Spritnyt: Nu kommer Superligaens svar på ‘Hard Knocks’

I den kommende sæson vil man på Eurosport kunne følge med i hverdagen hos Randers FC. Kanalen går nemlig backstage og filmer Randers’ sæson – lidt, som man kender det fra ‘Hard Knocks’ i USA.



Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.

Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.

I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.

Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.

– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.

– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.

– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.

KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.

Du kan se traileren for programmet herunder:

Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.





LIVE

LIVE: Skidt AGF-melding

AGF – FC Nordsjælland

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Det er en katastrofe for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han pludselig syg

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Liverpool – Fulham

‘De har grinet deres røv i laser’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Robert trækker overskrifter i udlandet

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Superliga-klub bedst i hele verden

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Gift Links hylder FCK-legende

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Thomas Frank er favorit til jobbet

FIFA åbner sag mod Spanien

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN