OB’s målmand Oliver Christensen er kommet ind på radaren syd for grænsen, hvor den tyske traditionsklub HSV kan blive keeperens næste klub. Dog lader det til, at de to klubber ikke helt kan blive enige om prisen.
Forhandlingerne er dog ikke gået i stå af den grund. Det skriver Hamburger Morgenpost.
Her bliver der peget på, at der er planer om, at tyskerne i weekenden vil sætte sig sammen med fynboerne igen for at finde frem til en aftale. Ifølge førnævnte medie er det meningen, at man lige vil have fredagens kamp mod Schalke overstået.
Dernæst er det ‘Gribben fra Kerteminde’, der er næste punkt på dagsordenen. Indtil videre skulle OB være opsat på at få 22 millioner kroner for målmanden, men tyskerne hævder, at de kun er villige til at betale 19 millioner kroner.
Dermed er det ikke det store, som adskiller de to klubber, og Christensen bliver da også omtalt som en ønskemålmand i forbindelsen med historien.
Når Oliver Christensen er blevet så populær hos Champions League-vinderne fra 1983, så skyldes det givetvis det storspil, som han leverede under U21-EM, hvor han havde en fremragende kamp mod tyskerne i kvartfinalen.
Her endte det med, at danskerne tabte i en straffesparkskonkurrence, hvor Christensen snuppede ét spark. Forinden havde han været som en mur foran de tyske spillere.
Hamburger SV har allerede hentet én dansker i dette transfervindue i form af Mikkel Kaufmann på en lejeaftale fra FCK. Han holder sig ikke tilbage i sin ros af Oliver Christensen. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
Her kan du se AGF mod Sabah FK
LIVE
TransferLIVE: Salah går viralt
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
