Han er en stor profil i Viborg.
Og spørgsmålet er, hvad næste skridt er for midtbanekrigeren Thomas Jørgensen, der kom til klubben i 2024 fra FC København.
I podcasten Transferguru, der bliver lavet af Podimo og Tipsbladet, fortæller Viborgs sportschef, Mads Agesen, at det er den jyske klub, der har ‘magten’. Ikke københavnerne, som der er blevet spekuleret i, understreger han.
– Jeg skal virkelig passe på, hvad jeg siger, for det er en fortrolig aftale, vi har lavet. Men jeg kan se, der har været nogle på et medie, som skriver, der er en tilbagekøbsklausul. Det er der ikke. Den kan jeg udelukke. Jeg kan godt sige, hvad der ikke står deri, siger Mads Agesen og fortsætter:
– Sammen med Thomas har vi jo serveretten. Det bryder jeg mig ikke om – at have noget i en aftale hvorpå at eksklub, som vi har købt ham af, til enhver tid kan aktivere. Så ligger mulighederne jo ikke hos os men hos dem, og det er vi ikke så vilde med. Hvis vi investerer i spilleren og udvikler og uddanner ham, så vil vi også have lov til at bestemme, lyder det.
Noget, der kommer bag på resten af studiet, der også havde det indtryk, at københavnerne havde en tilbagekøbsklausul på den 20-årige U21-landsholdsspiller.

– Vi har hele tiden troet, fordi vi har læst det, at der var en tilbagekøbsklausul på Thomas Jørgensen. Det kommer også bag på rigtig mange FCK-fans. Der er et stort håb hos mange af dem om at få ham hjem. Den kan jo stort set aflives nu. Hvis der ikke er den, skal han til udlandet. Der er jo ikke nogle klubber, der vil lægge det, siger transferjournalisten Farzam Abolhosseini, der dog nævner FC Midtjylland som en klub, der kan lægge det beløb – han tror dog ikke på, Thomas Jørgensen bliver solgt til dem.
Det betyder ikke, at midtbanespilleren ikke kan vende tilbage til København en dag, understreger sportschefen. For det er bestemt ikke et utænkeligt scenarie, at han en dag “vil hjem”.
– Jeg synes, vi glemmer spilleren. For mig tror jeg også Thomas en eller anden dag har lyst til at optræde for FC København. Hvem har stadig ikke det?
– Hvis vi skulle lave den aftale med FC København… det skal jo også være op til Thomas, at synes, det ville være en god idé. Vi kan jo ikke sælge en rettighed på en spiller imod hans ønske. Det er derfor, jeg synes, det var vigtigt at sige, den (klausulen, red.) var der ikke, siger Mads Agesen.

LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
New Zealand – Egypten
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Jordan – Algeriet
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT