Erik Sviatchenko vil rigtig gerne to ting: spille europæisk fodbold med FC Midtjylland og få endnu et udlandseventyr, gerne i en af de store ligaer. Det kan blive svært at nå begge dele, så måske må han vælge i løbet af denne sommer.
Før han får valget i egne hænder, skal FC Midtjylland dog gå med til at sælge. Spørgsmålet er, om klubben er interesseret i et afgive sin anfører, når den har sat sig for, at 2020 skal være året, hvor den endelig kvalificerer sig til et europæisk gruppespil igen.
Administrerende direktør Claus Steinlein er generelt ikke meget for at sælge ud af profilerne.
– Vi har skiftet syv mand fra vores startopstilling i pokalfinalen sidste år i forhold til, hvem der starter for FC Midtjylland nu, så vi mener, at vi både har et ungt hold og et hold, der gerne skal spille sammen noget længere. Så vi ser ikke for os, at der skal skiftes ud i grundstammen på det hold, folk kender godt nu, og som har præsteret utrolig flot. Der skal virkelig noget ekstraordinært til, før vi sælger spillere fra vores grundstamme, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:Anførerens dilemma: Europæisk fodbold med FCM eller klubskifte
Han håber, at Erik Sviatchenko bliver længe nok til, at han spiller europæisk fodbold med holdet.
– Erik er en kulturbærer i vores klub, han er anfører, og han har gjort det rigtig godt gennem lang tid. Jeg ville meget gerne se Erik gå på banen som anfører for FC Midtjylland i et gruppespil, og jeg er overbevist om, at han har det på samme måde, siger Steinlein.
Spørgsmålet er så, om direktøren kommer på andre tanker, hvis FC Midtjylland ikke indfrier forhåbningerne om et gruppespil i Europa League eller Champions League.
Steinlein har dog ret i, at Sviatchenko også gerne vil spille Europa med sin klub igen. Men som han sagde til tipsbladet.dk i sidste uge, er det ikke sikkert, det er foreneligt med hans ambitioner for sin egen karriere.
– Det er spændende og tiltalende, helt sikkert. Det er også den ambition, jeg havde, da jeg kom tilbage. Det var for at løfte holdet op til et endnu højere niveau, end det var, da jeg forlod det. Det synes jeg, at jeg har været med til, sagde han.
– Så er der det med, om ens egne ambitioner i Midtjylland clasher med ens klubambitioner. Lige så meget som jeg gerne vil være en del af det, har jeg også en drøm om at prøve mig af igen på det øverste niveau. Her snakker vi i en god, udenlandsk klub, forhåbentlig top 5-liga. Kunne man få lov til det nu, hvor man er 28-29 år, det vil jeg rigtig gerne gå efter. Men det er ikke altid op til mig selv.
– Jeg synes, jeg gør alt, hvad jeg kan for at være den allerbedste midterforsvarer, der er i Danmark. Det vil jeg gerne være. Men om jeg er her til at spille dem ind i Europa; der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed. Det kan godt være, men det kan også godt være, jeg ikke er.
Det tyder på, at FC Midtjylland får chancen for at spille sig i Champions League, eftersom holdet stadig fører Superligaen med otte point. Næste opgave er kampen mod nummer to, FC København.
Læs også:FC Midtjylland-anfører om racisme: Vi vil ikke finde os i det mere
Læs også:Steinlein har aftale med Priske: Han skal have en stor karriere i udlandet
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Randers kæmper sig tilbage to gange
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
