Ståle Solbakken: Godt spil og mange point er ikke nok

Ståle Solbakken er opmærksom på, at FC Midtjylland skal snuble, hvis FC København skal vinde det danske mesterskab.



Lige siden Ståle Solbakkens ankomst i FC København, har den norske manager påpeget, at det aktuelle FCK-hold er under udvikling og endnu ikke har toppet.

I sommer blev der skiftet stort ud i truppen, og derfor er der stadig noget at arbejde med for Ståle Solbakken, der fortsat ser plads til forbedring.

– Vi er stadig et stykke vej fra der, hvor vi gerne vil være, men jeg synes, at det går i den rigtige retning. Det skal udmønte sig i point og godt spil på banen. Der er en god stemning i gruppen, og der er mange, der fortsat har et stort udviklingspotentiale individuelt, så jeg synes, at det ser lyst ud, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Mens FC Midtjylland har fået meget ros for klubbens handler i vinterens transfervindue, har der været mere stille om FC København, men Ståle Solbakken er godt tilfreds med januar-aktiviteten hos de danske vicemestre.

– Vi lavede så voldsomme forandringer i sommer, så det lå i kortene, at vi ikke kunne gøre så meget nu. Vi har et budget, vi skal forholde sig til, for vi har ikke en ejer, som kan forcere noget. Vi har et budget, og vi har ikke kunne gøre noget ekstra uden for det. Vi lavede mange forandringer i sommer, som vi er meget tilfredse med.

– Vi har været uheldige med Bashkims skade, og vi har erstattet ham med Björn Sigurdarsson, mens Nicolai Jørgensen også er tilbage og har trænet godt. Kevin Foley er kommet ind, mens vi afventer om Christoffer Remmer kommer tilbage, så vi har et alternativ på backen. Ludwig er også kommet til, og vi har en rigtig god startellever og en rigtig god bredde, mener Ståle Solbakken, der mener, at holdet er godt rustet til den kommende forårssæson.

– Alle hold vil sige, at de står godt rustet. Vi har haft perioder med godt spil i træningskampene. Vi har skabt chancer og scoret mål, men vi har lukket lidt for mange mål ind – særligt på dødbolde. En for stor del af målene er gået ind ved dødbolde, så det skal vi gøre noget ved. Vi skal fortsætte med at udvikle vores spil, og så går vi selvfølgelig efter DM-guldet indtil det ikke længere er muligt, siger han.

Han lægger ikke skjul på, at det bliver svært at indhente FC Midtjylland, der åbner forårssæsonen med et forspring på otte point.

– Hvis vi skal blive mestre, skal vi spille rigtig godt, men det er ikke nok. Vi skal tage mange point, men det heller ikke nok. Der er et andet hold, der skal snuble. Sådan er det bare. Men jeg håber og tror, at det kan blive spændende, siger Ståle Solbakken.

FC København åbenr forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Vestsjælland søndag klokken 17.00.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Spotpris – så billig er Højbjerg

– Han fik et lortetilbud fra OB

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Vejle Boldklub – Randers FC

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Blandt dette årtusindes bedste

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Jakob Poulsen med dyster melding

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Hvad f….. sker der Tullberg?

Højlund stjæler overskrifter

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det