FC Barcelona har iført sig så stram en økonomisk spændetrøje, at det kan gå ud over de sportslige resultater i årevis.
Det vurderer Jesper Jørgensen, sportsøkonom i Deloitte, og Kenneth Cortsen, sportsøkonom og ekspert i branding fra University College Nordjylland.
De ser en langvarig og vanskelig vej ud af problemerne for den kriseramte spanske fodboldklub, som onsdag spiller El Clasico mod Real Madrid i semifinalen i den spanske Super Cup.
En episode i denne uge viser, hvor presset Barcelona er i øjeblikket.
For at få nyindkøbet Ferrán Torres indlemmet i truppen og registreret hos det spanske fodboldforbund måtte Barcelona bede Samuel Umtiti om at gå ned i løn.
Det gjorde franskmanden mod samtidig at få forlænget sin kontrakt frem til 2026.
Derved kom Barcelona ned under klubbens samlede lønloft, som er sat til 98 millioner euro (729 millioner kroner) af La Liga.
– De laver de lovlige geværgreb, de kan, for at redde stumperne.
– Men de fiksfakserier indhenter dem før eller siden, hvis de ikke får styr på det basale. Det eneste, det gør, er, at det køber Barcelona lidt tid, siger Jesper Jørgensen.
Gerard Pique gik også ned i løn tidligere på sæsonen, så angriberen Memphis Depay kunne registreres.
Hovedårsagen til Barcelonas trængte økonomi og en gæld på over 11 milliarder kroner skyldes primært mange års dårlig ledelse og forkerte valg, mener Jesper Jørgensen.
Efter salget af Neymar i 2017 købte Barcelona flere løntunge spillere alt for dyrt. Den første var Ousmane Dembélé, og siden kom Philippe Coutinho og Antoine Griezmann.
– Flere af dem har ikke leveret varen, og det gør det bare endnu værre. Lige pludselig havde Barcelona et stort lønbjerg foran sig. Det er det, der stadig tynger dem.
– Oveni har man skiftet træner mange gange, og så har corona hamret det sidste søm i ligkisten med en periode uden tilskuere. Og nu er de røget ud af Champions League.
– De er afhængige af de indtægter på grund af det lønbudget, de har forpligtet sig til, og de har spændt deres økonomi til bristepunktet, siger Jesper Jørgensen.
Alligevel postulerer Barcelona-præsident Joan Laporta, at alt kan lade sig gøre og udelukker ikke et køb af stjerneangriberen Erling Haaland.
– Det virker urealistisk, at de kan hente en spiller som Haaland. For de kan snart ikke reducere deres lønbudget yderligere.
– Barcelona balancerer på en knivsæg i denne sæson og tæller kassen op hver morgen, siger Jesper Jørgensen.
Kenneth Cortsen er ikke overrasket over udmeldingen fra Laporta.
– Det handler om at give forhåbninger til interessenterne, hvad enten det er fans, sponsorer eller medier. Det er det, Laporta er sat i verden for. Store klubber lever af visioner.
– Barcelona har trods alt en stærk grundfortælling og et stærkt brand qua den historiske og kulturelle arv. Det skal de læne sig op ad. Det er også det, der kan få spillere som Umtiti til at gå ned i løn, påpeger Cortsen.
Han vurderer dog, at der går flere år, før Barcelona kan kæmpe med i den absolutte verdenstop.
– Det er et Barcelona-hold og et sportsprodukt, som lige nu er devalueret i forhold til det, vi har set for år tilbage. Det gør ondt på klubbens selvforståelse.
– Over tid har man oparbejdet en enorm gæld i klubben, og koblet med at corona lige pludselig skyllede ind over fodboldlandskabet, blev det en rigtig skidt kombination.
– Vi er ude at snakke en horisont på tre til fem år, før Barcelona kan komme tilbage ved fordums styrke, vurderer Cortsen.
Barcelonas kamp mod Real Madrid spilles onsdag klokken 20 i saudiarabiske Riyadh.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lægetjek bestået – skifter i dag
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
Afslører kæmpe VM-chok
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Frankrig – Spanien
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER
