FC København og Lukas Lerager måtte forlade forhandlingsbordet uden et håndtryk – i hvert fald et håndtryk, der signalerede enighed mellem parterne.
Derfor forlader Lerager de danske mestre ved årsskiftet, og i et interview med TV 2 Sport løfter midtbanespilleren nu sløret for nogle af de ting, der blev talt om i mødelokalet.
Den snart forhenværende FCK-profil fortæller blandt andet, at han skulle være klar til at sluge en markant lønnedgang for at blive i hovedstadsklubben.
– Jeg har været med til at få så meget økonomi ind i klubben, så syntes jeg ikke, det var fair, at jeg skulle gå i hvert fald 50 procent ned i grundløn, siger Lukas Lerager til TV 2 Sport.
Viaplay har tidligere kunnet fortælle, at FC København tilbød Lukas Lerager både seks måneder og et år på samme løn som i den nuværende aftale, men at det ville kræve en lønnedgang, hvis der skulle en længerevarende kontrakt på bordet.
Nu fortæller hovedpersonen selv altså, at der var udsigt til en halvering af grundlønnen – formentlig i bytte for nogle lukrative bonusordninger.
I sidste uge stillede FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, op for at give sin udlægning af den forestående skilsmisse med Lukas Lerager.
– Vi gik ind i en dialog med Lukas for at lykkes, og han gjorde det samme. Vi har forsøgt en masse modeller. Vi har kigget på længde, på løn og på bonusmodeller, og til sidst kiggede Lukas og jeg på hinanden og sagde “det her kan vi desværre ikke lykkes med”, sagde Sune Smith-Nielsen blandt andet.
Lukas Lerager har seks kampe tilbage som FCK-spiller.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM