Savner svar efter kollaps: Voldsomt problematisk

Uefa mangler fortsat at lave en redegørelse for episoden ved EM, hvor Christian Eriksen faldt om.



Torsdag bragte Weekendavisen en lang historie om, at Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union (DBU) undlod at fortælle, at der var flere mulige scenarier, da man besluttede at færdigspille EM-kampen mod Finland samme aften efter Christian Eriksens hjertestop.

Efterfølgende gik DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, i rette med avisen og journalisten Asker Hedegaard Boye og afviste anklagerne baseret på anonyme kilder.

Men står det til Spillerforeningen i Danmark, er det underordnet, hvilke mulige scenarier der blev fremsat og til hvem. Og hvad der blev kommunikeret efterfølgende fra aktørerne.

Derimod er den manglende redegørelse fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) om episoden kritisabel.

Det mener Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen.

– Selv her mere end et år efter, har vi ikke lært af det, der skete. Det er voldsomt problematisk, for det er dét, det helt overordnet bør handle om, siger han til spillerforeningen.dk.

– Vi blev lovet et review af Uefa, så fodbolden kunne lære af episoden og de erfaringer, vi gjorde os, men der har været radiotavshed fra Uefa lige siden. Det er skuffende, at der ikke har været en ordentlig efterbehandling fra Uefas side.

Spillerforeningen skriver, at man flere gange sammen med den internationale spillerforening, Fifpro, har rykket Uefa for en redegørelse.

Den skal danne grundlag for protokoller, som kan forhindre, at følelsesmæssigt påvirkede trænere, ledere og spillere i en lignende situation skal træffe beslutninger om kampens videre forløb midt i situationen.

– Der skal være en protokol med klare regler i de tilfælde. Men desværre står fodbolden samme sted som inden episoden, og det er katastrofalt, at vi her et år efter slet ingenting har lært, siger Michael Sahl Hansen.

/ritzau/





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Klar til at gå shopamok