Hvad har FC København at rutte med til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Med transfervinduet åbent på vid gab har vi stadig til gode at se, hvad klubberne i Superligaen har at gøre godt med.
Vi ser her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, og hvad tendenserne er.
Vi følger op igen til efteråret, når transfervinduet er lukket.
Her tager vi et nærmere kig på FC København, der har store ambitioner i Superligaen og Europa, men også skal til at ramme plet på flere spillerkøb.

FC KØBENHAVN
Anslået spillerbudget i 2023/24: 200-260
Personaleudgifter: 309,1
Afskrivninger transfers: 104,9
Årsresultat: 167,8
Mulige salg:
Hákon Haraldsson (115+)
Kamil Grabara (75+)
Elias Jelert (50+)
Tendens:
FC København vokser hurtigt i størrelse, og bonussen for Champions League i 2022/23 får udgifterne til at se helt vilde ud.
ANALYSE
Da vi i sidste sæson så nærmere på FC Københavns udgifter til transfers og spillerlønninger, havde vi ikke regnet en enorm bonus for at deltage i Champions League med.
Det fik FC Københavns personaleudgifter til at eksplodere helt vildt, og de ender ikke oppe på samme niveau igen, med mindre man igen kommer i Champions League.
FC København har efterhånden nået en størrelse igen, hvor man ikke kan tillade sig at smide mesterskaber.
Der er i den grad skruet op for udgifterne til lønninger men så sandelig også køb, der er vokset mærkbart.

Den nuværende FC København-trup er den dyreste nogensinde i anskaffelsespris, og derfor er afskrivningerne også røget over 100 millioner kroner i seneste årsregnskab.
Det er enormt interessant at se, hvordan FC København griber denne sommer an. Skruer man endnu mere op for villigheden til at betale for topspillere, end da man på deadlinedag sidste år købte Andreas Cornelius for 45 millioner kroner?
Udgifterne til spillere er så høje, at der nu regelmæssigt skal sælges spillere til de minimum 100 millioner kroner, man fik af Leicester i vinter for Victor Kristiansen.
Det er særdeles interessant at se, hvad FC København gør efter to meget aktive år med Peter Christiansen som sportsdirektør.
Fortsætter tendensen med relativt mange indkøb, heriblandt af enormt dyre spillere, eller holder man lidt igen efter de store udskiftninger?
FCK ser ud til at være i den position, den sportslige afdeling har ønsket, hvor man for alvor bliver en konkurrent til de klubber, man konkurrerer med om de yderste pladser i Champions League.
Det giver mening, så længe det lykkes at komme i Champions League ofte, og at man også bliver ved med at sælge spillere dyrt.
Men det er heller ikke risikofrit, hvis det smutter med det danske mesterskab, hvilket var ret tæt på både i år og sidste år.
Er alle med på at række ud efter Champions League og samtidig efter at knuse den hjemlige modstand?
Københavnernes ledelse og ejere har det seneste års tid forsøgte at sælge dele af virksomheden uden held, så det skal blive interessant at se, om man nu holder fast i ejerskabet af alle dele, herunder fodbold, og bruger løs af pengene som de seneste to-tre år, om der kommer en medinvestor ind i fodboldafdelingen, eller hvad den langsigtede løsning ender med at blive.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
Video: Her kommer AGF bagud
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER