Torsdag blev han fyret efter godt ni måneder som chef i FC Köln, søndag så han sit gamle hold spille mod Gladbach på tv og nu er familien Solbakken ved at gøre klar til et par måneder hjemme i Hamar med ro og tid til at overveje det næste skridt i karrieren.
– Jeg har fået tilbud fra både ind- og udland, men lige nu er det vigtigt at tænke sig om. Både for min egen og for familiens skyld. Det er vigtigt, at der er nogle længerevarende perspektiver i mit næste job, men jeg er ikke skræmt på nogen måde. Jeg kommer helt sikkert til at arbejde videre indenfor fodboldens verden, men jeg kan ikke kategorisk sige, at det bliver som træner, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Er FC København en mulighed?
– Jeg har ikke nogen kommentarer omkring FCK. Jeg snakker jævnligt med Johan Lange og CV, og jeg sms’er også lidt med nogle af spillerne, så jeg kender klubben, men ellers har jeg ikke noget at sige, uanset om tanken så har været tænkt eller ej fra deres side.
Det overrasker mig lidt, at du ikke kategorisk kan afvise det, når man tænker på hvordan du havde det, da du tog af sted fra København, den bevidste afsked med Superligaen, busturene til Jylland og de stadions du har været på så mange gange?
– Jo, men frem til at mine egne ting med Köln faldt på plads mandag aften, har jeg ikke tænkt på andet end det. Det er de så nu, men det er stadig for tidligt at sige noget. Fodbolden har lært mig aldrig at sige aldrig, og at ting kan ske meget hurtigt. Men jeg har altså ikke tænkt et sekund på FCK i den seneste tid. Jeg så kampen mod Brøndby på tv, og det så godt ud, bemærkede jeg. Det er sådan set det, siger Ståle Solbakken.
LIVE
VM-LIVE: Slimane raser efter exit
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
OPTAKT