Torsdag blev han fyret efter godt ni måneder som chef i FC Köln, søndag så han sit gamle hold spille mod Gladbach på tv og nu er familien Solbakken ved at gøre klar til et par måneder hjemme i Hamar med ro og tid til at overveje det næste skridt i karrieren.
– Jeg har fået tilbud fra både ind- og udland, men lige nu er det vigtigt at tænke sig om. Både for min egen og for familiens skyld. Det er vigtigt, at der er nogle længerevarende perspektiver i mit næste job, men jeg er ikke skræmt på nogen måde. Jeg kommer helt sikkert til at arbejde videre indenfor fodboldens verden, men jeg kan ikke kategorisk sige, at det bliver som træner, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Er FC København en mulighed?
– Jeg har ikke nogen kommentarer omkring FCK. Jeg snakker jævnligt med Johan Lange og CV, og jeg sms’er også lidt med nogle af spillerne, så jeg kender klubben, men ellers har jeg ikke noget at sige, uanset om tanken så har været tænkt eller ej fra deres side.
Det overrasker mig lidt, at du ikke kategorisk kan afvise det, når man tænker på hvordan du havde det, da du tog af sted fra København, den bevidste afsked med Superligaen, busturene til Jylland og de stadions du har været på så mange gange?
– Jo, men frem til at mine egne ting med Köln faldt på plads mandag aften, har jeg ikke tænkt på andet end det. Det er de så nu, men det er stadig for tidligt at sige noget. Fodbolden har lært mig aldrig at sige aldrig, og at ting kan ske meget hurtigt. Men jeg har altså ikke tænkt et sekund på FCK i den seneste tid. Jeg så kampen mod Brøndby på tv, og det så godt ud, bemærkede jeg. Det er sådan set det, siger Ståle Solbakken.
LIVE
TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.
VM’s mest uskønne kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW