Stadig aktiv i AGF: Er begyndt på trænerkursus

Niklas Backman drømmer om at blive i fodboldens verden, når han stopper som spiller. Måske som træner. I sommer tog han hul på træneruddannelsen.



Når AGF-anfører Niklas Backman stopper som spiller, pønser han på at blive i fodboldverdenen. Det kunne eksempelvis være som træner, siger han i et interview med Fotbollskanalen.

Den skadesplagede midtstopper tog derfor hul på træneruddannelsen i sommer. Og selv om han håber, at han har et par år som aktiv tilbage i sig, er han begyndt at gøre sig tanker om, hvad tiden efter fodboldpensioneringen skal gå med.

– Jeg har påbegyndt en træneruddannelse, som jeg var på i syv dage i sommer. Det er den danske, men det er den samme som i andre lande, eftersom det er under UEFA. Jeg vidste, at jeg ville sidde ude i et stykke tid på grund af min skade, så derfor valgte jeg at gøre det, siger Niklas Backman til Fotbollskanalen.

– Forud for det talte jeg også med klubben, og de ville gerne støtte mig i det. Det har været sjovt at afprøve, om det var noget for mig.

32-årig Niklas Backman har ganske rigtig haft god tid til at overveje fremtiden og afprøve trænergerningen, for det er ikke meget fodbold, han har spillet det seneste år. AGF-kaptajnen fik kun fem kampe i hele seneste sæson og hidtil ingen i denne, fordi han ikke kan slippe af med en drilsk skade.

Men står det til Backman selv, har han mange år i fodboldens verden foran sig. Ikke kun som aktiv.

– Jeg vil rigtig, rigtig gerne blive i fodboldverdenen. Der er mange veje at gå, så det handler bare om, at jeg skal finde min. Og at blive træner kan absolut være en mulighed. Nu håber jeg dog, at jeg kan komme tilbage og have et par år som spiller foran mig, siger han.

Der er foreløbig ikke sat nogen dato på Backmans comeback for AGF.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er VM-turneringens hold

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Viborg FF – OB

Svensson giver status på Huescas

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Klar for FC København