Torsdag bragte Weekendavisen en lang historie om, at Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union (DBU) undlod at fortælle, at der var flere mulige scenarier, da man besluttede at færdigspille EM-kampen mod Finland samme aften efter Christian Eriksens hjertestop.
Efterfølgende gik DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, i rette med avisen og journalisten Asker Hedegaard Boye og afviste anklagerne baseret på anonyme kilder.
Men står det til Spillerforeningen i Danmark, er det underordnet, hvilke mulige scenarier der blev fremsat og til hvem. Og hvad der blev kommunikeret efterfølgende fra aktørerne.
Derimod er den manglende redegørelse fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) om episoden kritisabel.
Det mener Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen.
– Selv her mere end et år efter, har vi ikke lært af det, der skete. Det er voldsomt problematisk, for det er dét, det helt overordnet bør handle om, siger han til spillerforeningen.dk.
– Vi blev lovet et review af Uefa, så fodbolden kunne lære af episoden og de erfaringer, vi gjorde os, men der har været radiotavshed fra Uefa lige siden. Det er skuffende, at der ikke har været en ordentlig efterbehandling fra Uefas side.
Spillerforeningen skriver, at man flere gange sammen med den internationale spillerforening, Fifpro, har rykket Uefa for en redegørelse.
Den skal danne grundlag for protokoller, som kan forhindre, at følelsesmæssigt påvirkede trænere, ledere og spillere i en lignende situation skal træffe beslutninger om kampens videre forløb midt i situationen.
– Der skal være en protokol med klare regler i de tilfælde. Men desværre står fodbolden samme sted som inden episoden, og det er katastrofalt, at vi her et år efter slet ingenting har lært, siger Michael Sahl Hansen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT