen målsætning. 

– Kun fem procent af de væddemål, der er sat på, hvilke klubber, der kommer i top-3, er sat på Brøndby. Og de fleste af dem er sat i starten af sæsonen, fortæller Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil, i en pressemeddelelse.

Når snakken falder på, om Brøndby IF kan snige sig med i mesterskabsspillet, er der i bogstaveligste forstand delte meninger.

– Halvdelen af alle de væddemål, der er sat på, om Brøndby kommer i top-6 eller ej, er sat på, at de ikke gør. Og den anden halvdel er sat på, at de gør. Det stemmer fuldstændig overens med Danske Spils vurdering af Brøndbys muligheder for at komme op i den sjoveste halvdel af Superligaen. Vi har sat oddset på begge udfald til 1,85, hvilket vil sige, at vi vurderer det til at være fuldstændig fifty-fifty, om Brøndby ligger i top-6, når de 22 kampe i grundspillet er færdige, siger Peter Emmike Rasmussen.

Hvis man er meget optimistisk på Brøndbys vegne, kan man lige nu få odds 100, hvis man tror, at Andreas Maxsø og holdkammeraterne kan genvinde mesterskabet. 





Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Paolo Maldini lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

FCM-flop i chokskifte

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?