Erik Sviatchenko vil rigtig gerne to ting: spille europæisk fodbold med FC Midtjylland og få endnu et udlandseventyr, gerne i en af de store ligaer. Det kan blive svært at nå begge dele, så måske må han vælge i løbet af denne sommer.
Før han får valget i egne hænder, skal FC Midtjylland dog gå med til at sælge. Spørgsmålet er, om klubben er interesseret i et afgive sin anfører, når den har sat sig for, at 2020 skal være året, hvor den endelig kvalificerer sig til et europæisk gruppespil igen.
Administrerende direktør Claus Steinlein er generelt ikke meget for at sælge ud af profilerne.
– Vi har skiftet syv mand fra vores startopstilling i pokalfinalen sidste år i forhold til, hvem der starter for FC Midtjylland nu, så vi mener, at vi både har et ungt hold og et hold, der gerne skal spille sammen noget længere. Så vi ser ikke for os, at der skal skiftes ud i grundstammen på det hold, folk kender godt nu, og som har præsteret utrolig flot. Der skal virkelig noget ekstraordinært til, før vi sælger spillere fra vores grundstamme, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:Anførerens dilemma: Europæisk fodbold med FCM eller klubskifte
Han håber, at Erik Sviatchenko bliver længe nok til, at han spiller europæisk fodbold med holdet.
– Erik er en kulturbærer i vores klub, han er anfører, og han har gjort det rigtig godt gennem lang tid. Jeg ville meget gerne se Erik gå på banen som anfører for FC Midtjylland i et gruppespil, og jeg er overbevist om, at han har det på samme måde, siger Steinlein.
Spørgsmålet er så, om direktøren kommer på andre tanker, hvis FC Midtjylland ikke indfrier forhåbningerne om et gruppespil i Europa League eller Champions League.
Steinlein har dog ret i, at Sviatchenko også gerne vil spille Europa med sin klub igen. Men som han sagde til tipsbladet.dk i sidste uge, er det ikke sikkert, det er foreneligt med hans ambitioner for sin egen karriere.
– Det er spændende og tiltalende, helt sikkert. Det er også den ambition, jeg havde, da jeg kom tilbage. Det var for at løfte holdet op til et endnu højere niveau, end det var, da jeg forlod det. Det synes jeg, at jeg har været med til, sagde han.
– Så er der det med, om ens egne ambitioner i Midtjylland clasher med ens klubambitioner. Lige så meget som jeg gerne vil være en del af det, har jeg også en drøm om at prøve mig af igen på det øverste niveau. Her snakker vi i en god, udenlandsk klub, forhåbentlig top 5-liga. Kunne man få lov til det nu, hvor man er 28-29 år, det vil jeg rigtig gerne gå efter. Men det er ikke altid op til mig selv.
– Jeg synes, jeg gør alt, hvad jeg kan for at være den allerbedste midterforsvarer, der er i Danmark. Det vil jeg gerne være. Men om jeg er her til at spille dem ind i Europa; der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed. Det kan godt være, men det kan også godt være, jeg ikke er.
Det tyder på, at FC Midtjylland får chancen for at spille sig i Champions League, eftersom holdet stadig fører Superligaen med otte point. Næste opgave er kampen mod nummer to, FC København.
Læs også:FC Midtjylland-anfører om racisme: Vi vil ikke finde os i det mere
Læs også:Steinlein har aftale med Priske: Han skal have en stor karriere i udlandet
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Verdensstjernes søn landet i København
TOPNYHED
Legender med dyster melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
