Ståle: Jeg har ikke tænkt et sekund på FCK

Fyringen i Köln er ved at sætte sig, og der er også begyndt at komme tilbud til Ståle Solbakken, men foreløbig holder han alle muligheder åbne.



Torsdag blev han fyret efter godt ni måneder som chef i FC Köln, søndag så han sit gamle hold spille mod Gladbach på tv og nu er familien Solbakken ved at gøre klar til et par måneder hjemme i Hamar med ro og tid til at overveje det næste skridt i karrieren.

– Jeg har fået tilbud fra både ind- og udland, men lige nu er det vigtigt at tænke sig om. Både for min egen og for familiens skyld. Det er vigtigt, at der er nogle længerevarende perspektiver i mit næste job, men jeg er ikke skræmt på nogen måde. Jeg kommer helt sikkert til at arbejde videre indenfor fodboldens verden, men jeg kan ikke kategorisk sige, at det bliver som træner, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Er FC København en mulighed?
– Jeg har ikke nogen kommentarer omkring FCK. Jeg snakker jævnligt med Johan Lange og CV, og jeg sms’er også lidt med nogle af spillerne, så jeg kender klubben, men ellers har jeg ikke noget at sige, uanset om tanken så har været tænkt eller ej fra deres side.

Det overrasker mig lidt, at du ikke kategorisk kan afvise det, når man tænker på hvordan du havde det, da du tog af sted fra København, den bevidste afsked med Superligaen, busturene til Jylland og de stadions du har været på så mange gange?
– Jo, men frem til at mine egne ting med Köln faldt på plads mandag aften, har jeg ikke tænkt på andet end det. Det er de så nu, men det er stadig for tidligt at sige noget. Fodbolden har lært mig aldrig at sige aldrig, og at ting kan ske meget hurtigt. Men jeg har altså ikke tænkt et sekund på FCK i den seneste tid. Jeg så kampen mod Brøndby på tv, og det så godt ud, bemærkede jeg. Det er sådan set det, siger Ståle Solbakken.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

“Det går over i historien”

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta