FCM’s pokal-fejring gik helt galt: Måske payback?

Under fejringen af pokaltriumfen blev Bo Henriksen tabt, men han tager episoden med et smil.



Den første titel i Bo Henriksens trænerkarriere skal fejres på behørig vis.

Det lægger han ikke skjul på, efter at FC Midtjylland torsdag eftermiddag besejrede OB i pokalfinalen på Brøndby Stadion efter straffesparkskonkurrence.

Men i euforien over klubbens første titel i to år glemte spillerne at gribe Bo Henriksen, da han fik en lufttur under fejringen.

– Det må være payback eller et eller andet. Jeg må have kørt dem for hårdt, siger hovedpersonen med et smil.

– Ej, vi har spillet 51 kampe, og det har været en god tur. Hold kæft, hvor var det fedt. Jeg fik en tur op, og så nægtede de at gribe mig. Det må jeg så tage til efterretning.

Anfører Erik Sviatchenko deltog ikke selv i luftturen, men han giver gerne sit besyv med.

– Jeg var lige ovre for at snakke med nogle andre. Tabte de ham? Han er i problemer, joker forsvarsspilleren, som noterer sig, at cheftræneren blev badet i øl.

– Han ser våd ud derovre. Det er fuldt fortjent, og det er fedt. Han har også hungret efter at vinde en pokalfinale, siger Sviatchenko.

Efter knap et års trænerpause takkede Bo Henriksen sidste sommer ja til jobbet som FC Midtjyllands styrmand.

Det er stort for den tidligere angriber, at han nu også kan fejre en titel.

– Man føler sig som en del af noget stort. Man føler sig som en del af en gruppe, som har gjort noget fantastisk gennem lang tid. Vi har spillet 51 kampe, og så kulminerer det med, at vi får lov at løfte et trofæ.

– Det er en fed følelse, og jeg er stolt af de gutter, som har rendt rundt og kæmpet. De har lavet en kultur og en gruppe, som stoler på hinanden, siger han.

FC Midtjylland missede det danske mesterskab efter et parløb med FC København, men kommer alligevel ud af sæsonen med et trofæ.

Holdet havde favoritværdigheden på sin side inden opgøret, men formåede ikke at dominere begivenhederne før den forlængede spilletid.

Her viste FC Midtjylland sig som det bedste hold, og i straffesparkskonkurrencen var midtjyderne også skarpest.

– Det var ikke det smukkeste. OB var lige så gode som os.

– Jeg synes ikke, vi spillede en fantastisk fodboldkamp. Vi var gode i den forlængede spilletid, men det var jo sådan noget tjubangfodbold. Det blev omstilling på omstilling.

– Vi ramte ikke det niveau, vi gerne ville. Der er mange facetter i det. OB gjorde det også svært for os. Det må vi bare erkende, siger han.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Raser over Brian Riemer-interview

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AC Milan kigger på dansker

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Brian Riemer peger på tre årsager

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job