Rettigheder skifter hænder og rammer forbrugerne

Flere tjenester deles nu om rettighederne til at vise fodbold, og det ændrede mediebillede koster dyrt.



Det er nye tider for fodboldbranchen, når danske fans skal følge deres favorithold i både dansk og udenlandsk fodbold.

Streamingtjenesten Disney+ har købt rettighederne til Europa League og Conference League efter TV2, mens Viaplay har solgt 38 Premier League-kampe årligt til Amazon Prime Video.

Aftalerne træder i kraft allerede fra den kommende sæson. Det betyder, at rettighederne fordeles ud på endnu flere streamingplatforme, og regningen lander i forbrugernes postkasse.

– Det er folk som dig og mig, der kommer til at betale. Mediebilledet ændrer sig, og vil man se fodbold, kommer man til at betale for det, siger Jesper Jørgensen, som er sportsøkonom hos Deloitte.

Hidtil har de danske fans kunnet se alle Premier League-kampe på Viaplay, men salget af en ugentlig kamp til Amazon Prime Video kommer ikke helt ud af den blå luft.

– I udlandet har de store streaminggiganter for længe siden gjort sit indtog med køb af fodboldrettigheder. Så det er ingen overraskelse, at de kommer til Danmark nu med lidt forsinkelse, siger Jesper Jørgensen.

Fra sommer deler Viaplay rettighederne til Superligaen med TV2, og streamingtjenesten har altså også solgt en Premier League-kamp til Amazon.

Ydermere har Viaplay på nuværende tidspunkt ikke lukket en aftale om at vise Champions League i næste sæson. Viaplay har ellers kunnet tilbyde kampene fra Europas største klubturnering til sine kunder lige siden turneringens begyndelse i 1992.

Trods de ændrede rettigheder har Viaplay forklaret, at man ikke planlægger et prisfald overfor sine kunder.

Viaplay, der driver tv-kanaler i de nordiske lande samt en streamingtjeneste af samme navn, havde et dundrende underskud på 6,5 milliarder danske kroner for regnskabsåret 2023.

Viaplay arbejder fortsat på at lande rettighederne til Champions League, og derfor giver det mening at sælge en Premier League-rettighed til Amazon.

– At Viaplay sælger til Amazon er et tegn på de økonomiske udfordringer. Et selskab med sådan et underskud vil finde steder, hvor man kan spare og få penge i kassen, siger Jesper Jørgensen.

– Viaplay vil fastholde Champions League-rettighederne, for sammen med Superligaen og Premier League er det deres vigtigste rettighed. Det vil være at miste en kronjuvel for Viaplay, hvis de mister Champions League, siger sportsøkonomen.

TV2 har haft rettighederne til de to andre klubturneringer Europa League og Conference League siden 2021, men tv-stationen valgte ikke at forlænge aftalen.

/ritzau/



Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

I dialog med Brøndby

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Set i København – de leder efter ny sportschef

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!