Torsdag bragte Weekendavisen en lang historie om, at Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union (DBU) undlod at fortælle, at der var flere mulige scenarier, da man besluttede at færdigspille EM-kampen mod Finland samme aften efter Christian Eriksens hjertestop.
Efterfølgende gik DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, i rette med avisen og journalisten Asker Hedegaard Boye og afviste anklagerne baseret på anonyme kilder.
Men står det til Spillerforeningen i Danmark, er det underordnet, hvilke mulige scenarier der blev fremsat og til hvem. Og hvad der blev kommunikeret efterfølgende fra aktørerne.
Derimod er den manglende redegørelse fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) om episoden kritisabel.
Det mener Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen.
– Selv her mere end et år efter, har vi ikke lært af det, der skete. Det er voldsomt problematisk, for det er dét, det helt overordnet bør handle om, siger han til spillerforeningen.dk.
– Vi blev lovet et review af Uefa, så fodbolden kunne lære af episoden og de erfaringer, vi gjorde os, men der har været radiotavshed fra Uefa lige siden. Det er skuffende, at der ikke har været en ordentlig efterbehandling fra Uefas side.
Spillerforeningen skriver, at man flere gange sammen med den internationale spillerforening, Fifpro, har rykket Uefa for en redegørelse.
Den skal danne grundlag for protokoller, som kan forhindre, at følelsesmæssigt påvirkede trænere, ledere og spillere i en lignende situation skal træffe beslutninger om kampens videre forløb midt i situationen.
– Der skal være en protokol med klare regler i de tilfælde. Men desværre står fodbolden samme sted som inden episoden, og det er katastrofalt, at vi her et år efter slet ingenting har lært, siger Michael Sahl Hansen.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort