Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.
Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.
I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.
Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.
– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.
– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.
– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.
KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.
Du kan se traileren for programmet herunder:
Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
