Sponsor indkalder AGF til møde efter stadionkaos

Aros Forsikring, som havde købt billetterne til mandagens Superliga-kamp i Århus, har bedt AGF om et møde for at få forklaret, hvorfor tusindvis af fans, herunder sæsonkortholdere, ikke kom ind.



Et fyldt stadion og en 1-0-sejr lyder som en ubetinget god historie, men for AGF kommer sejrens sødme med en bitter eftersmag. Nu kan B.T. fortælle, at storsponsoren, der havde købt alle billetterne på stadion og inviteret til gratis fodbold, har bedt AGF om et møde.

Det viste sig nemlig før kampen, at AGF havde udstedt langt flere billetter, end der var kapacitet til på Ceres Park. Ifølge øjenvidner drejede det sig formentlig om flere tusinde, der gik forgæves.

Flere sæsonkortholdere oplevede også, at de ikke kunne komme ind. I stedet blev de tilbudt at se kampen på storskærm i Tivoli Friheden tæt på stadion.

Aros Forsikring bekræfter over for B.T., at man har bedt AGF om et møde for at drøfte mandagens kaos. Derudover har sponsoren ingen kommentarer.

AGF har offentligt undskyldt til sæsonkortholderne.

– Vi havde før kampen en klar procedure for, at alle sæsonkortholdere kunne komme ind til kampen – også selv om portene blev lukket for almindelige billetter. Det skete ikke, og det beklager vi meget, for selvfølgelig skal sæsonkortholdere altid kunne komme til kampene, sagde administrerende direktør Jacob Nielsen i en udtalelse på klubbens hjemmeside i går.

Det er ikke første gang, at der har været udfordringer i forbindelse med gratis adgang til en kamp. For et par sæsoner siden var der over 22.000 tilskuere på stadion, da Silkeborg IF vandt 4-3 i Århus, selv om Ceres Park kun officielt kan rumme lidt mindre end 20.000 tilskuere.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Det ser sort ud for B.93

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Raser over Brian Riemer-interview

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’