Roser Brøndby-indkøb: Men her opstår min tvivl

Rasmus Lauritsen er handlet dyrt ind i Brøndby, og én ting ved ham kan godt bekymre Kenneth Emil Petersen.



Helt nye vinde blæser i Brøndbys forsvar, som har gennemgået store forandringer. Ud er gået Andreas Maxsø og Sigurd Rosted, og ind er kommet Rasmus Lauritsen og Frederik Winther. 

Her er Lauritsen særligt hentet for at spille en stor rolle i Brøndby IF, hvilket hans prisskilt tydeligt indikerer.

Her har Brøndby fået tilgang af en forsvarsspiller, som mistede sin plads i den kroatiske klub Dinamo Zagreb, men for hvem han for få år siden var fremragende for. Her spillede han eksempel gode kampe i Europa League og Champions League. 

Den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen mener da også, at Brøndby får en rendyrket forsvarsspiller i Rasmus Lauritsen. Til gengæld har han også sine bekymringer, udtrykker han i Viaplay-programmet Transfer Live.

– De får en forsvarsspiller med stort F. De får ikke sådan en forsvarsspiller, som tager bolden med frem i banen og spille det her flotte kombinationsspil, som en Frederik Winther, de lige har hentet, kan. 

– De får en utrolig aggressiv forsvarsspiller. En som lever og ånder for duellerne. Han er opdraget i Midtjylland, hvor man i den periode kørte det her mand-mand-system. Det kan man godt se i ham. Dermed ikke sagt, at han ikke er en klog forsvarsspiller – det er han også. Han er god til at placere sig og læse spillet, men det er helt klart hans duelstyrke, som jeg synes, er den som er toneangivende. Og så har han noget lederegenskab. 

– Der, jeg har mit store spørgsmålstegn, er hurtigheden. Hvor ligger han hurtighedsmæssigt? Specielt fordi det er så vigtigt i moderne fodbold, at du kan placere dig ordentligt, hvis du ikke har hurtigheden. Jeg har set nogle klip med ham, hvor han ser en anelse langsom ud og ikke er den der sprinter. Det er måske der, han har sin svaghed., forklarer Kenneth Emil Petersen.

Rasmus Lauritsen er ny nummer 5 i Brøndby IF, og han har fået en kontrakt, der løber til sommeren 2027.

Se hele snakken om Lauritsen i afspilleren over artiklen.





Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange


Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen