Ståle: CV er meget vigtig for FCK

Drop krisesnakken. Carsten V. Jensen skal fortsat have stort ansvar i FCK, mener klubbens tidligere mestertræner Ståle Solbakken.



Selv om Ståle Solbakken i disse dage er ved at kigge 38 Wolverhampton-kampe fra sidste sæson igennem som forberedelse til sit næste job, så har han også holdt øje med sin gamle klub i København, der som bekendt ikke fik forsvaret mesterskabet.

Det har medført en del snak om Carsten V. Jensens fremtidige rolle i klubben, for siden januar har han været både cheftræner og sportsdirektør. Men hvad mener Solbakken? Kan CV fortsætte med begge job?

– Det ved jeg ikke, men jeg ved, at det er meget vigtigt, at CV bliver i klubben, både for hele organisationen og for kontinuiteten. Det er vigtigt, at han fortsat har et stort ansvar. Man må ikke gå helt i sort, fordi man ikke vinder mesterskabet.

– Jeg har stor respekt for alt det, han har lavet, men måske skal de udvide den sportslige sektor, så der bliver flere, der kan tage del i arbejdet. FCK er jo blevet en stor klub, men i det interne miljø er det stadig en lille klub. Men det er vigtigt, at CV fortsat har det overordnede, sportslige ansvar, siger Solbakken med henvisning til den sportslige sektion på 8. etage i Parken, der i forhold til spillerkøb består af sportsdirektøren/cheftræneren og chief scout Lars Højer Nielsen.

Men hvad mener Solbakken om fyringen af Roland Nilsson, hvad har manglet i sæsonen, der gik, hvorfor skal nogle af holdets største profiler tage mere ansvar, og hvorfor er det hele ikke bare sort i sort?

Læs mere: Tipsbladet har snakket med Ståle Solbakken om FCK-sæsonen, der gik. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

OB – Vejle Boldklub

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Transferbombe i Real Madrid?

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Barcelona – Betis

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Fortsætter vild målform