Brøndbys mesterskab fra i fjor er indtil videre i denne sæson blevet vekslet til en bundplacering.
De blå-gule er blot noteret for en enkelt sejr i de første ni runder af Superligaen, og Brøndby kan ryge ned på næstsidstepladsen, hvis de taber til AaB søndag, og SønderjyskE dagen efter besejrer AGF.
Brøndby IF har stadig top tre som erklæret målsætning for sæsonen, men det ser sværere og sværere ud, og i skrivende stund har holdet 10 point op til AaB på tredjepladsen.
Blandt de danske spillefugle er der meget ringe tro på, at Brøndby IF kan indfri klubbens egen målsætning.
– Kun fem procent af de væddemål, der er sat på, hvilke klubber, der kommer i top-3, er sat på Brøndby. Og de fleste af dem er sat i starten af sæsonen, fortæller Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil, i en pressemeddelelse.
Når snakken falder på, om Brøndby IF kan snige sig med i mesterskabsspillet, er der i bogstaveligste forstand delte meninger.
– Halvdelen af alle de væddemål, der er sat på, om Brøndby kommer i top-6 eller ej, er sat på, at de ikke gør. Og den anden halvdel er sat på, at de gør. Det stemmer fuldstændig overens med Danske Spils vurdering af Brøndbys muligheder for at komme op i den sjoveste halvdel af Superligaen. Vi har sat oddset på begge udfald til 1,85, hvilket vil sige, at vi vurderer det til at være fuldstændig fifty-fifty, om Brøndby ligger i top-6, når de 22 kampe i grundspillet er færdige, siger Peter Emmike Rasmussen.
Hvis man er meget optimistisk på Brøndbys vegne, kan man lige nu få odds 100, hvis man tror, at Andreas Maxsø og holdkammeraterne kan genvinde mesterskabet.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Australien – Egypten
OPTAKT
Colombia – Ghana
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
