Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.
Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.
I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.
Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.
– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.
– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.
– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.
KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.
Du kan se traileren for programmet herunder:
Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TIPSBLADET SPECIAL
