Sponsor indkalder AGF til møde efter stadionkaos

Aros Forsikring, som havde købt billetterne til mandagens Superliga-kamp i Århus, har bedt AGF om et møde for at få forklaret, hvorfor tusindvis af fans, herunder sæsonkortholdere, ikke kom ind.



Et fyldt stadion og en 1-0-sejr lyder som en ubetinget god historie, men for AGF kommer sejrens sødme med en bitter eftersmag. Nu kan B.T. fortælle, at storsponsoren, der havde købt alle billetterne på stadion og inviteret til gratis fodbold, har bedt AGF om et møde.

Det viste sig nemlig før kampen, at AGF havde udstedt langt flere billetter, end der var kapacitet til på Ceres Park. Ifølge øjenvidner drejede det sig formentlig om flere tusinde, der gik forgæves.

Flere sæsonkortholdere oplevede også, at de ikke kunne komme ind. I stedet blev de tilbudt at se kampen på storskærm i Tivoli Friheden tæt på stadion.

Aros Forsikring bekræfter over for B.T., at man har bedt AGF om et møde for at drøfte mandagens kaos. Derudover har sponsoren ingen kommentarer.

AGF har offentligt undskyldt til sæsonkortholderne.

– Vi havde før kampen en klar procedure for, at alle sæsonkortholdere kunne komme ind til kampen – også selv om portene blev lukket for almindelige billetter. Det skete ikke, og det beklager vi meget, for selvfølgelig skal sæsonkortholdere altid kunne komme til kampene, sagde administrerende direktør Jacob Nielsen i en udtalelse på klubbens hjemmeside i går.

Det er ikke første gang, at der har været udfordringer i forbindelse med gratis adgang til en kamp. For et par sæsoner siden var der over 22.000 tilskuere på stadion, da Silkeborg IF vandt 4-3 i Århus, selv om Ceres Park kun officielt kan rumme lidt mindre end 20.000 tilskuere.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

England – Kroatien

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Portugal – DR Congo