Savner svar efter kollaps: Voldsomt problematisk

Uefa mangler fortsat at lave en redegørelse for episoden ved EM, hvor Christian Eriksen faldt om.



Torsdag bragte Weekendavisen en lang historie om, at Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union (DBU) undlod at fortælle, at der var flere mulige scenarier, da man besluttede at færdigspille EM-kampen mod Finland samme aften efter Christian Eriksens hjertestop.

Efterfølgende gik DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, i rette med avisen og journalisten Asker Hedegaard Boye og afviste anklagerne baseret på anonyme kilder.

Men står det til Spillerforeningen i Danmark, er det underordnet, hvilke mulige scenarier der blev fremsat og til hvem. Og hvad der blev kommunikeret efterfølgende fra aktørerne.

Derimod er den manglende redegørelse fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) om episoden kritisabel.

Det mener Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen.

– Selv her mere end et år efter, har vi ikke lært af det, der skete. Det er voldsomt problematisk, for det er dét, det helt overordnet bør handle om, siger han til spillerforeningen.dk.

– Vi blev lovet et review af Uefa, så fodbolden kunne lære af episoden og de erfaringer, vi gjorde os, men der har været radiotavshed fra Uefa lige siden. Det er skuffende, at der ikke har været en ordentlig efterbehandling fra Uefas side.

Spillerforeningen skriver, at man flere gange sammen med den internationale spillerforening, Fifpro, har rykket Uefa for en redegørelse.

Den skal danne grundlag for protokoller, som kan forhindre, at følelsesmæssigt påvirkede trænere, ledere og spillere i en lignende situation skal træffe beslutninger om kampens videre forløb midt i situationen.

– Der skal være en protokol med klare regler i de tilfælde. Men desværre står fodbolden samme sted som inden episoden, og det er katastrofalt, at vi her et år efter slet ingenting har lært, siger Michael Sahl Hansen.

/ritzau/





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FC København i intense transferforhandlinger

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Paolo Maldini lander stort job

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Stort medie: Blev Norge snydt?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos