Ståle: CV er meget vigtig for FCK

Drop krisesnakken. Carsten V. Jensen skal fortsat have stort ansvar i FCK, mener klubbens tidligere mestertræner Ståle Solbakken.



Selv om Ståle Solbakken i disse dage er ved at kigge 38 Wolverhampton-kampe fra sidste sæson igennem som forberedelse til sit næste job, så har han også holdt øje med sin gamle klub i København, der som bekendt ikke fik forsvaret mesterskabet.

Det har medført en del snak om Carsten V. Jensens fremtidige rolle i klubben, for siden januar har han været både cheftræner og sportsdirektør. Men hvad mener Solbakken? Kan CV fortsætte med begge job?

– Det ved jeg ikke, men jeg ved, at det er meget vigtigt, at CV bliver i klubben, både for hele organisationen og for kontinuiteten. Det er vigtigt, at han fortsat har et stort ansvar. Man må ikke gå helt i sort, fordi man ikke vinder mesterskabet.

– Jeg har stor respekt for alt det, han har lavet, men måske skal de udvide den sportslige sektor, så der bliver flere, der kan tage del i arbejdet. FCK er jo blevet en stor klub, men i det interne miljø er det stadig en lille klub. Men det er vigtigt, at CV fortsat har det overordnede, sportslige ansvar, siger Solbakken med henvisning til den sportslige sektion på 8. etage i Parken, der i forhold til spillerkøb består af sportsdirektøren/cheftræneren og chief scout Lars Højer Nielsen.

Men hvad mener Solbakken om fyringen af Roland Nilsson, hvad har manglet i sæsonen, der gik, hvorfor skal nogle af holdets største profiler tage mere ansvar, og hvorfor er det hele ikke bare sort i sort?

Læs mere: Tipsbladet har snakket med Ståle Solbakken om FCK-sæsonen, der gik. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Får afvist bud på dansk profil

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

De lurer på Kjærgaard

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Vilde Messi tangerer VM-rekord