Rettigheder skifter hænder og rammer forbrugerne

Flere tjenester deles nu om rettighederne til at vise fodbold, og det ændrede mediebillede koster dyrt.



Det er nye tider for fodboldbranchen, når danske fans skal følge deres favorithold i både dansk og udenlandsk fodbold.

Streamingtjenesten Disney+ har købt rettighederne til Europa League og Conference League efter TV2, mens Viaplay har solgt 38 Premier League-kampe årligt til Amazon Prime Video.

Aftalerne træder i kraft allerede fra den kommende sæson. Det betyder, at rettighederne fordeles ud på endnu flere streamingplatforme, og regningen lander i forbrugernes postkasse.

– Det er folk som dig og mig, der kommer til at betale. Mediebilledet ændrer sig, og vil man se fodbold, kommer man til at betale for det, siger Jesper Jørgensen, som er sportsøkonom hos Deloitte.

Hidtil har de danske fans kunnet se alle Premier League-kampe på Viaplay, men salget af en ugentlig kamp til Amazon Prime Video kommer ikke helt ud af den blå luft.

– I udlandet har de store streaminggiganter for længe siden gjort sit indtog med køb af fodboldrettigheder. Så det er ingen overraskelse, at de kommer til Danmark nu med lidt forsinkelse, siger Jesper Jørgensen.

Fra sommer deler Viaplay rettighederne til Superligaen med TV2, og streamingtjenesten har altså også solgt en Premier League-kamp til Amazon.

Ydermere har Viaplay på nuværende tidspunkt ikke lukket en aftale om at vise Champions League i næste sæson. Viaplay har ellers kunnet tilbyde kampene fra Europas største klubturnering til sine kunder lige siden turneringens begyndelse i 1992.

Trods de ændrede rettigheder har Viaplay forklaret, at man ikke planlægger et prisfald overfor sine kunder.

Viaplay, der driver tv-kanaler i de nordiske lande samt en streamingtjeneste af samme navn, havde et dundrende underskud på 6,5 milliarder danske kroner for regnskabsåret 2023.

Viaplay arbejder fortsat på at lande rettighederne til Champions League, og derfor giver det mening at sælge en Premier League-rettighed til Amazon.

– At Viaplay sælger til Amazon er et tegn på de økonomiske udfordringer. Et selskab med sådan et underskud vil finde steder, hvor man kan spare og få penge i kassen, siger Jesper Jørgensen.

– Viaplay vil fastholde Champions League-rettighederne, for sammen med Superligaen og Premier League er det deres vigtigste rettighed. Det vil være at miste en kronjuvel for Viaplay, hvis de mister Champions League, siger sportsøkonomen.

TV2 har haft rettighederne til de to andre klubturneringer Europa League og Conference League siden 2021, men tv-stationen valgte ikke at forlænge aftalen.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Godt nyt – nu er han landet i København

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Derfor var Moukoko vraget

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Snestorm kan udfordre OB

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Nægtet Brøndby-skifte

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Afviser Anderlecht

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt