Et fyldt stadion og en 1-0-sejr lyder som en ubetinget god historie, men for AGF kommer sejrens sødme med en bitter eftersmag. Nu kan B.T. fortælle, at storsponsoren, der havde købt alle billetterne på stadion og inviteret til gratis fodbold, har bedt AGF om et møde.
Det viste sig nemlig før kampen, at AGF havde udstedt langt flere billetter, end der var kapacitet til på Ceres Park. Ifølge øjenvidner drejede det sig formentlig om flere tusinde, der gik forgæves.
Flere sæsonkortholdere oplevede også, at de ikke kunne komme ind. I stedet blev de tilbudt at se kampen på storskærm i Tivoli Friheden tæt på stadion.
Aros Forsikring bekræfter over for B.T., at man har bedt AGF om et møde for at drøfte mandagens kaos. Derudover har sponsoren ingen kommentarer.
AGF har offentligt undskyldt til sæsonkortholderne.
– Vi havde før kampen en klar procedure for, at alle sæsonkortholdere kunne komme ind til kampen – også selv om portene blev lukket for almindelige billetter. Det skete ikke, og det beklager vi meget, for selvfølgelig skal sæsonkortholdere altid kunne komme til kampene, sagde administrerende direktør Jacob Nielsen i en udtalelse på klubbens hjemmeside i går.
Det er ikke første gang, at der har været udfordringer i forbindelse med gratis adgang til en kamp. For et par sæsoner siden var der over 22.000 tilskuere på stadion, da Silkeborg IF vandt 4-3 i Århus, selv om Ceres Park kun officielt kan rumme lidt mindre end 20.000 tilskuere.
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Japan overrasker mod Holland
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
