Torsdag blev han fyret efter godt ni måneder som chef i FC Köln, søndag så han sit gamle hold spille mod Gladbach på tv og nu er familien Solbakken ved at gøre klar til et par måneder hjemme i Hamar med ro og tid til at overveje det næste skridt i karrieren.
– Jeg har fået tilbud fra både ind- og udland, men lige nu er det vigtigt at tænke sig om. Både for min egen og for familiens skyld. Det er vigtigt, at der er nogle længerevarende perspektiver i mit næste job, men jeg er ikke skræmt på nogen måde. Jeg kommer helt sikkert til at arbejde videre indenfor fodboldens verden, men jeg kan ikke kategorisk sige, at det bliver som træner, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Er FC København en mulighed?
– Jeg har ikke nogen kommentarer omkring FCK. Jeg snakker jævnligt med Johan Lange og CV, og jeg sms’er også lidt med nogle af spillerne, så jeg kender klubben, men ellers har jeg ikke noget at sige, uanset om tanken så har været tænkt eller ej fra deres side.
Det overrasker mig lidt, at du ikke kategorisk kan afvise det, når man tænker på hvordan du havde det, da du tog af sted fra København, den bevidste afsked med Superligaen, busturene til Jylland og de stadions du har været på så mange gange?
– Jo, men frem til at mine egne ting med Köln faldt på plads mandag aften, har jeg ikke tænkt på andet end det. Det er de så nu, men det er stadig for tidligt at sige noget. Fodbolden har lært mig aldrig at sige aldrig, og at ting kan ske meget hurtigt. Men jeg har altså ikke tænkt et sekund på FCK i den seneste tid. Jeg så kampen mod Brøndby på tv, og det så godt ud, bemærkede jeg. Det er sådan set det, siger Ståle Solbakken.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL