Stadig aktiv i AGF: Er begyndt på trænerkursus

Niklas Backman drømmer om at blive i fodboldens verden, når han stopper som spiller. Måske som træner. I sommer tog han hul på træneruddannelsen.



Når AGF-anfører Niklas Backman stopper som spiller, pønser han på at blive i fodboldverdenen. Det kunne eksempelvis være som træner, siger han i et interview med Fotbollskanalen.

Den skadesplagede midtstopper tog derfor hul på træneruddannelsen i sommer. Og selv om han håber, at han har et par år som aktiv tilbage i sig, er han begyndt at gøre sig tanker om, hvad tiden efter fodboldpensioneringen skal gå med.

– Jeg har påbegyndt en træneruddannelse, som jeg var på i syv dage i sommer. Det er den danske, men det er den samme som i andre lande, eftersom det er under UEFA. Jeg vidste, at jeg ville sidde ude i et stykke tid på grund af min skade, så derfor valgte jeg at gøre det, siger Niklas Backman til Fotbollskanalen.

– Forud for det talte jeg også med klubben, og de ville gerne støtte mig i det. Det har været sjovt at afprøve, om det var noget for mig.

32-årig Niklas Backman har ganske rigtig haft god tid til at overveje fremtiden og afprøve trænergerningen, for det er ikke meget fodbold, han har spillet det seneste år. AGF-kaptajnen fik kun fem kampe i hele seneste sæson og hidtil ingen i denne, fordi han ikke kan slippe af med en drilsk skade.

Men står det til Backman selv, har han mange år i fodboldens verden foran sig. Ikke kun som aktiv.

– Jeg vil rigtig, rigtig gerne blive i fodboldverdenen. Der er mange veje at gå, så det handler bare om, at jeg skal finde min. Og at blive træner kan absolut være en mulighed. Nu håber jeg dog, at jeg kan komme tilbage og have et par år som spiller foran mig, siger han.

Der er foreløbig ikke sat nogen dato på Backmans comeback for AGF.





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De tager ikke med FC København på træningslejr

England – DR Congo