Stadig tændt på målmand: HSV og OB forhandler igen

Oliver Christensens fremtid kan stadig blive tysk.



OB’s målmand Oliver Christensen er kommet ind på radaren syd for grænsen, hvor den tyske traditionsklub HSV kan blive keeperens næste klub. Dog lader det til, at de to klubber ikke helt kan blive enige om prisen.

Forhandlingerne er dog ikke gået i stå af den grund. Det skriver Hamburger Morgenpost.

Her bliver der peget på, at der er planer om, at tyskerne i weekenden vil sætte sig sammen med fynboerne igen for at finde frem til en aftale. Ifølge førnævnte medie er det meningen, at man lige vil have fredagens kamp mod Schalke overstået.

Dernæst er det ‘Gribben fra Kerteminde’, der er næste punkt på dagsordenen. Indtil videre skulle OB være opsat på at få 22 millioner kroner for målmanden, men tyskerne hævder, at de kun er villige til at betale 19 millioner kroner.

Dermed er det ikke det store, som adskiller de to klubber, og Christensen bliver da også omtalt som en ønskemålmand i forbindelsen med historien.

Når Oliver Christensen er blevet så populær hos Champions League-vinderne fra 1983, så skyldes det givetvis det storspil, som han leverede under U21-EM, hvor han havde en fremragende kamp mod tyskerne i kvartfinalen.

Her endte det med, at danskerne tabte i en straffesparkskonkurrence, hvor Christensen snuppede ét spark. Forinden havde han været som en mur foran de tyske spillere.

Hamburger SV har allerede hentet én dansker i dette transfervindue i form af Mikkel Kaufmann på en lejeaftale fra FCK. Han holder sig ikke tilbage i sin ros af Oliver Christensen. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

FC Midtjylland – AC Horsens

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

AaB spiller sig på førstepladsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK misser landsholdsspiller

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring