Steinlein: Champions League-klubber jagtede Sisto

Claus Steinlein afslører, at det var store klubber, som jagtede Pione Sisto i januars transfervindue, men han slå fast, at han mener, FC Midtjylland stadig kan ære Sisto meget mere.



FC Midtjylland har en attraktiv spiller løbende rundt i klubben i form af Pione Sisto, som var en ombejlet herre i januars transfervindue. 

FC Midtjyllands sportslige direktør Claus Steinlein, modtog nemlig flere henvendelser omkring netop Pione Sisto, og Steilei lgger ikke skjul på at det var store klubber, som henvendte sig. 

– Det er klubber, der skal spille Champions League efter jul, og som vi normalt ikke hører fra i FCM, siger Claus Steinlein til Ekstra Bladet, inden han forklarer, at han godt forstår, hvorfor Sisto er interessant for mange klubber. 

– Jeg vil mene, at vi har godt styr på det nordiske marked, og jeg kan ikke selv få øje på et større talent i Norden end Pione Sisto lige nu.

Det bliver dog ikke før til sommer, at FC Midtjylland vil åbne op for muligheden for et salg af Sisto, og det mener Claus Steinlein er en stor fordel for Sisto, da det FC Midtjylland kan tilbyde ham de rammer, der skal til for at holde gang i spillerens udvikling. 

– Jeg tror ikke, at vi kan finde et bedre sted for Pione at udvikle sig lige nu. Han spiller fast og føler sig tryg her. Vi ville heller ikke holde på ham, hvis vi ikke mente, at han kunne lære mere her i klubben. Men til sommer er det klart, at vi igen må kigge på, hvad der kommer og tage stilling til det der, siger Claus Steinlein. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Mål fra både Faraoner og Aussies

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz – Algeriet

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer

Her kan man se La Liga fremover

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

USA – Bosnien-Hercegovina