Ståle Solbakken om salg af spillere: Nok ikke for store beløb

Der kan komme udskiftninger i FC København, når sæsonen er ovre og forberedelserne til næste går i gang.



Det har ikke set godt ud for FC København i den nuværende udgave af Superligaen.

Klubben har været plaget af skader gennem sæsonen, og de, der har fået chancen i stedet for de sikre startere, har haft svært ved at overbevise.

Det får klubbens cheftræner til at tale om at ‘sætte gang i hjulene’ ved at sælge nogle spillere, der kan sikre lidt luft i lønbudgettet til nye kræfter.

– Vi er i stor konkurrence med lande som Schweiz og Østrig, der har meget større lønbudget, end vi har, lyder det fra Ståle Solbakken, der giver sit bud på, hvordan FCK kan få succes på transfermarkedet.

– Vi skal måske sælge nogle (spillere, red.) for at få gang i hjulene, men det er nok ikke de store beløb, vi sælger for.

Ståle Solbakken er ikke videre optimisk i forhold til at hente kvalitetspillere til klubben og giver Coronakrisen skylden for et presset marked.

Ifølge Ekstra Bladet er spillere som Nicolaj Thomsen, Ragnar Sigurdsson, Dame N’Doye, Sten Grytebust og Sortiris Papagiannopoulos på vippen i klubben, men den leg ønsker Ståle Solbakken ikke at deltage i – endnu.

– Jeg kan ikke kommentere på de enkelte spillere lige nu. Jeg skal snakke med dem om deres muligheder, før jeg kan fortælle jer, hvad der sker, lyder det afværgende.

Et andet forhold der får den norske cheftræner til at tøve med at banke døren ind til transermarkedet er udsigten til at komme blandt andet Viktor Fischers mange skader til livs.

– Vi har haft en ekstern granskning fra en række eksperter, der har kigget på den måde, vi træner på.

– Konklusionen fra dem er, at vi både har været meget uheldige med f.eks. korsbåndsskader til Jonas Wind, men at der også er nogle fiberskader, som vi måske kunne undgå, hvis vi trænede anderledes, lyder det fra Ståle Solbakken.

Samtidig kan Solbakken glæde sig over, at hans unge spillere – som Victor Nelsson og Mohamed Daramy har fået masser af spilletid og erfaring, hvilket også fremskynder deres udvikling.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Brøndby afvist

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Neestrup erkender FCM-misundelse

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Sergio Ramos i chokskifte?

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Køber sig ind i dansk klub

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr