Stadig aktiv i AGF: Er begyndt på trænerkursus

Niklas Backman drømmer om at blive i fodboldens verden, når han stopper som spiller. Måske som træner. I sommer tog han hul på træneruddannelsen.



Når AGF-anfører Niklas Backman stopper som spiller, pønser han på at blive i fodboldverdenen. Det kunne eksempelvis være som træner, siger han i et interview med Fotbollskanalen.

Den skadesplagede midtstopper tog derfor hul på træneruddannelsen i sommer. Og selv om han håber, at han har et par år som aktiv tilbage i sig, er han begyndt at gøre sig tanker om, hvad tiden efter fodboldpensioneringen skal gå med.

– Jeg har påbegyndt en træneruddannelse, som jeg var på i syv dage i sommer. Det er den danske, men det er den samme som i andre lande, eftersom det er under UEFA. Jeg vidste, at jeg ville sidde ude i et stykke tid på grund af min skade, så derfor valgte jeg at gøre det, siger Niklas Backman til Fotbollskanalen.

– Forud for det talte jeg også med klubben, og de ville gerne støtte mig i det. Det har været sjovt at afprøve, om det var noget for mig.

32-årig Niklas Backman har ganske rigtig haft god tid til at overveje fremtiden og afprøve trænergerningen, for det er ikke meget fodbold, han har spillet det seneste år. AGF-kaptajnen fik kun fem kampe i hele seneste sæson og hidtil ingen i denne, fordi han ikke kan slippe af med en drilsk skade.

Men står det til Backman selv, har han mange år i fodboldens verden foran sig. Ikke kun som aktiv.

– Jeg vil rigtig, rigtig gerne blive i fodboldverdenen. Der er mange veje at gå, så det handler bare om, at jeg skal finde min. Og at blive træner kan absolut være en mulighed. Nu håber jeg dog, at jeg kan komme tilbage og have et par år som spiller foran mig, siger han.

Der er foreløbig ikke sat nogen dato på Backmans comeback for AGF.






TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FC København – Lyngby BK

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Supercomputer: De rykker op i Superligaen