VIBORG (Tipsbladet): FCK-cheftræner Jacob Neestrup skiftede seks mand i startopstillingen til torsdag aftens pokalkamp i Viborg, hvor FCK vandt 1-0 efter at have været næstbedst i de første 45-60 minutter af kampen.
Det var præcis, hvad Jacob Neestrup havde håbet i forhold til at spare sine spilleres kræfter, et yderst brugbart resultat til returkampen i næste uge, og så var det også et vigtigt oplæg til søndagens derby.
Her skal FC København meget gerne have tre point, så man kan vippe Brøndby ud af guldkampen og sørge for, at FC Midtjylland ikke overhaler FCK i deres søndagskamp mod AGF.
Senest tabte FC København efter en dramatisk kamp i Parken med 1-2 til Brøndby, hvilket blev fulgt op af skandaløse scener med konfrontationer mellem spillerne, en Diant Ramaj-skalle til Brøndbys Thomas Mikkelsen og i alt tre målmænd i karantæne.
Den skandaløse del kan man være 100 procent sikker på, at Neestrup og kollegaen Frederik Birk ikke ønsker gentaget, men nederlaget i sig selv får ikke Jacob Neestrup til at frygte en gentagelse.

– Det er en anden kamp. Vi kom bagud på en kæmpe individuel fejl efter 20 minutter på Brøndbys eneste chance i første halvleg. Jeg synes, vi var klart bedst i anden halvleg, hvor vi satte dem under et stort tryk. Vi gav for mange omstillingsmuligheder væk til sidst. Og det er så tæt på, vi scorer på det straffespark.
– Så havde vi haft ni points forspring til Brøndby i stedet. Så jeg synes på mange måder, vi spillede en god kamp, der gjorde det muligt for os at vinde. De var skarpe i slutningen af kampen. Respekt for det, det er lovligt, siger Jacob Neestrup.
Vild dag på Brøndby Stadion
Og det bliver en heksekeddel for FC København uden udebanefans i Brøndby og med Brøndby-fans, der må forventes at være efter Diant Ramaj, og som sikkert også kunne finde på at råbe en ting eller to af Rodrigo Huescas.
Men det er ikke noget, der bekymrer Jacob Neestrup eller noget, han vil bruge tid på på forhånd.
– Han kan ikke dansk. Der er stor tænding på lægterne, og vi kommer til at blive sat under pres. Men vi spiller mod 11 spillere, og ikke mod 28.000. Jeg vil selvfølgelig have stor respekt for den ramme, der er på Brøndby Stadion, siger Jacob Neestrup, der bekræftede, at Ramaj skal stå på søndag i Brøndby.
– Det er det, ja.
Jacob Neestrup forventer et selvtillidsfyldt FCK-mandskab i den svære ramme søndag efter de to seneste kampe og med sit hold på førstepladsen.
– 100 procent. Jeg synes, at vi har spillet to kampe, hvor vi selvfølgelig ikke er tilfredse med vores første halvleg i Herning. Som jeg har sagt tidligere, der er jo ikke noget, der hedder ufortjent i fodbold. Men jeg synes, at som begge kampe sluttede i Herning og på Brøndby Stadion, så sad jeg med en fornemmelse ude på bænken af, at det kan gå vores vej. Det gjorde det ikke, blandt andet fordi de også har spillere, der ligesom ham derovre [peger på Jordan Larsson] nogle gange kun har brug for en enkelt chance.
– Vi har respekt for vores modstander, der er et dygtigt hold, specielt offensivt, både kollektivt og individuelt. Så vi skal ud at vise, at vi er gode. Og jeg kan garantere, at vi kan spille med et friskt hold fra start, og at det også vil være et friskt hold, der slutter kampen, siger Jacob Neestrup.
Brøndby og FC København spiller klokken 16 på søndag.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Tæt på ny klub

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

‘En dyr fejl’

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Brøndby-duo skal væk

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vil af med Sory Kaba

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FC København-handel er gået i hårdknude

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

FCK-retur droppet

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afvist af United

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Henter Emil Riis

Giver grønt lys til stor transfer

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame