Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.
Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.
I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.
Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.
– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.
– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.
– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.
KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.
Du kan se traileren for programmet herunder:
Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
BIZART
