Stadig Brentford-sms’er mellem Rasmus Ankersen og Flemming Pedersen

FC Nordsjællands cheftræner glæder sig over sin gamle klub og Thomas Franks succes i The Championship.



I halvandet år fra sommeren 2015 til november 2016 arbejdede FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen i Championship-klubben Brentford, først med den eksotiske titel som ”Head of Football Philosophy” og siden som cheftræner for reserveholdet. Men selv om det efterhånden er længe siden, hører han stadig fra Brentfords fodbolddirektør Rasmus Ankersen, der jo også er bestyrelsesformand for de danske mestre fra FC Midtjylland.

– Det er meget lidt, jeg får set Brentford, men jeg ved godt, hvordan Thomas gerne vil spille, og jeg ved, at da Thomas startede derovre, tog han den spillestil, som jeg havde været med til at udarbejde, til sig.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Chelsea kigger på “den nye Mbappe”

– Så det varmer mit hjerte, at det går så godt, og Rasmus Ankersen skriver også stadig lidt til mig – i hvert fald når vi skal møde FC Midtjylland, siger Flemming Pedersen med et grin til tipsbladet.dk.

Han forlod Brentford tre uger før, Thomas Frank kom til som i første omgang assistent for Dean Smith, men siden oktober 2018 har Frank været manager for klubben, der er sikker på en playoff-plads i kampen om den sidste oprykningsbillet til Premier League og stadig kan nå at vippe Leeds eller West Bromwich væk fra en af de to øverste pladser, der giver direkte oprykning.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

– Det ser rigtig godt ud, og det kunne være helt fantastisk for den lille klub, som Brentford er, hvis de lige pludselig kunne stå i Premier League. Og selvfølgelig også helt fantastisk for Thomas Frank, siger Flemming Pedersen.

Senere i dag lørdag skal Brentford på en svær opgave på Pride Park i Derby, men som Thomas Frank fortalte det i Tipsbladet fredag, så er ”Derby et fint hold, der spiller hollandsk inspireret med Phillip Cocu i spidsen, og de ville også gerne have bolden sidste år under Lampard. Jeg synes så også normalt, at det er et hold, der ligger godt til os. For det er et hold, der gerne vil spille, og det vil vi også, og så synes vi i al beskedenhed, at vores defensiv og vores presspil er lidt bedre.”

Brentford ligger før opgøret mod Derby på tredjepladsen i den næstbedste engelske række. Der resterer fire runder.

Læs også:Thomas Frank hædret efter fornem stime
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
Læs også:FCM-boss: Premier League-oprykning er stor fordel for FCM






LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: FC København jagter Michael Parker

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Uventet skifte?

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen