FC Midtjylland har i denne sæson ikke gjort brug af Jens Lys Cajuste eller Sory Kaba, og når midtjydernes direktør Claus Steinlein skal forklare baggrunden, så skyldes det ved førstnævntes vedkommende, at der er 100 millioner grunde til at passe på ham.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport efter 2-0-sejren over ærkerivalerne fra Viborg.
Cajustes fravær i kamptrupperne skulle blandt andet handle om en lille knæskade, som man ikke vil belaste, når der er klubber, som gerne vil købe ham for et højt beløb. Her peger Steinlein på, at der både er mulighed for et salg til Premier League eller ‘en anden stor klub’.
Udenfor England har det særligt været Rennes, der har været nævnt som interesseret i den svenske midtbanespiller. Efter sigende har FCM netop afvist et nyt bud fra franskmændene.
For Kaba ser det anderledes ud. Her er forklaringen stadig, at angriberen end ikke træner med i klubben, fordi han ikke føler sig 100 procent klar. Dog skulle der være muligheder for at sælge ham videre, understreger Steinlein.
– Nu ser vi, hvad der sker i det her transfervindue. Der er også forholdsvis stor interesse for ham. Der er mangel på angribere rundt om i Europa, forklarer FCM-direktøren, som derefter kommer med en mindre salgstale om, at Kaba var med til at spille klubben i Champions League og scorede næstflest mål i åbent spil i Superligaen i sidste sæson.
Kaba kostede midtjyderne 22 millioner kroner, og selvom Steinlein ikke vil ud med prisen på den afrikanske forward, så bliver tallet højere.
– Ellers bliver han ikke solgt. Han er også meget mere værd en det. Det skal vi have ind, fortæller Claus Steinlein.
Endelig peger han også på, at man i løbet af transfervinduet vil hente én eller to nye spillere ind. Her har brasilianske Marrony været nævnt, men den handel ser ud til at være gået i stå. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Knuser Silkeborg i afskedskamp
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OB slutter sæsonen med et nederlag
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Salah sender særlig besked
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
FC København slagter Randers
