Stadig Brentford-sms’er mellem Rasmus Ankersen og Flemming Pedersen

FC Nordsjællands cheftræner glæder sig over sin gamle klub og Thomas Franks succes i The Championship.



I halvandet år fra sommeren 2015 til november 2016 arbejdede FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen i Championship-klubben Brentford, først med den eksotiske titel som ”Head of Football Philosophy” og siden som cheftræner for reserveholdet. Men selv om det efterhånden er længe siden, hører han stadig fra Brentfords fodbolddirektør Rasmus Ankersen, der jo også er bestyrelsesformand for de danske mestre fra FC Midtjylland.

– Det er meget lidt, jeg får set Brentford, men jeg ved godt, hvordan Thomas gerne vil spille, og jeg ved, at da Thomas startede derovre, tog han den spillestil, som jeg havde været med til at udarbejde, til sig.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Chelsea kigger på “den nye Mbappe”

– Så det varmer mit hjerte, at det går så godt, og Rasmus Ankersen skriver også stadig lidt til mig – i hvert fald når vi skal møde FC Midtjylland, siger Flemming Pedersen med et grin til tipsbladet.dk.

Han forlod Brentford tre uger før, Thomas Frank kom til som i første omgang assistent for Dean Smith, men siden oktober 2018 har Frank været manager for klubben, der er sikker på en playoff-plads i kampen om den sidste oprykningsbillet til Premier League og stadig kan nå at vippe Leeds eller West Bromwich væk fra en af de to øverste pladser, der giver direkte oprykning.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

– Det ser rigtig godt ud, og det kunne være helt fantastisk for den lille klub, som Brentford er, hvis de lige pludselig kunne stå i Premier League. Og selvfølgelig også helt fantastisk for Thomas Frank, siger Flemming Pedersen.

Senere i dag lørdag skal Brentford på en svær opgave på Pride Park i Derby, men som Thomas Frank fortalte det i Tipsbladet fredag, så er ”Derby et fint hold, der spiller hollandsk inspireret med Phillip Cocu i spidsen, og de ville også gerne have bolden sidste år under Lampard. Jeg synes så også normalt, at det er et hold, der ligger godt til os. For det er et hold, der gerne vil spille, og det vil vi også, og så synes vi i al beskedenhed, at vores defensiv og vores presspil er lidt bedre.”

Brentford ligger før opgøret mod Derby på tredjepladsen i den næstbedste engelske række. Der resterer fire runder.

Læs også:Thomas Frank hædret efter fornem stime
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
Læs også:FCM-boss: Premier League-oprykning er stor fordel for FCM




LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

De er færdige i 1. division

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Roony vil væk