Steinlein: Champions League-klubber jagtede Sisto

Claus Steinlein afslører, at det var store klubber, som jagtede Pione Sisto i januars transfervindue, men han slå fast, at han mener, FC Midtjylland stadig kan ære Sisto meget mere.



FC Midtjylland har en attraktiv spiller løbende rundt i klubben i form af Pione Sisto, som var en ombejlet herre i januars transfervindue. 

FC Midtjyllands sportslige direktør Claus Steinlein, modtog nemlig flere henvendelser omkring netop Pione Sisto, og Steilei lgger ikke skjul på at det var store klubber, som henvendte sig. 

– Det er klubber, der skal spille Champions League efter jul, og som vi normalt ikke hører fra i FCM, siger Claus Steinlein til Ekstra Bladet, inden han forklarer, at han godt forstår, hvorfor Sisto er interessant for mange klubber. 

– Jeg vil mene, at vi har godt styr på det nordiske marked, og jeg kan ikke selv få øje på et større talent i Norden end Pione Sisto lige nu.

Det bliver dog ikke før til sommer, at FC Midtjylland vil åbne op for muligheden for et salg af Sisto, og det mener Claus Steinlein er en stor fordel for Sisto, da det FC Midtjylland kan tilbyde ham de rammer, der skal til for at holde gang i spillerens udvikling. 

– Jeg tror ikke, at vi kan finde et bedre sted for Pione at udvikle sig lige nu. Han spiller fast og føler sig tryg her. Vi ville heller ikke holde på ham, hvis vi ikke mente, at han kunne lære mere her i klubben. Men til sommer er det klart, at vi igen må kigge på, hvad der kommer og tage stilling til det der, siger Claus Steinlein. 





Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bayern München laver vildt comeback

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller