Sponsor indkalder AGF til møde efter stadionkaos

Aros Forsikring, som havde købt billetterne til mandagens Superliga-kamp i Århus, har bedt AGF om et møde for at få forklaret, hvorfor tusindvis af fans, herunder sæsonkortholdere, ikke kom ind.



Et fyldt stadion og en 1-0-sejr lyder som en ubetinget god historie, men for AGF kommer sejrens sødme med en bitter eftersmag. Nu kan B.T. fortælle, at storsponsoren, der havde købt alle billetterne på stadion og inviteret til gratis fodbold, har bedt AGF om et møde.

Det viste sig nemlig før kampen, at AGF havde udstedt langt flere billetter, end der var kapacitet til på Ceres Park. Ifølge øjenvidner drejede det sig formentlig om flere tusinde, der gik forgæves.

Flere sæsonkortholdere oplevede også, at de ikke kunne komme ind. I stedet blev de tilbudt at se kampen på storskærm i Tivoli Friheden tæt på stadion.

Aros Forsikring bekræfter over for B.T., at man har bedt AGF om et møde for at drøfte mandagens kaos. Derudover har sponsoren ingen kommentarer.

AGF har offentligt undskyldt til sæsonkortholderne.

– Vi havde før kampen en klar procedure for, at alle sæsonkortholdere kunne komme ind til kampen – også selv om portene blev lukket for almindelige billetter. Det skete ikke, og det beklager vi meget, for selvfølgelig skal sæsonkortholdere altid kunne komme til kampene, sagde administrerende direktør Jacob Nielsen i en udtalelse på klubbens hjemmeside i går.

Det er ikke første gang, at der har været udfordringer i forbindelse med gratis adgang til en kamp. For et par sæsoner siden var der over 22.000 tilskuere på stadion, da Silkeborg IF vandt 4-3 i Århus, selv om Ceres Park kun officielt kan rumme lidt mindre end 20.000 tilskuere.





Langt hen ad vejen har det været forrygende




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

De kan være færdige i Brøndby

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby