Spritnyt: Nu kommer Superligaens svar på ‘Hard Knocks’

I den kommende sæson vil man på Eurosport kunne følge med i hverdagen hos Randers FC. Kanalen går nemlig backstage og filmer Randers’ sæson – lidt, som man kender det fra ‘Hard Knocks’ i USA.



Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.

Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.

I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.

Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.

– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.

– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.

– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.

KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.

Du kan se traileren for programmet herunder:

Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

‘Jeg hadede verden’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Første gang nogensinde for Eriksen

Stor overraskelse til FCM-træning

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Her skal Sepp Piontek begraves

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

‘Han er tilgivet’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Det må ikke ske’

Liverpool – West Ham United

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt