Roser Brøndby-indkøb: Men her opstår min tvivl

Rasmus Lauritsen er handlet dyrt ind i Brøndby, og én ting ved ham kan godt bekymre Kenneth Emil Petersen.



Helt nye vinde blæser i Brøndbys forsvar, som har gennemgået store forandringer. Ud er gået Andreas Maxsø og Sigurd Rosted, og ind er kommet Rasmus Lauritsen og Frederik Winther. 

Her er Lauritsen særligt hentet for at spille en stor rolle i Brøndby IF, hvilket hans prisskilt tydeligt indikerer.

Her har Brøndby fået tilgang af en forsvarsspiller, som mistede sin plads i den kroatiske klub Dinamo Zagreb, men for hvem han for få år siden var fremragende for. Her spillede han eksempel gode kampe i Europa League og Champions League. 

Den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen mener da også, at Brøndby får en rendyrket forsvarsspiller i Rasmus Lauritsen. Til gengæld har han også sine bekymringer, udtrykker han i Viaplay-programmet Transfer Live.

– De får en forsvarsspiller med stort F. De får ikke sådan en forsvarsspiller, som tager bolden med frem i banen og spille det her flotte kombinationsspil, som en Frederik Winther, de lige har hentet, kan. 

– De får en utrolig aggressiv forsvarsspiller. En som lever og ånder for duellerne. Han er opdraget i Midtjylland, hvor man i den periode kørte det her mand-mand-system. Det kan man godt se i ham. Dermed ikke sagt, at han ikke er en klog forsvarsspiller – det er han også. Han er god til at placere sig og læse spillet, men det er helt klart hans duelstyrke, som jeg synes, er den som er toneangivende. Og så har han noget lederegenskab. 

– Der, jeg har mit store spørgsmålstegn, er hurtigheden. Hvor ligger han hurtighedsmæssigt? Specielt fordi det er så vigtigt i moderne fodbold, at du kan placere dig ordentligt, hvis du ikke har hurtigheden. Jeg har set nogle klip med ham, hvor han ser en anelse langsom ud og ikke er den der sprinter. Det er måske der, han har sin svaghed., forklarer Kenneth Emil Petersen.

Rasmus Lauritsen er ny nummer 5 i Brøndby IF, og han har fået en kontrakt, der løber til sommeren 2027.

Se hele snakken om Lauritsen i afspilleren over artiklen.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Elfenbenskysten – Norge

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan