Rettigheder skifter hænder og rammer forbrugerne

Flere tjenester deles nu om rettighederne til at vise fodbold, og det ændrede mediebillede koster dyrt.



Det er nye tider for fodboldbranchen, når danske fans skal følge deres favorithold i både dansk og udenlandsk fodbold.

Streamingtjenesten Disney+ har købt rettighederne til Europa League og Conference League efter TV2, mens Viaplay har solgt 38 Premier League-kampe årligt til Amazon Prime Video.

Aftalerne træder i kraft allerede fra den kommende sæson. Det betyder, at rettighederne fordeles ud på endnu flere streamingplatforme, og regningen lander i forbrugernes postkasse.

– Det er folk som dig og mig, der kommer til at betale. Mediebilledet ændrer sig, og vil man se fodbold, kommer man til at betale for det, siger Jesper Jørgensen, som er sportsøkonom hos Deloitte.

Hidtil har de danske fans kunnet se alle Premier League-kampe på Viaplay, men salget af en ugentlig kamp til Amazon Prime Video kommer ikke helt ud af den blå luft.

– I udlandet har de store streaminggiganter for længe siden gjort sit indtog med køb af fodboldrettigheder. Så det er ingen overraskelse, at de kommer til Danmark nu med lidt forsinkelse, siger Jesper Jørgensen.

Fra sommer deler Viaplay rettighederne til Superligaen med TV2, og streamingtjenesten har altså også solgt en Premier League-kamp til Amazon.

Ydermere har Viaplay på nuværende tidspunkt ikke lukket en aftale om at vise Champions League i næste sæson. Viaplay har ellers kunnet tilbyde kampene fra Europas største klubturnering til sine kunder lige siden turneringens begyndelse i 1992.

Trods de ændrede rettigheder har Viaplay forklaret, at man ikke planlægger et prisfald overfor sine kunder.

Viaplay, der driver tv-kanaler i de nordiske lande samt en streamingtjeneste af samme navn, havde et dundrende underskud på 6,5 milliarder danske kroner for regnskabsåret 2023.

Viaplay arbejder fortsat på at lande rettighederne til Champions League, og derfor giver det mening at sælge en Premier League-rettighed til Amazon.

– At Viaplay sælger til Amazon er et tegn på de økonomiske udfordringer. Et selskab med sådan et underskud vil finde steder, hvor man kan spare og få penge i kassen, siger Jesper Jørgensen.

– Viaplay vil fastholde Champions League-rettighederne, for sammen med Superligaen og Premier League er det deres vigtigste rettighed. Det vil være at miste en kronjuvel for Viaplay, hvis de mister Champions League, siger sportsøkonomen.

TV2 har haft rettighederne til de to andre klubturneringer Europa League og Conference League siden 2021, men tv-stationen valgte ikke at forlænge aftalen.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Rasmus Højlund har ikke set det før

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Kæmpe stjerne besøger København

En historisk katastrofe for Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Undskylder efter italiensk fiasko

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tottenham præsenterer ny træner

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’