Stadig aktiv i AGF: Er begyndt på trænerkursus

Niklas Backman drømmer om at blive i fodboldens verden, når han stopper som spiller. Måske som træner. I sommer tog han hul på træneruddannelsen.



Når AGF-anfører Niklas Backman stopper som spiller, pønser han på at blive i fodboldverdenen. Det kunne eksempelvis være som træner, siger han i et interview med Fotbollskanalen.

Den skadesplagede midtstopper tog derfor hul på træneruddannelsen i sommer. Og selv om han håber, at han har et par år som aktiv tilbage i sig, er han begyndt at gøre sig tanker om, hvad tiden efter fodboldpensioneringen skal gå med.

– Jeg har påbegyndt en træneruddannelse, som jeg var på i syv dage i sommer. Det er den danske, men det er den samme som i andre lande, eftersom det er under UEFA. Jeg vidste, at jeg ville sidde ude i et stykke tid på grund af min skade, så derfor valgte jeg at gøre det, siger Niklas Backman til Fotbollskanalen.

– Forud for det talte jeg også med klubben, og de ville gerne støtte mig i det. Det har været sjovt at afprøve, om det var noget for mig.

32-årig Niklas Backman har ganske rigtig haft god tid til at overveje fremtiden og afprøve trænergerningen, for det er ikke meget fodbold, han har spillet det seneste år. AGF-kaptajnen fik kun fem kampe i hele seneste sæson og hidtil ingen i denne, fordi han ikke kan slippe af med en drilsk skade.

Men står det til Backman selv, har han mange år i fodboldens verden foran sig. Ikke kun som aktiv.

– Jeg vil rigtig, rigtig gerne blive i fodboldverdenen. Der er mange veje at gå, så det handler bare om, at jeg skal finde min. Og at blive træner kan absolut være en mulighed. Nu håber jeg dog, at jeg kan komme tilbage og have et par år som spiller foran mig, siger han.

Der er foreløbig ikke sat nogen dato på Backmans comeback for AGF.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Kedelig returkamp i Paderborn

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Topboss sviner Barça til

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

De er tilbage i Premier League

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation