Hvad har FC København at rutte med til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Med transfervinduet åbent på vid gab har vi stadig til gode at se, hvad klubberne i Superligaen har at gøre godt med.
Vi ser her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, og hvad tendenserne er.
Vi følger op igen til efteråret, når transfervinduet er lukket.
Her tager vi et nærmere kig på FC København, der har store ambitioner i Superligaen og Europa, men også skal til at ramme plet på flere spillerkøb.

FC KØBENHAVN
Anslået spillerbudget i 2023/24: 200-260
Personaleudgifter: 309,1
Afskrivninger transfers: 104,9
Årsresultat: 167,8
Mulige salg:
Hákon Haraldsson (115+)
Kamil Grabara (75+)
Elias Jelert (50+)
Tendens:
FC København vokser hurtigt i størrelse, og bonussen for Champions League i 2022/23 får udgifterne til at se helt vilde ud.
ANALYSE
Da vi i sidste sæson så nærmere på FC Københavns udgifter til transfers og spillerlønninger, havde vi ikke regnet en enorm bonus for at deltage i Champions League med.
Det fik FC Københavns personaleudgifter til at eksplodere helt vildt, og de ender ikke oppe på samme niveau igen, med mindre man igen kommer i Champions League.
FC København har efterhånden nået en størrelse igen, hvor man ikke kan tillade sig at smide mesterskaber.
Der er i den grad skruet op for udgifterne til lønninger men så sandelig også køb, der er vokset mærkbart.

Den nuværende FC København-trup er den dyreste nogensinde i anskaffelsespris, og derfor er afskrivningerne også røget over 100 millioner kroner i seneste årsregnskab.
Det er enormt interessant at se, hvordan FC København griber denne sommer an. Skruer man endnu mere op for villigheden til at betale for topspillere, end da man på deadlinedag sidste år købte Andreas Cornelius for 45 millioner kroner?
Udgifterne til spillere er så høje, at der nu regelmæssigt skal sælges spillere til de minimum 100 millioner kroner, man fik af Leicester i vinter for Victor Kristiansen.
Det er særdeles interessant at se, hvad FC København gør efter to meget aktive år med Peter Christiansen som sportsdirektør.
Fortsætter tendensen med relativt mange indkøb, heriblandt af enormt dyre spillere, eller holder man lidt igen efter de store udskiftninger?
FCK ser ud til at være i den position, den sportslige afdeling har ønsket, hvor man for alvor bliver en konkurrent til de klubber, man konkurrerer med om de yderste pladser i Champions League.
Det giver mening, så længe det lykkes at komme i Champions League ofte, og at man også bliver ved med at sælge spillere dyrt.
Men det er heller ikke risikofrit, hvis det smutter med det danske mesterskab, hvilket var ret tæt på både i år og sidste år.
Er alle med på at række ud efter Champions League og samtidig efter at knuse den hjemlige modstand?
Københavnernes ledelse og ejere har det seneste års tid forsøgte at sælge dele af virksomheden uden held, så det skal blive interessant at se, om man nu holder fast i ejerskabet af alle dele, herunder fodbold, og bruger løs af pengene som de seneste to-tre år, om der kommer en medinvestor ind i fodboldafdelingen, eller hvad den langsigtede løsning ender med at blive.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT