VIBORG (Tipsbladet): FCK-cheftræner Jacob Neestrup skiftede seks mand i startopstillingen til torsdag aftens pokalkamp i Viborg, hvor FCK vandt 1-0 efter at have været næstbedst i de første 45-60 minutter af kampen.
Det var præcis, hvad Jacob Neestrup havde håbet i forhold til at spare sine spilleres kræfter, et yderst brugbart resultat til returkampen i næste uge, og så var det også et vigtigt oplæg til søndagens derby.
Her skal FC København meget gerne have tre point, så man kan vippe Brøndby ud af guldkampen og sørge for, at FC Midtjylland ikke overhaler FCK i deres søndagskamp mod AGF.
Senest tabte FC København efter en dramatisk kamp i Parken med 1-2 til Brøndby, hvilket blev fulgt op af skandaløse scener med konfrontationer mellem spillerne, en Diant Ramaj-skalle til Brøndbys Thomas Mikkelsen og i alt tre målmænd i karantæne.
Den skandaløse del kan man være 100 procent sikker på, at Neestrup og kollegaen Frederik Birk ikke ønsker gentaget, men nederlaget i sig selv får ikke Jacob Neestrup til at frygte en gentagelse.

– Det er en anden kamp. Vi kom bagud på en kæmpe individuel fejl efter 20 minutter på Brøndbys eneste chance i første halvleg. Jeg synes, vi var klart bedst i anden halvleg, hvor vi satte dem under et stort tryk. Vi gav for mange omstillingsmuligheder væk til sidst. Og det er så tæt på, vi scorer på det straffespark.
– Så havde vi haft ni points forspring til Brøndby i stedet. Så jeg synes på mange måder, vi spillede en god kamp, der gjorde det muligt for os at vinde. De var skarpe i slutningen af kampen. Respekt for det, det er lovligt, siger Jacob Neestrup.
Vild dag på Brøndby Stadion
Og det bliver en heksekeddel for FC København uden udebanefans i Brøndby og med Brøndby-fans, der må forventes at være efter Diant Ramaj, og som sikkert også kunne finde på at råbe en ting eller to af Rodrigo Huescas.
Men det er ikke noget, der bekymrer Jacob Neestrup eller noget, han vil bruge tid på på forhånd.
– Han kan ikke dansk. Der er stor tænding på lægterne, og vi kommer til at blive sat under pres. Men vi spiller mod 11 spillere, og ikke mod 28.000. Jeg vil selvfølgelig have stor respekt for den ramme, der er på Brøndby Stadion, siger Jacob Neestrup, der bekræftede, at Ramaj skal stå på søndag i Brøndby.
– Det er det, ja.
Jacob Neestrup forventer et selvtillidsfyldt FCK-mandskab i den svære ramme søndag efter de to seneste kampe og med sit hold på førstepladsen.
– 100 procent. Jeg synes, at vi har spillet to kampe, hvor vi selvfølgelig ikke er tilfredse med vores første halvleg i Herning. Som jeg har sagt tidligere, der er jo ikke noget, der hedder ufortjent i fodbold. Men jeg synes, at som begge kampe sluttede i Herning og på Brøndby Stadion, så sad jeg med en fornemmelse ude på bænken af, at det kan gå vores vej. Det gjorde det ikke, blandt andet fordi de også har spillere, der ligesom ham derovre [peger på Jordan Larsson] nogle gange kun har brug for en enkelt chance.
– Vi har respekt for vores modstander, der er et dygtigt hold, specielt offensivt, både kollektivt og individuelt. Så vi skal ud at vise, at vi er gode. Og jeg kan garantere, at vi kan spille med et friskt hold fra start, og at det også vil være et friskt hold, der slutter kampen, siger Jacob Neestrup.
Brøndby og FC København spiller klokken 16 på søndag.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
AGF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT