Spillefugle har ringe tiltro til BIF’s målsætning

Det ser meget vanskeligt ud for Brøndby IF at indfri klubbens egen målsætning om top tre.



Brøndbys mesterskab fra i fjor er indtil videre i denne sæson blevet vekslet til en bundplacering.

De blå-gule er blot noteret for en enkelt sejr i de første ni runder af Superligaen, og Brøndby kan ryge ned på næstsidstepladsen, hvis de taber til AaB søndag, og SønderjyskE dagen efter besejrer AGF.

Brøndby IF har stadig top tre som erklæret målsætning for sæsonen, men det ser sværere og sværere ud, og i skrivende stund har holdet 10 point op til AaB på tredjepladsen.

Blandt de danske spillefugle er der meget ringe tro på, at Brøndby IF kan indfri klubbens egen målsætning. 

– Kun fem procent af de væddemål, der er sat på, hvilke klubber, der kommer i top-3, er sat på Brøndby. Og de fleste af dem er sat i starten af sæsonen, fortæller Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil, i en pressemeddelelse.

Når snakken falder på, om Brøndby IF kan snige sig med i mesterskabsspillet, er der i bogstaveligste forstand delte meninger.

– Halvdelen af alle de væddemål, der er sat på, om Brøndby kommer i top-6 eller ej, er sat på, at de ikke gør. Og den anden halvdel er sat på, at de gør. Det stemmer fuldstændig overens med Danske Spils vurdering af Brøndbys muligheder for at komme op i den sjoveste halvdel af Superligaen. Vi har sat oddset på begge udfald til 1,85, hvilket vil sige, at vi vurderer det til at være fuldstændig fifty-fifty, om Brøndby ligger i top-6, når de 22 kampe i grundspillet er færdige, siger Peter Emmike Rasmussen.

Hvis man er meget optimistisk på Brøndbys vegne, kan man lige nu få odds 100, hvis man tror, at Andreas Maxsø og holdkammeraterne kan genvinde mesterskabet. 





Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Stor nedtur for Superliga-komet



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Liam Rosenior tager til Paris

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes