Stadig Brentford-sms’er mellem Rasmus Ankersen og Flemming Pedersen

FC Nordsjællands cheftræner glæder sig over sin gamle klub og Thomas Franks succes i The Championship.



I halvandet år fra sommeren 2015 til november 2016 arbejdede FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen i Championship-klubben Brentford, først med den eksotiske titel som ”Head of Football Philosophy” og siden som cheftræner for reserveholdet. Men selv om det efterhånden er længe siden, hører han stadig fra Brentfords fodbolddirektør Rasmus Ankersen, der jo også er bestyrelsesformand for de danske mestre fra FC Midtjylland.

– Det er meget lidt, jeg får set Brentford, men jeg ved godt, hvordan Thomas gerne vil spille, og jeg ved, at da Thomas startede derovre, tog han den spillestil, som jeg havde været med til at udarbejde, til sig.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Chelsea kigger på “den nye Mbappe”

– Så det varmer mit hjerte, at det går så godt, og Rasmus Ankersen skriver også stadig lidt til mig – i hvert fald når vi skal møde FC Midtjylland, siger Flemming Pedersen med et grin til tipsbladet.dk.

Han forlod Brentford tre uger før, Thomas Frank kom til som i første omgang assistent for Dean Smith, men siden oktober 2018 har Frank været manager for klubben, der er sikker på en playoff-plads i kampen om den sidste oprykningsbillet til Premier League og stadig kan nå at vippe Leeds eller West Bromwich væk fra en af de to øverste pladser, der giver direkte oprykning.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

– Det ser rigtig godt ud, og det kunne være helt fantastisk for den lille klub, som Brentford er, hvis de lige pludselig kunne stå i Premier League. Og selvfølgelig også helt fantastisk for Thomas Frank, siger Flemming Pedersen.

Senere i dag lørdag skal Brentford på en svær opgave på Pride Park i Derby, men som Thomas Frank fortalte det i Tipsbladet fredag, så er ”Derby et fint hold, der spiller hollandsk inspireret med Phillip Cocu i spidsen, og de ville også gerne have bolden sidste år under Lampard. Jeg synes så også normalt, at det er et hold, der ligger godt til os. For det er et hold, der gerne vil spille, og det vil vi også, og så synes vi i al beskedenhed, at vores defensiv og vores presspil er lidt bedre.”

Brentford ligger før opgøret mod Derby på tredjepladsen i den næstbedste engelske række. Der resterer fire runder.

Læs også:Thomas Frank hædret efter fornem stime
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
Læs også:FCM-boss: Premier League-oprykning er stor fordel for FCM




Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

AGF i Europa: De venter i næste runde

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Vildt Superliga-rygte afvises

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Her er FC Københavns pris på William Clem

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: Gyser! Nu er der straffe