Det var en fåmælt Thomas Tuchel, der mødte pressen efter lørdagens chokerende hjemmebanenederlag til RB Leipzig.
– Når man spiller så lavt under niveau … Så vil man have svært ved at vinde kampe, og når man har svært ved at vinde kampe, så er det bare ikke nok, lyder det fra Tuchel ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Som følge af resultatet er det tyske mesterskab ikke længere op til Bayern München selv at afgøre.
– Jeg har ingen forklaring på, hvordan sådan noget kunne ske. Det er uforklarligt. Vi stoppede med at bevæge os, med at hjælpe hinanden og med at vise mod, siger den chokerede cheftræner.
Serveretten er i stedet givet videre til Borussia Dortmund, der søndag spiller mod Augsburg på udebane.
Thomas Tuchel blev ansat som cheftræner i slutningen af marts, efter at ledelsen i Bayern München højst overraskende valgte at fyre Julian Nagelsmann.
Siden da har Bayern München kun vundet 5 ud af 11 kampe og er tilmed røget ud af Champions League og den tyske pokalturnering.
For den "dybt skuffede" administrerende direktør for klubben, Oliver Kahn, som i sidste ende tog beslutningen om at fyre Julian Nagelsmann, er det "bittert", at Bayern München ikke længere selv kan afgøre mesterskabet.
– Vi havde en gigantisk chance for at blive tyske mestre, og vi gav den væk, siger Kahn ifølge nyhedsbureauet dpa.
Klubbens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic, måtte samtidig også forsvare fyringen af Julian Nagelsmann, der kom efter blot 3 nederlag i 37 kampe.
– Jeg ville gøre det igen, fordi det var nødvendigt. Thomas Tuchel har virkelig gjort et godt stykke arbejde. Tingene vil forbedre sig, det er jeg sikker på, siger Salihamidzic ifølge dpa.
Bayern München har vundet det tyske mesterskab de seneste ti sæsoner, siden Borussia Dortmund i 2011/12 tog titlen.
Men med to kampe tilbage er Borussia Dortmund nu tættere, end holdet længe har været på at generobre titlen.
Klubben har dog ikke vundet på udebane siden februar.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT