Roser Brøndby-indkøb: Men her opstår min tvivl

Rasmus Lauritsen er handlet dyrt ind i Brøndby, og én ting ved ham kan godt bekymre Kenneth Emil Petersen.



Helt nye vinde blæser i Brøndbys forsvar, som har gennemgået store forandringer. Ud er gået Andreas Maxsø og Sigurd Rosted, og ind er kommet Rasmus Lauritsen og Frederik Winther. 

Her er Lauritsen særligt hentet for at spille en stor rolle i Brøndby IF, hvilket hans prisskilt tydeligt indikerer.

Her har Brøndby fået tilgang af en forsvarsspiller, som mistede sin plads i den kroatiske klub Dinamo Zagreb, men for hvem han for få år siden var fremragende for. Her spillede han eksempel gode kampe i Europa League og Champions League. 

Den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen mener da også, at Brøndby får en rendyrket forsvarsspiller i Rasmus Lauritsen. Til gengæld har han også sine bekymringer, udtrykker han i Viaplay-programmet Transfer Live.

– De får en forsvarsspiller med stort F. De får ikke sådan en forsvarsspiller, som tager bolden med frem i banen og spille det her flotte kombinationsspil, som en Frederik Winther, de lige har hentet, kan. 

– De får en utrolig aggressiv forsvarsspiller. En som lever og ånder for duellerne. Han er opdraget i Midtjylland, hvor man i den periode kørte det her mand-mand-system. Det kan man godt se i ham. Dermed ikke sagt, at han ikke er en klog forsvarsspiller – det er han også. Han er god til at placere sig og læse spillet, men det er helt klart hans duelstyrke, som jeg synes, er den som er toneangivende. Og så har han noget lederegenskab. 

– Der, jeg har mit store spørgsmålstegn, er hurtigheden. Hvor ligger han hurtighedsmæssigt? Specielt fordi det er så vigtigt i moderne fodbold, at du kan placere dig ordentligt, hvis du ikke har hurtigheden. Jeg har set nogle klip med ham, hvor han ser en anelse langsom ud og ikke er den der sprinter. Det er måske der, han har sin svaghed., forklarer Kenneth Emil Petersen.

Rasmus Lauritsen er ny nummer 5 i Brøndby IF, og han har fået en kontrakt, der løber til sommeren 2027.

Se hele snakken om Lauritsen i afspilleren over artiklen.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

AC Milan vil hente Man Utd-profil



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCK-spiller har revet skulderen af led



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort medie: Blev Norge snydt?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stor profil ude af Frankrig-brag

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker