Lige siden Ståle Solbakkens ankomst i FC København, har den norske manager påpeget, at det aktuelle FCK-hold er under udvikling og endnu ikke har toppet.
I sommer blev der skiftet stort ud i truppen, og derfor er der stadig noget at arbejde med for Ståle Solbakken, der fortsat ser plads til forbedring.
– Vi er stadig et stykke vej fra der, hvor vi gerne vil være, men jeg synes, at det går i den rigtige retning. Det skal udmønte sig i point og godt spil på banen. Der er en god stemning i gruppen, og der er mange, der fortsat har et stort udviklingspotentiale individuelt, så jeg synes, at det ser lyst ud, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Mens FC Midtjylland har fået meget ros for klubbens handler i vinterens transfervindue, har der været mere stille om FC København, men Ståle Solbakken er godt tilfreds med januar-aktiviteten hos de danske vicemestre.
– Vi lavede så voldsomme forandringer i sommer, så det lå i kortene, at vi ikke kunne gøre så meget nu. Vi har et budget, vi skal forholde sig til, for vi har ikke en ejer, som kan forcere noget. Vi har et budget, og vi har ikke kunne gøre noget ekstra uden for det. Vi lavede mange forandringer i sommer, som vi er meget tilfredse med.
– Vi har været uheldige med Bashkims skade, og vi har erstattet ham med Björn Sigurdarsson, mens Nicolai Jørgensen også er tilbage og har trænet godt. Kevin Foley er kommet ind, mens vi afventer om Christoffer Remmer kommer tilbage, så vi har et alternativ på backen. Ludwig er også kommet til, og vi har en rigtig god startellever og en rigtig god bredde, mener Ståle Solbakken, der mener, at holdet er godt rustet til den kommende forårssæson.
– Alle hold vil sige, at de står godt rustet. Vi har haft perioder med godt spil i træningskampene. Vi har skabt chancer og scoret mål, men vi har lukket lidt for mange mål ind – særligt på dødbolde. En for stor del af målene er gået ind ved dødbolde, så det skal vi gøre noget ved. Vi skal fortsætte med at udvikle vores spil, og så går vi selvfølgelig efter DM-guldet indtil det ikke længere er muligt, siger han.
Han lægger ikke skjul på, at det bliver svært at indhente FC Midtjylland, der åbner forårssæsonen med et forspring på otte point.
– Hvis vi skal blive mestre, skal vi spille rigtig godt, men det er ikke nok. Vi skal tage mange point, men det heller ikke nok. Der er et andet hold, der skal snuble. Sådan er det bare. Men jeg håber og tror, at det kan blive spændende, siger Ståle Solbakken.
FC København åbenr forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Vestsjælland søndag klokken 17.00.
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
Kamil Grabara-opslag bemærkes
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
