Steinlein om anfører med udlængsel: Der skal virkelig noget ekstraordinært til

Erik Sviatchenko drømmer om endnu et udlandsskifte, måske allerede denne sommer. Claus Steinlein vil dog nødig sælge FCM-anføreren.



Erik Sviatchenko vil rigtig gerne to ting: spille europæisk fodbold med FC Midtjylland og få endnu et udlandseventyr, gerne i en af de store ligaer. Det kan blive svært at nå begge dele, så måske må han vælge i løbet af denne sommer.

Før han får valget i egne hænder, skal FC Midtjylland dog gå med til at sælge. Spørgsmålet er, om klubben er interesseret i et afgive sin anfører, når den har sat sig for, at 2020 skal være året, hvor den endelig kvalificerer sig til et europæisk gruppespil igen.

Administrerende direktør Claus Steinlein er generelt ikke meget for at sælge ud af profilerne.

– Vi har skiftet syv mand fra vores startopstilling i pokalfinalen sidste år i forhold til, hvem der starter for FC Midtjylland nu, så vi mener, at vi både har et ungt hold og et hold, der gerne skal spille sammen noget længere. Så vi ser ikke for os, at der skal skiftes ud i grundstammen på det hold, folk kender godt nu, og som har præsteret utrolig flot. Der skal virkelig noget ekstraordinært til, før vi sælger spillere fra vores grundstamme, siger han til tipsbladet.dk.

Læs også:Anførerens dilemma: Europæisk fodbold med FCM eller klubskifte

Han håber, at Erik Sviatchenko bliver længe nok til, at han spiller europæisk fodbold med holdet.

– Erik er en kulturbærer i vores klub, han er anfører, og han har gjort det rigtig godt gennem lang tid. Jeg ville meget gerne se Erik gå på banen som anfører for FC Midtjylland i et gruppespil, og jeg er overbevist om, at han har det på samme måde, siger Steinlein.

Spørgsmålet er så, om direktøren kommer på andre tanker, hvis FC Midtjylland ikke indfrier forhåbningerne om et gruppespil i Europa League eller Champions League.

Steinlein har dog ret i, at Sviatchenko også gerne vil spille Europa med sin klub igen. Men som han sagde til tipsbladet.dk i sidste uge, er det ikke sikkert, det er foreneligt med hans ambitioner for sin egen karriere.

– Det er spændende og tiltalende, helt sikkert. Det er også den ambition, jeg havde, da jeg kom tilbage. Det var for at løfte holdet op til et endnu højere niveau, end det var, da jeg forlod det. Det synes jeg, at jeg har været med til, sagde han.

– Så er der det med, om ens egne ambitioner i Midtjylland clasher med ens klubambitioner. Lige så meget som jeg gerne vil være en del af det, har jeg også en drøm om at prøve mig af igen på det øverste niveau. Her snakker vi i en god, udenlandsk klub, forhåbentlig top 5-liga. Kunne man få lov til det nu, hvor man er 28-29 år, det vil jeg rigtig gerne gå efter. Men det er ikke altid op til mig selv.

– Jeg synes, jeg gør alt, hvad jeg kan for at være den allerbedste midterforsvarer, der er i Danmark. Det vil jeg gerne være. Men om jeg er her til at spille dem ind i Europa; der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed. Det kan godt være, men det kan også godt være, jeg ikke er.

Det tyder på, at FC Midtjylland får chancen for at spille sig i Champions League, eftersom holdet stadig fører Superligaen med otte point. Næste opgave er kampen mod nummer to, FC København.

Læs også:FC Midtjylland-anfører om racisme: Vi vil ikke finde os i det mere
Læs også:Steinlein har aftale med Priske: Han skal have en stor karriere i udlandet






LIVE

TransferLIVE: Thomas Frank er førsteprioritet

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Portugal – Spanien

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

USA – Belgien

Scorer vanvittig løn i Premier League

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

“Du er en fucking maskine!”

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter dansk erstatning

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’