Steinlein: Champions League-klubber jagtede Sisto

Claus Steinlein afslører, at det var store klubber, som jagtede Pione Sisto i januars transfervindue, men han slå fast, at han mener, FC Midtjylland stadig kan ære Sisto meget mere.



FC Midtjylland har en attraktiv spiller løbende rundt i klubben i form af Pione Sisto, som var en ombejlet herre i januars transfervindue. 

FC Midtjyllands sportslige direktør Claus Steinlein, modtog nemlig flere henvendelser omkring netop Pione Sisto, og Steilei lgger ikke skjul på at det var store klubber, som henvendte sig. 

– Det er klubber, der skal spille Champions League efter jul, og som vi normalt ikke hører fra i FCM, siger Claus Steinlein til Ekstra Bladet, inden han forklarer, at han godt forstår, hvorfor Sisto er interessant for mange klubber. 

– Jeg vil mene, at vi har godt styr på det nordiske marked, og jeg kan ikke selv få øje på et større talent i Norden end Pione Sisto lige nu.

Det bliver dog ikke før til sommer, at FC Midtjylland vil åbne op for muligheden for et salg af Sisto, og det mener Claus Steinlein er en stor fordel for Sisto, da det FC Midtjylland kan tilbyde ham de rammer, der skal til for at holde gang i spillerens udvikling. 

– Jeg tror ikke, at vi kan finde et bedre sted for Pione at udvikle sig lige nu. Han spiller fast og føler sig tryg her. Vi ville heller ikke holde på ham, hvis vi ikke mente, at han kunne lære mere her i klubben. Men til sommer er det klart, at vi igen må kigge på, hvad der kommer og tage stilling til det der, siger Claus Steinlein. 





Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’