Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.
Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.
I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.
Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.
– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.
– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.
– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.
KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.
Du kan se traileren for programmet herunder:
Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSPERT
