Rettigheder skifter hænder og rammer forbrugerne

Flere tjenester deles nu om rettighederne til at vise fodbold, og det ændrede mediebillede koster dyrt.



Det er nye tider for fodboldbranchen, når danske fans skal følge deres favorithold i både dansk og udenlandsk fodbold.

Streamingtjenesten Disney+ har købt rettighederne til Europa League og Conference League efter TV2, mens Viaplay har solgt 38 Premier League-kampe årligt til Amazon Prime Video.

Aftalerne træder i kraft allerede fra den kommende sæson. Det betyder, at rettighederne fordeles ud på endnu flere streamingplatforme, og regningen lander i forbrugernes postkasse.

– Det er folk som dig og mig, der kommer til at betale. Mediebilledet ændrer sig, og vil man se fodbold, kommer man til at betale for det, siger Jesper Jørgensen, som er sportsøkonom hos Deloitte.

Hidtil har de danske fans kunnet se alle Premier League-kampe på Viaplay, men salget af en ugentlig kamp til Amazon Prime Video kommer ikke helt ud af den blå luft.

– I udlandet har de store streaminggiganter for længe siden gjort sit indtog med køb af fodboldrettigheder. Så det er ingen overraskelse, at de kommer til Danmark nu med lidt forsinkelse, siger Jesper Jørgensen.

Fra sommer deler Viaplay rettighederne til Superligaen med TV2, og streamingtjenesten har altså også solgt en Premier League-kamp til Amazon.

Ydermere har Viaplay på nuværende tidspunkt ikke lukket en aftale om at vise Champions League i næste sæson. Viaplay har ellers kunnet tilbyde kampene fra Europas største klubturnering til sine kunder lige siden turneringens begyndelse i 1992.

Trods de ændrede rettigheder har Viaplay forklaret, at man ikke planlægger et prisfald overfor sine kunder.

Viaplay, der driver tv-kanaler i de nordiske lande samt en streamingtjeneste af samme navn, havde et dundrende underskud på 6,5 milliarder danske kroner for regnskabsåret 2023.

Viaplay arbejder fortsat på at lande rettighederne til Champions League, og derfor giver det mening at sælge en Premier League-rettighed til Amazon.

– At Viaplay sælger til Amazon er et tegn på de økonomiske udfordringer. Et selskab med sådan et underskud vil finde steder, hvor man kan spare og få penge i kassen, siger Jesper Jørgensen.

– Viaplay vil fastholde Champions League-rettighederne, for sammen med Superligaen og Premier League er det deres vigtigste rettighed. Det vil være at miste en kronjuvel for Viaplay, hvis de mister Champions League, siger sportsøkonomen.

TV2 har haft rettighederne til de to andre klubturneringer Europa League og Conference League siden 2021, men tv-stationen valgte ikke at forlænge aftalen.

/ritzau/





Nu er han gratis – på vej til OB?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord