Steinlein: Champions League-klubber jagtede Sisto

Claus Steinlein afslører, at det var store klubber, som jagtede Pione Sisto i januars transfervindue, men han slå fast, at han mener, FC Midtjylland stadig kan ære Sisto meget mere.



FC Midtjylland har en attraktiv spiller løbende rundt i klubben i form af Pione Sisto, som var en ombejlet herre i januars transfervindue. 

FC Midtjyllands sportslige direktør Claus Steinlein, modtog nemlig flere henvendelser omkring netop Pione Sisto, og Steilei lgger ikke skjul på at det var store klubber, som henvendte sig. 

– Det er klubber, der skal spille Champions League efter jul, og som vi normalt ikke hører fra i FCM, siger Claus Steinlein til Ekstra Bladet, inden han forklarer, at han godt forstår, hvorfor Sisto er interessant for mange klubber. 

– Jeg vil mene, at vi har godt styr på det nordiske marked, og jeg kan ikke selv få øje på et større talent i Norden end Pione Sisto lige nu.

Det bliver dog ikke før til sommer, at FC Midtjylland vil åbne op for muligheden for et salg af Sisto, og det mener Claus Steinlein er en stor fordel for Sisto, da det FC Midtjylland kan tilbyde ham de rammer, der skal til for at holde gang i spillerens udvikling. 

– Jeg tror ikke, at vi kan finde et bedre sted for Pione at udvikle sig lige nu. Han spiller fast og føler sig tryg her. Vi ville heller ikke holde på ham, hvis vi ikke mente, at han kunne lære mere her i klubben. Men til sommer er det klart, at vi igen må kigge på, hvad der kommer og tage stilling til det der, siger Claus Steinlein. 





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Flere Superliga-kamp rykkes

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ecuador – Curacao

Skotland – Marokko