Helt nye vinde blæser i Brøndbys forsvar, som har gennemgået store forandringer. Ud er gået Andreas Maxsø og Sigurd Rosted, og ind er kommet Rasmus Lauritsen og Frederik Winther.
Her er Lauritsen særligt hentet for at spille en stor rolle i Brøndby IF, hvilket hans prisskilt tydeligt indikerer.
Her har Brøndby fået tilgang af en forsvarsspiller, som mistede sin plads i den kroatiske klub Dinamo Zagreb, men for hvem han for få år siden var fremragende for. Her spillede han eksempel gode kampe i Europa League og Champions League.
Den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen mener da også, at Brøndby får en rendyrket forsvarsspiller i Rasmus Lauritsen. Til gengæld har han også sine bekymringer, udtrykker han i Viaplay-programmet Transfer Live.
– De får en forsvarsspiller med stort F. De får ikke sådan en forsvarsspiller, som tager bolden med frem i banen og spille det her flotte kombinationsspil, som en Frederik Winther, de lige har hentet, kan.
– De får en utrolig aggressiv forsvarsspiller. En som lever og ånder for duellerne. Han er opdraget i Midtjylland, hvor man i den periode kørte det her mand-mand-system. Det kan man godt se i ham. Dermed ikke sagt, at han ikke er en klog forsvarsspiller – det er han også. Han er god til at placere sig og læse spillet, men det er helt klart hans duelstyrke, som jeg synes, er den som er toneangivende. Og så har han noget lederegenskab.
– Der, jeg har mit store spørgsmålstegn, er hurtigheden. Hvor ligger han hurtighedsmæssigt? Specielt fordi det er så vigtigt i moderne fodbold, at du kan placere dig ordentligt, hvis du ikke har hurtigheden. Jeg har set nogle klip med ham, hvor han ser en anelse langsom ud og ikke er den der sprinter. Det er måske der, han har sin svaghed., forklarer Kenneth Emil Petersen.
Rasmus Lauritsen er ny nummer 5 i Brøndby IF, og han har fået en kontrakt, der løber til sommeren 2027.
Se hele snakken om Lauritsen i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
HELT VILDT
En voldsom ulighed
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE