– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

FCK-cheftræner Jacob Neestrup beretter om et FCK-hold med selvtillid og kræfter før søndagens tur på Brøndby Stadion.



VIBORG (Tipsbladet): FCK-cheftræner Jacob Neestrup skiftede seks mand i startopstillingen til torsdag aftens pokalkamp i Viborg, hvor FCK vandt 1-0 efter at have været næstbedst i de første 45-60 minutter af kampen.

Det var præcis, hvad Jacob Neestrup havde håbet i forhold til at spare sine spilleres kræfter, et yderst brugbart resultat til returkampen i næste uge, og så var det også et vigtigt oplæg til søndagens derby.

Her skal FC København meget gerne have tre point, så man kan vippe Brøndby ud af guldkampen og sørge for, at FC Midtjylland ikke overhaler FCK i deres søndagskamp mod AGF.

Senest tabte FC København efter en dramatisk kamp i Parken med 1-2 til Brøndby, hvilket blev fulgt op af skandaløse scener med konfrontationer mellem spillerne, en Diant Ramaj-skalle til Brøndbys Thomas Mikkelsen og i alt tre målmænd i karantæne.

Den skandaløse del kan man være 100 procent sikker på, at Neestrup og kollegaen Frederik Birk ikke ønsker gentaget, men nederlaget i sig selv får ikke Jacob Neestrup til at frygte en gentagelse.

– Det er en anden kamp. Vi kom bagud på en kæmpe individuel fejl efter 20 minutter på Brøndbys eneste chance i første halvleg. Jeg synes, vi var klart bedst i anden halvleg, hvor vi satte dem under et stort tryk. Vi gav for mange omstillingsmuligheder væk til sidst. Og det er så tæt på, vi scorer på det straffespark.

– Så havde vi haft ni points forspring til Brøndby i stedet. Så jeg synes på mange måder, vi spillede en god kamp, der gjorde det muligt for os at vinde. De var skarpe i slutningen af kampen. Respekt for det, det er lovligt, siger Jacob Neestrup.

Vild dag på Brøndby Stadion

Og det bliver en heksekeddel for FC København uden udebanefans i Brøndby og med Brøndby-fans, der må forventes at være efter Diant Ramaj, og som sikkert også kunne finde på at råbe en ting eller to af Rodrigo Huescas.

Men det er ikke noget, der bekymrer Jacob Neestrup eller noget, han vil bruge tid på på forhånd.

– Han kan ikke dansk. Der er stor tænding på lægterne, og vi kommer til at blive sat under pres. Men vi spiller mod 11 spillere, og ikke mod 28.000. Jeg vil selvfølgelig have stor respekt for den ramme, der er på Brøndby Stadion, siger Jacob Neestrup, der bekræftede, at Ramaj skal stå på søndag i Brøndby.

– Det er det, ja.

Jacob Neestrup forventer et selvtillidsfyldt FCK-mandskab i den svære ramme søndag efter de to seneste kampe og med sit hold på førstepladsen.

– 100 procent. Jeg synes, at vi har spillet to kampe, hvor vi selvfølgelig ikke er tilfredse med vores første halvleg i Herning. Som jeg har sagt tidligere, der er jo ikke noget, der hedder ufortjent i fodbold. Men jeg synes, at som begge kampe sluttede i Herning og på Brøndby Stadion, så sad jeg med en fornemmelse ude på bænken af, at det kan gå vores vej. Det gjorde det ikke, blandt andet fordi de også har spillere, der ligesom ham derovre [peger på Jordan Larsson] nogle gange kun har brug for en enkelt chance.

– Vi har respekt for vores modstander, der er et dygtigt hold, specielt offensivt, både kollektivt og individuelt. Så vi skal ud at vise, at vi er gode. Og jeg kan garantere, at vi kan spille med et friskt hold fra start, og at det også vil være et friskt hold, der slutter kampen, siger Jacob Neestrup.

Brøndby og FC København spiller klokken 16 på søndag.





Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

LIVE: Danmark – Nordmakedonien

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spår: Her ender Mohamed Salah

Nægter at undskylde til Steve Cooper



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

FC København jagter Neestrup-erstatning

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Philip Billing tabte kæben

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Brøndby-handel er kollapset

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nu flytter anfører til Danmark

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Kæmpe nyhed i udlandet

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

– Det er Neestrups tre største fejl

Divisionsforeningen med markant udmelding

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter