FC Midtjylland har i denne sæson ikke gjort brug af Jens Lys Cajuste eller Sory Kaba, og når midtjydernes direktør Claus Steinlein skal forklare baggrunden, så skyldes det ved førstnævntes vedkommende, at der er 100 millioner grunde til at passe på ham.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport efter 2-0-sejren over ærkerivalerne fra Viborg.
Cajustes fravær i kamptrupperne skulle blandt andet handle om en lille knæskade, som man ikke vil belaste, når der er klubber, som gerne vil købe ham for et højt beløb. Her peger Steinlein på, at der både er mulighed for et salg til Premier League eller ‘en anden stor klub’.
Udenfor England har det særligt været Rennes, der har været nævnt som interesseret i den svenske midtbanespiller. Efter sigende har FCM netop afvist et nyt bud fra franskmændene.
For Kaba ser det anderledes ud. Her er forklaringen stadig, at angriberen end ikke træner med i klubben, fordi han ikke føler sig 100 procent klar. Dog skulle der være muligheder for at sælge ham videre, understreger Steinlein.
– Nu ser vi, hvad der sker i det her transfervindue. Der er også forholdsvis stor interesse for ham. Der er mangel på angribere rundt om i Europa, forklarer FCM-direktøren, som derefter kommer med en mindre salgstale om, at Kaba var med til at spille klubben i Champions League og scorede næstflest mål i åbent spil i Superligaen i sidste sæson.
Kaba kostede midtjyderne 22 millioner kroner, og selvom Steinlein ikke vil ud med prisen på den afrikanske forward, så bliver tallet højere.
– Ellers bliver han ikke solgt. Han er også meget mere værd en det. Det skal vi have ind, fortæller Claus Steinlein.
Endelig peger han også på, at man i løbet af transfervinduet vil hente én eller to nye spillere ind. Her har brasilianske Marrony været nævnt, men den handel ser ud til at være gået i stå. Læs mere om det her.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Celtic er mester efter vildt drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
