Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.
Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.
I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.
Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.
– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.
– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.
– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.
KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.
Du kan se traileren for programmet herunder:
Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Arlington
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny kontrakt før VM-åbner
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER
