OB’s målmand Oliver Christensen er kommet ind på radaren syd for grænsen, hvor den tyske traditionsklub HSV kan blive keeperens næste klub. Dog lader det til, at de to klubber ikke helt kan blive enige om prisen.
Forhandlingerne er dog ikke gået i stå af den grund. Det skriver Hamburger Morgenpost.
Her bliver der peget på, at der er planer om, at tyskerne i weekenden vil sætte sig sammen med fynboerne igen for at finde frem til en aftale. Ifølge førnævnte medie er det meningen, at man lige vil have fredagens kamp mod Schalke overstået.
Dernæst er det ‘Gribben fra Kerteminde’, der er næste punkt på dagsordenen. Indtil videre skulle OB være opsat på at få 22 millioner kroner for målmanden, men tyskerne hævder, at de kun er villige til at betale 19 millioner kroner.
Dermed er det ikke det store, som adskiller de to klubber, og Christensen bliver da også omtalt som en ønskemålmand i forbindelsen med historien.
Når Oliver Christensen er blevet så populær hos Champions League-vinderne fra 1983, så skyldes det givetvis det storspil, som han leverede under U21-EM, hvor han havde en fremragende kamp mod tyskerne i kvartfinalen.
Her endte det med, at danskerne tabte i en straffesparkskonkurrence, hvor Christensen snuppede ét spark. Forinden havde han været som en mur foran de tyske spillere.
Hamburger SV har allerede hentet én dansker i dette transfervindue i form af Mikkel Kaufmann på en lejeaftale fra FCK. Han holder sig ikke tilbage i sin ros af Oliver Christensen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
OPTAKT
Argentina – Schweiz
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
Bekræfter dansk kæmpetransfer
