Stadig Brentford-sms’er mellem Rasmus Ankersen og Flemming Pedersen

FC Nordsjællands cheftræner glæder sig over sin gamle klub og Thomas Franks succes i The Championship.



I halvandet år fra sommeren 2015 til november 2016 arbejdede FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen i Championship-klubben Brentford, først med den eksotiske titel som ”Head of Football Philosophy” og siden som cheftræner for reserveholdet. Men selv om det efterhånden er længe siden, hører han stadig fra Brentfords fodbolddirektør Rasmus Ankersen, der jo også er bestyrelsesformand for de danske mestre fra FC Midtjylland.

– Det er meget lidt, jeg får set Brentford, men jeg ved godt, hvordan Thomas gerne vil spille, og jeg ved, at da Thomas startede derovre, tog han den spillestil, som jeg havde været med til at udarbejde, til sig.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Chelsea kigger på “den nye Mbappe”

– Så det varmer mit hjerte, at det går så godt, og Rasmus Ankersen skriver også stadig lidt til mig – i hvert fald når vi skal møde FC Midtjylland, siger Flemming Pedersen med et grin til tipsbladet.dk.

Han forlod Brentford tre uger før, Thomas Frank kom til som i første omgang assistent for Dean Smith, men siden oktober 2018 har Frank været manager for klubben, der er sikker på en playoff-plads i kampen om den sidste oprykningsbillet til Premier League og stadig kan nå at vippe Leeds eller West Bromwich væk fra en af de to øverste pladser, der giver direkte oprykning.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

– Det ser rigtig godt ud, og det kunne være helt fantastisk for den lille klub, som Brentford er, hvis de lige pludselig kunne stå i Premier League. Og selvfølgelig også helt fantastisk for Thomas Frank, siger Flemming Pedersen.

Senere i dag lørdag skal Brentford på en svær opgave på Pride Park i Derby, men som Thomas Frank fortalte det i Tipsbladet fredag, så er ”Derby et fint hold, der spiller hollandsk inspireret med Phillip Cocu i spidsen, og de ville også gerne have bolden sidste år under Lampard. Jeg synes så også normalt, at det er et hold, der ligger godt til os. For det er et hold, der gerne vil spille, og det vil vi også, og så synes vi i al beskedenhed, at vores defensiv og vores presspil er lidt bedre.”

Brentford ligger før opgøret mod Derby på tredjepladsen i den næstbedste engelske række. Der resterer fire runder.

Læs også:Thomas Frank hædret efter fornem stime
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
Læs også:FCM-boss: Premier League-oprykning er stor fordel for FCM




Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Argentina – Schweiz

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

Bekræfter dansk kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Spanien – Belgien

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’