Lige siden Ståle Solbakkens ankomst i FC København, har den norske manager påpeget, at det aktuelle FCK-hold er under udvikling og endnu ikke har toppet.
I sommer blev der skiftet stort ud i truppen, og derfor er der stadig noget at arbejde med for Ståle Solbakken, der fortsat ser plads til forbedring.
– Vi er stadig et stykke vej fra der, hvor vi gerne vil være, men jeg synes, at det går i den rigtige retning. Det skal udmønte sig i point og godt spil på banen. Der er en god stemning i gruppen, og der er mange, der fortsat har et stort udviklingspotentiale individuelt, så jeg synes, at det ser lyst ud, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Mens FC Midtjylland har fået meget ros for klubbens handler i vinterens transfervindue, har der været mere stille om FC København, men Ståle Solbakken er godt tilfreds med januar-aktiviteten hos de danske vicemestre.
– Vi lavede så voldsomme forandringer i sommer, så det lå i kortene, at vi ikke kunne gøre så meget nu. Vi har et budget, vi skal forholde sig til, for vi har ikke en ejer, som kan forcere noget. Vi har et budget, og vi har ikke kunne gøre noget ekstra uden for det. Vi lavede mange forandringer i sommer, som vi er meget tilfredse med.
– Vi har været uheldige med Bashkims skade, og vi har erstattet ham med Björn Sigurdarsson, mens Nicolai Jørgensen også er tilbage og har trænet godt. Kevin Foley er kommet ind, mens vi afventer om Christoffer Remmer kommer tilbage, så vi har et alternativ på backen. Ludwig er også kommet til, og vi har en rigtig god startellever og en rigtig god bredde, mener Ståle Solbakken, der mener, at holdet er godt rustet til den kommende forårssæson.
– Alle hold vil sige, at de står godt rustet. Vi har haft perioder med godt spil i træningskampene. Vi har skabt chancer og scoret mål, men vi har lukket lidt for mange mål ind – særligt på dødbolde. En for stor del af målene er gået ind ved dødbolde, så det skal vi gøre noget ved. Vi skal fortsætte med at udvikle vores spil, og så går vi selvfølgelig efter DM-guldet indtil det ikke længere er muligt, siger han.
Han lægger ikke skjul på, at det bliver svært at indhente FC Midtjylland, der åbner forårssæsonen med et forspring på otte point.
– Hvis vi skal blive mestre, skal vi spille rigtig godt, men det er ikke nok. Vi skal tage mange point, men det heller ikke nok. Der er et andet hold, der skal snuble. Sådan er det bare. Men jeg håber og tror, at det kan blive spændende, siger Ståle Solbakken.
FC København åbenr forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Vestsjælland søndag klokken 17.00.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
