Stadig tændt på målmand: HSV og OB forhandler igen

Oliver Christensens fremtid kan stadig blive tysk.



OB’s målmand Oliver Christensen er kommet ind på radaren syd for grænsen, hvor den tyske traditionsklub HSV kan blive keeperens næste klub. Dog lader det til, at de to klubber ikke helt kan blive enige om prisen.

Forhandlingerne er dog ikke gået i stå af den grund. Det skriver Hamburger Morgenpost.

Her bliver der peget på, at der er planer om, at tyskerne i weekenden vil sætte sig sammen med fynboerne igen for at finde frem til en aftale. Ifølge førnævnte medie er det meningen, at man lige vil have fredagens kamp mod Schalke overstået.

Dernæst er det ‘Gribben fra Kerteminde’, der er næste punkt på dagsordenen. Indtil videre skulle OB være opsat på at få 22 millioner kroner for målmanden, men tyskerne hævder, at de kun er villige til at betale 19 millioner kroner.

Dermed er det ikke det store, som adskiller de to klubber, og Christensen bliver da også omtalt som en ønskemålmand i forbindelsen med historien.

Når Oliver Christensen er blevet så populær hos Champions League-vinderne fra 1983, så skyldes det givetvis det storspil, som han leverede under U21-EM, hvor han havde en fremragende kamp mod tyskerne i kvartfinalen.

Her endte det med, at danskerne tabte i en straffesparkskonkurrence, hvor Christensen snuppede ét spark. Forinden havde han været som en mur foran de tyske spillere.

Hamburger SV har allerede hentet én dansker i dette transfervindue i form af Mikkel Kaufmann på en lejeaftale fra FCK. Han holder sig ikke tilbage i sin ros af Oliver Christensen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

VM-spiller alvorligt skadet

Stor nedtur for Superliga-komet

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Liam Rosenior tager til Paris

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer