Spritnyt: Nu kommer Superligaens svar på ‘Hard Knocks’

I den kommende sæson vil man på Eurosport kunne følge med i hverdagen hos Randers FC. Kanalen går nemlig backstage og filmer Randers’ sæson – lidt, som man kender det fra ‘Hard Knocks’ i USA.



Fra den kommende sæson kommer seere af Canal 9 til at følge med i livet hos Randers FC.

Den danske fodboldklub har nemlig takket ja til at lade kanalen følge klubben, komme med i mødelokalerne og i omklædningsrummet, og på den måde bliver døren åbnet til noget, man ikke hidtil har set i Danmark.

I USA er det lavet før i forbindelse med NFL; hvor programmet ‘Hard Knocks’ eksempelvis følger en NFL-klub gennem preseason. Forskellen her er, at man i ‘Hard Knocks’ ikke er med holdet i løbet af sæsonen, men kun i forsæsonen.

Discovery Networks, der blandt andet har Eurosport-kanalerne, Canal 9 og 6’eren, håber på allerede i august at have det første afsnit af projektet “Superliga Backstage – Randers FC” klar.

– Fodbold er i høj grad fascination, men også nærhed. I dansk fodbold er vi i større grad nødt til at spille på det sidstnævnte, og derfor vil vi bringe folk endnu tættere på, så de oplever ting, man normalt ellers ikke gør. Det kan skabe fornyet interesse, men samtidig også være med til at give en større forståelse for, hvorfor vi agerer, som vi gør. Det bliver helt uden filter, så vores fans, samarbejdspartnere og andre interessenter får det reelle billede af livet i Randers FC, siger administrerende direktør i Randers FC Michael Gravgaard i en pressemeddelelse.

– Da vi skulle kvalificere os til EM, havde vi et tv-hold med os hele vejen. Det havde en virkelig positiv effekt på holdet, for det var noget nyt og spændende, der gav et friskt pust. Derfor glæder jeg mig meget til det her projekt og håber, at det giver noget af det samme til Randers FC i forhold til at opnå vores mål om at komme i top-6, siger Hannes Halldórsson, Randers-keeper.

– Jeg har stor respekt for Randers FC’s mod og klarsyn i forhold til at begive sig ind i et projekt som dette. Vi er også spændt, for heller ikke vi kender jo resultatet, når vi offentliggør løbende. Men jeg er sikker på, at vi kommer til at give seerne et unikt og banebrydende indblik i en professionel fodboldklub, og med Kian Fonoudi og Kasper Marker som reportere, Claus Frederiksen som fotograf og Søren Klæstrup som ansvarlig redaktør markerer vi tydeligt vores ambitioner med dette projekt, siger ledende redaktionschef hos Eurosport, Christian Thye-Petersen.

KLIK HER FOR AT FÅ RANDERS’ VURDERING AF, HVORFOR TINGENE ER, SOM DE ER.

Du kan se traileren for programmet herunder:

Superliga Backstage – Randers FC from Discovery Networks Danmark on Vimeo.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Danmark – Nordmakedonien

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kæmpe nyhed i udlandet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Av, FCK! Her er de værst af alle

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Victor Froholdt undviger FC København-misere



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Nu flytter anfører til Danmark

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

LIVE: Det er slut

Det har hjemsøgt Højbjerg

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Dansker drillet af Mourinho

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde