Erik Sviatchenko vil rigtig gerne to ting: spille europæisk fodbold med FC Midtjylland og få endnu et udlandseventyr, gerne i en af de store ligaer. Det kan blive svært at nå begge dele, så måske må han vælge i løbet af denne sommer.
Før han får valget i egne hænder, skal FC Midtjylland dog gå med til at sælge. Spørgsmålet er, om klubben er interesseret i et afgive sin anfører, når den har sat sig for, at 2020 skal være året, hvor den endelig kvalificerer sig til et europæisk gruppespil igen.
Administrerende direktør Claus Steinlein er generelt ikke meget for at sælge ud af profilerne.
– Vi har skiftet syv mand fra vores startopstilling i pokalfinalen sidste år i forhold til, hvem der starter for FC Midtjylland nu, så vi mener, at vi både har et ungt hold og et hold, der gerne skal spille sammen noget længere. Så vi ser ikke for os, at der skal skiftes ud i grundstammen på det hold, folk kender godt nu, og som har præsteret utrolig flot. Der skal virkelig noget ekstraordinært til, før vi sælger spillere fra vores grundstamme, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:Anførerens dilemma: Europæisk fodbold med FCM eller klubskifte
Han håber, at Erik Sviatchenko bliver længe nok til, at han spiller europæisk fodbold med holdet.
– Erik er en kulturbærer i vores klub, han er anfører, og han har gjort det rigtig godt gennem lang tid. Jeg ville meget gerne se Erik gå på banen som anfører for FC Midtjylland i et gruppespil, og jeg er overbevist om, at han har det på samme måde, siger Steinlein.
Spørgsmålet er så, om direktøren kommer på andre tanker, hvis FC Midtjylland ikke indfrier forhåbningerne om et gruppespil i Europa League eller Champions League.
Steinlein har dog ret i, at Sviatchenko også gerne vil spille Europa med sin klub igen. Men som han sagde til tipsbladet.dk i sidste uge, er det ikke sikkert, det er foreneligt med hans ambitioner for sin egen karriere.
– Det er spændende og tiltalende, helt sikkert. Det er også den ambition, jeg havde, da jeg kom tilbage. Det var for at løfte holdet op til et endnu højere niveau, end det var, da jeg forlod det. Det synes jeg, at jeg har været med til, sagde han.
– Så er der det med, om ens egne ambitioner i Midtjylland clasher med ens klubambitioner. Lige så meget som jeg gerne vil være en del af det, har jeg også en drøm om at prøve mig af igen på det øverste niveau. Her snakker vi i en god, udenlandsk klub, forhåbentlig top 5-liga. Kunne man få lov til det nu, hvor man er 28-29 år, det vil jeg rigtig gerne gå efter. Men det er ikke altid op til mig selv.
– Jeg synes, jeg gør alt, hvad jeg kan for at være den allerbedste midterforsvarer, der er i Danmark. Det vil jeg gerne være. Men om jeg er her til at spille dem ind i Europa; der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed. Det kan godt være, men det kan også godt være, jeg ikke er.
Det tyder på, at FC Midtjylland får chancen for at spille sig i Champions League, eftersom holdet stadig fører Superligaen med otte point. Næste opgave er kampen mod nummer to, FC København.
Læs også:FC Midtjylland-anfører om racisme: Vi vil ikke finde os i det mere
Læs også:Steinlein har aftale med Priske: Han skal have en stor karriere i udlandet
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
AGF – OB
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Ramt af pointstraf
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
