FC Barcelona har iført sig så stram en økonomisk spændetrøje, at det kan gå ud over de sportslige resultater i årevis.
Det vurderer Jesper Jørgensen, sportsøkonom i Deloitte, og Kenneth Cortsen, sportsøkonom og ekspert i branding fra University College Nordjylland.
De ser en langvarig og vanskelig vej ud af problemerne for den kriseramte spanske fodboldklub, som onsdag spiller El Clasico mod Real Madrid i semifinalen i den spanske Super Cup.
En episode i denne uge viser, hvor presset Barcelona er i øjeblikket.
For at få nyindkøbet Ferrán Torres indlemmet i truppen og registreret hos det spanske fodboldforbund måtte Barcelona bede Samuel Umtiti om at gå ned i løn.
Det gjorde franskmanden mod samtidig at få forlænget sin kontrakt frem til 2026.
Derved kom Barcelona ned under klubbens samlede lønloft, som er sat til 98 millioner euro (729 millioner kroner) af La Liga.
– De laver de lovlige geværgreb, de kan, for at redde stumperne.
– Men de fiksfakserier indhenter dem før eller siden, hvis de ikke får styr på det basale. Det eneste, det gør, er, at det køber Barcelona lidt tid, siger Jesper Jørgensen.
Gerard Pique gik også ned i løn tidligere på sæsonen, så angriberen Memphis Depay kunne registreres.
Hovedårsagen til Barcelonas trængte økonomi og en gæld på over 11 milliarder kroner skyldes primært mange års dårlig ledelse og forkerte valg, mener Jesper Jørgensen.
Efter salget af Neymar i 2017 købte Barcelona flere løntunge spillere alt for dyrt. Den første var Ousmane Dembélé, og siden kom Philippe Coutinho og Antoine Griezmann.
– Flere af dem har ikke leveret varen, og det gør det bare endnu værre. Lige pludselig havde Barcelona et stort lønbjerg foran sig. Det er det, der stadig tynger dem.
– Oveni har man skiftet træner mange gange, og så har corona hamret det sidste søm i ligkisten med en periode uden tilskuere. Og nu er de røget ud af Champions League.
– De er afhængige af de indtægter på grund af det lønbudget, de har forpligtet sig til, og de har spændt deres økonomi til bristepunktet, siger Jesper Jørgensen.
Alligevel postulerer Barcelona-præsident Joan Laporta, at alt kan lade sig gøre og udelukker ikke et køb af stjerneangriberen Erling Haaland.
– Det virker urealistisk, at de kan hente en spiller som Haaland. For de kan snart ikke reducere deres lønbudget yderligere.
– Barcelona balancerer på en knivsæg i denne sæson og tæller kassen op hver morgen, siger Jesper Jørgensen.
Kenneth Cortsen er ikke overrasket over udmeldingen fra Laporta.
– Det handler om at give forhåbninger til interessenterne, hvad enten det er fans, sponsorer eller medier. Det er det, Laporta er sat i verden for. Store klubber lever af visioner.
– Barcelona har trods alt en stærk grundfortælling og et stærkt brand qua den historiske og kulturelle arv. Det skal de læne sig op ad. Det er også det, der kan få spillere som Umtiti til at gå ned i løn, påpeger Cortsen.
Han vurderer dog, at der går flere år, før Barcelona kan kæmpe med i den absolutte verdenstop.
– Det er et Barcelona-hold og et sportsprodukt, som lige nu er devalueret i forhold til det, vi har set for år tilbage. Det gør ondt på klubbens selvforståelse.
– Over tid har man oparbejdet en enorm gæld i klubben, og koblet med at corona lige pludselig skyllede ind over fodboldlandskabet, blev det en rigtig skidt kombination.
– Vi er ude at snakke en horisont på tre til fem år, før Barcelona kan komme tilbage ved fordums styrke, vurderer Cortsen.
Barcelonas kamp mod Real Madrid spilles onsdag klokken 20 i saudiarabiske Riyadh.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To Real Madrid-transfers på plads
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Rasmus Højlund har ikke set det før
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
