Roser Brøndby-indkøb: Men her opstår min tvivl

Rasmus Lauritsen er handlet dyrt ind i Brøndby, og én ting ved ham kan godt bekymre Kenneth Emil Petersen.



Helt nye vinde blæser i Brøndbys forsvar, som har gennemgået store forandringer. Ud er gået Andreas Maxsø og Sigurd Rosted, og ind er kommet Rasmus Lauritsen og Frederik Winther. 

Her er Lauritsen særligt hentet for at spille en stor rolle i Brøndby IF, hvilket hans prisskilt tydeligt indikerer.

Her har Brøndby fået tilgang af en forsvarsspiller, som mistede sin plads i den kroatiske klub Dinamo Zagreb, men for hvem han for få år siden var fremragende for. Her spillede han eksempel gode kampe i Europa League og Champions League. 

Den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen mener da også, at Brøndby får en rendyrket forsvarsspiller i Rasmus Lauritsen. Til gengæld har han også sine bekymringer, udtrykker han i Viaplay-programmet Transfer Live.

– De får en forsvarsspiller med stort F. De får ikke sådan en forsvarsspiller, som tager bolden med frem i banen og spille det her flotte kombinationsspil, som en Frederik Winther, de lige har hentet, kan. 

– De får en utrolig aggressiv forsvarsspiller. En som lever og ånder for duellerne. Han er opdraget i Midtjylland, hvor man i den periode kørte det her mand-mand-system. Det kan man godt se i ham. Dermed ikke sagt, at han ikke er en klog forsvarsspiller – det er han også. Han er god til at placere sig og læse spillet, men det er helt klart hans duelstyrke, som jeg synes, er den som er toneangivende. Og så har han noget lederegenskab. 

– Der, jeg har mit store spørgsmålstegn, er hurtigheden. Hvor ligger han hurtighedsmæssigt? Specielt fordi det er så vigtigt i moderne fodbold, at du kan placere dig ordentligt, hvis du ikke har hurtigheden. Jeg har set nogle klip med ham, hvor han ser en anelse langsom ud og ikke er den der sprinter. Det er måske der, han har sin svaghed., forklarer Kenneth Emil Petersen.

Rasmus Lauritsen er ny nummer 5 i Brøndby IF, og han har fået en kontrakt, der løber til sommeren 2027.

Se hele snakken om Lauritsen i afspilleren over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

England – Kroatien

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Klar transfermelding

Elias Jelert færdig

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Portugal – DR Congo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Frankrig – Senegal

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Argentina – Algeriet

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Irak – Norge

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Østrig – Jordan

Deadline overskredet: FC København melder ud