Hvad har FC København at rutte med til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Med transfervinduet åbent på vid gab har vi stadig til gode at se, hvad klubberne i Superligaen har at gøre godt med.
Vi ser her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, og hvad tendenserne er.
Vi følger op igen til efteråret, når transfervinduet er lukket.
Her tager vi et nærmere kig på FC København, der har store ambitioner i Superligaen og Europa, men også skal til at ramme plet på flere spillerkøb.

FC KØBENHAVN
Anslået spillerbudget i 2023/24: 200-260
Personaleudgifter: 309,1
Afskrivninger transfers: 104,9
Årsresultat: 167,8
Mulige salg:
Hákon Haraldsson (115+)
Kamil Grabara (75+)
Elias Jelert (50+)
Tendens:
FC København vokser hurtigt i størrelse, og bonussen for Champions League i 2022/23 får udgifterne til at se helt vilde ud.
ANALYSE
Da vi i sidste sæson så nærmere på FC Københavns udgifter til transfers og spillerlønninger, havde vi ikke regnet en enorm bonus for at deltage i Champions League med.
Det fik FC Københavns personaleudgifter til at eksplodere helt vildt, og de ender ikke oppe på samme niveau igen, med mindre man igen kommer i Champions League.
FC København har efterhånden nået en størrelse igen, hvor man ikke kan tillade sig at smide mesterskaber.
Der er i den grad skruet op for udgifterne til lønninger men så sandelig også køb, der er vokset mærkbart.

Den nuværende FC København-trup er den dyreste nogensinde i anskaffelsespris, og derfor er afskrivningerne også røget over 100 millioner kroner i seneste årsregnskab.
Det er enormt interessant at se, hvordan FC København griber denne sommer an. Skruer man endnu mere op for villigheden til at betale for topspillere, end da man på deadlinedag sidste år købte Andreas Cornelius for 45 millioner kroner?
Udgifterne til spillere er så høje, at der nu regelmæssigt skal sælges spillere til de minimum 100 millioner kroner, man fik af Leicester i vinter for Victor Kristiansen.
Det er særdeles interessant at se, hvad FC København gør efter to meget aktive år med Peter Christiansen som sportsdirektør.
Fortsætter tendensen med relativt mange indkøb, heriblandt af enormt dyre spillere, eller holder man lidt igen efter de store udskiftninger?
FCK ser ud til at være i den position, den sportslige afdeling har ønsket, hvor man for alvor bliver en konkurrent til de klubber, man konkurrerer med om de yderste pladser i Champions League.
Det giver mening, så længe det lykkes at komme i Champions League ofte, og at man også bliver ved med at sælge spillere dyrt.
Men det er heller ikke risikofrit, hvis det smutter med det danske mesterskab, hvilket var ret tæt på både i år og sidste år.
Er alle med på at række ud efter Champions League og samtidig efter at knuse den hjemlige modstand?
Københavnernes ledelse og ejere har det seneste års tid forsøgte at sælge dele af virksomheden uden held, så det skal blive interessant at se, om man nu holder fast i ejerskabet af alle dele, herunder fodbold, og bruger løs af pengene som de seneste to-tre år, om der kommer en medinvestor ind i fodboldafdelingen, eller hvad den langsigtede løsning ender med at blive.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
Manchester United kan afslutte viral gimmick
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER