Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Steve Cooper fortryder ikke, at han sagde, at Brøndby overvejede at klage over valget af dommeren til derbyet.



Brøndby-træner Steve Cooper fortryder ikke sine udtalelser om dommeren i kølvandet på søndagens derby mod FC København.

Waliseren har modtaget kritik fra flere aktører for sine udtalelser. Blandt andre har FCK-træner Jacob Neestrup samt Jens Rohde, der er formand for foreningen Danske Fodbolddommere (DFU), kritiseret Steve Cooper.

Men det får ikke Steve Cooper til at trække noget som helst tilbage, og han konstaterer også tørt, at det ikke har medført sanktioner eller karantæne.

– Jeg tror, det er vigtigt at sige, at hvis vi virkelig havde gjort noget forkert, var vi blevet sanktioneret, og det er ikke tilfældet.

– Jeg står op for klubben, og hvad den står for. Det vil forme holdninger, og det accepterer jeg, siger Steve Cooper til TV 2 Sport.

FCK vandt søndagens derby 1-0 over Brøndby på et straffespark, som dommer Jacob Karlsen i første omgang ikke dømte, men som han efter et VAR-tjek lavede om.

Flere af Brøndbys spillere undrede sig over straffesparket, og Steve Cooper sagde søndag følgende om kampens dommer:

– Vi var overraskede over dommervalget i løbet af ugen, og vi overvejede at gøre noget ved det. Vi besluttede dog ikke at gøre noget ved det.

– Set i bakspejlet skulle vi måske have sagt noget, men jeg lader klubben tage sig af det nu. Det handler ikke kun om straffesparket.

Brøndby og Steve Cooper tager mandag aften imod oprykkerne fra Fredericia i Superligaen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Horsens kommer tættere på oprykning

Chok i Wolfsburg

Infantino: Iran kommer til at spille VM

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Martin Jørgensen lander nyt job

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’