Barcas fiksfakserier: De prøver at redde stumperne

Lønnedgang til flere spillere, udlejninger samt salg af løntunge spillere er løsninger, som FC Barcelona er nødt til at tage i brug, vurderer sportsøkonomer.



FC Barcelona har iført sig så stram en økonomisk spændetrøje, at det kan gå ud over de sportslige resultater i årevis.

Det vurderer Jesper Jørgensen, sportsøkonom i Deloitte, og Kenneth Cortsen, sportsøkonom og ekspert i branding fra University College Nordjylland.

De ser en langvarig og vanskelig vej ud af problemerne for den kriseramte spanske fodboldklub, som onsdag spiller El Clasico mod Real Madrid i semifinalen i den spanske Super Cup.

En episode i denne uge viser, hvor presset Barcelona er i øjeblikket.

For at få nyindkøbet Ferrán Torres indlemmet i truppen og registreret hos det spanske fodboldforbund måtte Barcelona bede Samuel Umtiti om at gå ned i løn.

Det gjorde franskmanden mod samtidig at få forlænget sin kontrakt frem til 2026.

Derved kom Barcelona ned under klubbens samlede lønloft, som er sat til 98 millioner euro (729 millioner kroner) af La Liga.

– De laver de lovlige geværgreb, de kan, for at redde stumperne.

– Men de fiksfakserier indhenter dem før eller siden, hvis de ikke får styr på det basale. Det eneste, det gør, er, at det køber Barcelona lidt tid, siger Jesper Jørgensen.

Gerard Pique gik også ned i løn tidligere på sæsonen, så angriberen Memphis Depay kunne registreres.

Hovedårsagen til Barcelonas trængte økonomi og en gæld på over 11 milliarder kroner skyldes primært mange års dårlig ledelse og forkerte valg, mener Jesper Jørgensen.

Efter salget af Neymar i 2017 købte Barcelona flere løntunge spillere alt for dyrt. Den første var Ousmane Dembélé, og siden kom Philippe Coutinho og Antoine Griezmann.

– Flere af dem har ikke leveret varen, og det gør det bare endnu værre. Lige pludselig havde Barcelona et stort lønbjerg foran sig. Det er det, der stadig tynger dem.

– Oveni har man skiftet træner mange gange, og så har corona hamret det sidste søm i ligkisten med en periode uden tilskuere. Og nu er de røget ud af Champions League.

– De er afhængige af de indtægter på grund af det lønbudget, de har forpligtet sig til, og de har spændt deres økonomi til bristepunktet, siger Jesper Jørgensen.

Alligevel postulerer Barcelona-præsident Joan Laporta, at alt kan lade sig gøre og udelukker ikke et køb af stjerneangriberen Erling Haaland.

– Det virker urealistisk, at de kan hente en spiller som Haaland. For de kan snart ikke reducere deres lønbudget yderligere.

– Barcelona balancerer på en knivsæg i denne sæson og tæller kassen op hver morgen, siger Jesper Jørgensen.

Kenneth Cortsen er ikke overrasket over udmeldingen fra Laporta.

– Det handler om at give forhåbninger til interessenterne, hvad enten det er fans, sponsorer eller medier. Det er det, Laporta er sat i verden for. Store klubber lever af visioner.

– Barcelona har trods alt en stærk grundfortælling og et stærkt brand qua den historiske og kulturelle arv. Det skal de læne sig op ad. Det er også det, der kan få spillere som Umtiti til at gå ned i løn, påpeger Cortsen.

Han vurderer dog, at der går flere år, før Barcelona kan kæmpe med i den absolutte verdenstop.

– Det er et Barcelona-hold og et sportsprodukt, som lige nu er devalueret i forhold til det, vi har set for år tilbage. Det gør ondt på klubbens selvforståelse.

– Over tid har man oparbejdet en enorm gæld i klubben, og koblet med at corona lige pludselig skyllede ind over fodboldlandskabet, blev det en rigtig skidt kombination.

– Vi er ude at snakke en horisont på tre til fem år, før Barcelona kan komme tilbage ved fordums styrke, vurderer Cortsen.

Barcelonas kamp mod Real Madrid spilles onsdag klokken 20 i saudiarabiske Riyadh.

/ritzau/






Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Midtjylland – FC København

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

AGF og OB var enige om at spille søndag

Silkeborg IF – Viborg FF

Tæt på utrolig kamprekord

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ny kæmpe nedtur for Frank

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne