Steinlein: Champions League-klubber jagtede Sisto

Claus Steinlein afslører, at det var store klubber, som jagtede Pione Sisto i januars transfervindue, men han slå fast, at han mener, FC Midtjylland stadig kan ære Sisto meget mere.



FC Midtjylland har en attraktiv spiller løbende rundt i klubben i form af Pione Sisto, som var en ombejlet herre i januars transfervindue. 

FC Midtjyllands sportslige direktør Claus Steinlein, modtog nemlig flere henvendelser omkring netop Pione Sisto, og Steilei lgger ikke skjul på at det var store klubber, som henvendte sig. 

– Det er klubber, der skal spille Champions League efter jul, og som vi normalt ikke hører fra i FCM, siger Claus Steinlein til Ekstra Bladet, inden han forklarer, at han godt forstår, hvorfor Sisto er interessant for mange klubber. 

– Jeg vil mene, at vi har godt styr på det nordiske marked, og jeg kan ikke selv få øje på et større talent i Norden end Pione Sisto lige nu.

Det bliver dog ikke før til sommer, at FC Midtjylland vil åbne op for muligheden for et salg af Sisto, og det mener Claus Steinlein er en stor fordel for Sisto, da det FC Midtjylland kan tilbyde ham de rammer, der skal til for at holde gang i spillerens udvikling. 

– Jeg tror ikke, at vi kan finde et bedre sted for Pione at udvikle sig lige nu. Han spiller fast og føler sig tryg her. Vi ville heller ikke holde på ham, hvis vi ikke mente, at han kunne lære mere her i klubben. Men til sommer er det klart, at vi igen må kigge på, hvad der kommer og tage stilling til det der, siger Claus Steinlein. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn