FC København siger farvel til endnu en medarbejder

Sportspsykolog Christian Engell er færdig i FC København, efter af Jess Thorup i sidste uge.



FC København har valgt at stoppe samarbejdet med sportspsykolog Christian Engell, der dermed fik lidt under et par år i FCK.

Christian Engell kom ind i FC København en lille måned efter ansættelsen af Jess Thorup, men efter Jess Thorups fyring, har man altså også valgt at sige farvel til sportspsykologen, der havde rollen som head of people and culture.

– Christian Engell har ydet en seriøs indsats hver eneste dag på Nummer 10, hen over en periode med mange forandringer både i truppen og i staben i F.C. København, siger sportsdirektør Peter Christiansen og fortsætter:

– Med ændringen i det sportslige setup, har vi valgt, at vores veje skal skilles nu. Vi ønsker Christian alt det bedste fremover og siger endnu engang tak for hans store arbejde i det daglige.

Fra sportspsykologen selv lyder det, at han har forståelse for, at den nye træner, Jacob Neestrup, gerne vil sæltte sit eget hold, og dermed mere end indikerer han altås også, at cheftræneren har haft lyst til at ændre lidt på setuppet i staben.

– Min opgave de seneste to år har været at sørge for, at det aldrig bliver hverdag i Nordens fodboldflagskib, siger Christian Engell.

– Hverdagen skal være umagelig, så vi konstant forbliver nysgerrige, modige og sultne. Det er jeg sammen med gode folk lykkes med. Men jeg har fuld forståelse for, at når en ny cheftræner kommer til, er det helt normalt, at han gerne vil sætte sit eget hold. Respekt for det. Og alt godt til Jacob, stab og spillerne.

FC Københavns første opgave under træner Jacob Neestrup bliver en kamp søndag mod AGF.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Sønderjyske – Brøndby IF

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

En voldsom ulighed

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli