FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Han har spillet flere end 200 kampe for FC København.
Nu har Lukas Lerager kun en god håndfuld tilbage.
I denne uge har FC København meldt ud, at midtbanespilleren forlader klubben ved udgangen af 2025. Parterne har ikke kunnet nå til enighed om en forlængelse, selv om interessen ellers var til stede på begge sider af forhandlingsbordet.
Og hvor efterlader Lukas Leragers exit så FC København? Fredag middag stillede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen sig op foran Tipsbladet og den øvrige presse for at udlægge teksten.
– Vi gik ind i en dialog med Lukas for at lykkes, og han gjorde det samme. Vi har forsøgt en masse modeller. Vi har kigget på længde, på løn og på bonusmodeller, og til sidst kiggede Lukas og jeg på hinanden og sagde “det her kan vi desværre ikke lykkes med”, siger Sune Smith-Nielsen.
Fordi I var for langt fra hinanden?
– Det er jo en del af det.
Kan I undvære ham?
– Han skal spille de næste syv kampe, så det er ikke sådan, han er stoppet dags dato. Vi glæder os og er sikre på, Lukas kommer til at gøre en stor indsats for FC København resten af efteråret.
Hvad er det, I mister ved ikke at have Lukas Lerager?
– Vi mister en dygtig central midtbanespiller, som har haft en stor indflydelse i den periode, han har været i FC København. Han var været med til at vinde mesterskaber og kvalificere os til Champions League. Så det er en stærk spiller og en ærlig spiller, som trænerstaben altid har kunnet regne med.
Hvor langt synes du, I har strukket jer?
– Jeg vil ikke gå i detaljer. Vi har siddet i en lang, lang periode og drøftet rigtig mange modeller og prøvet at finde en vej på længde og løn, men til sidst gav det ikke mening for os og desværre heller ikke for Lukas.
I sommer sagde I farvel til Boilesen og Falk – nu Lukas Lerager. Kan du komme i en situation, hvor der mangler FCK-DNA eller dansk DNA?
– Det er relevant, når man skal sammensætte en FCK-trup, at kigge på nationalitet. Det er relevant at kigge på Frederiksberg-drenge, på københavnere, på danske og nordiske spillere. Det er en faktor, som har stor betydning, når vi sammensætter en trup.
– Jeg vil gerne understrege, at for at være et tophold i Danmark og kvalificere sig til Europa, så bliver det svært at gøre med 28 danskere fra Frederiksberg. Så vi er tvunget til at kigge internationalt, hvis vi skal lave en konkurrencedygtig trup.
– Det nordiske marked er under pres, og der er nogle positioner, der er sværere end andre. Det er vi meget opmærksomme på.
Vil du gerne erstatte Lukas Lerager med én udefra?
– Jeg stiller op i dag for at tale om Lukas og i største respekt for det bidrag, han har gjort, og den afslutning, han skal have i FC København. Hvad der skal ske fremadrettet, kan vi begynde at have en dialog om 1. februar.
Det er vel relevant at kigge på, hvad I har brug for på midtbanen, som i forvejen var under pres?
– Der er rigtig mange ting, der er relevante at kigge på. Der er mange spændende ting, vi kunne diskutere, men vi skal spille en kamp på søndag, og det er det vigtigste for os.
Jacob Neestrup sagde i sommer, at behovet for en ny midtbanespiller var tættere på to end én. Det endte med én, og nu står vi med en midtbanespiller mere, der skal væk. Alligevel kan du ikke kategorisk sige, at der skal en ny midtbanespiller ind. Kan du forstå, hvis det virker mærkeligt?
– Jeg synes, det er passende at sige, at nu har vi diskuteret Lukas, og der er en kæmpe respekt om hans præstationer. Hvad der skal ske til januar og til sommer, diskuterer vi senere.
Hvordan tog Jacob Neestrup den her besked?
– Jacob har været informeret hele vejen. Det er ikke ham, der sidder og forhandler. Det er mit lod.
Viktor Claesson og Thomas Delaney nærmer sig også udløb. Hvor står det med dem?
– Jeg vil ikke åbne op for nogle af de her ting. Hvad vi synes, vi skal gøre, tager vi internt, slutter Sune Smith-Nielsen.
FC København møder rivalerne fra Brøndby IF hjemme i Parken på søndag.
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER