– Det er den største kamp i historien for os.
Sådan lyder det fra FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, efter at midtjyderne torsdag nedlagde italienske Lazio med hele 5-1.
Det er på trods af, at klubben tidligere har slået hold som Manchester United og Manchester City.
– Jeg ved godt, at vi har slået Manchester United med 2-1 og har slået Manchester City på udebane, men at vi slog et hold med 5-1 i et gruppespil i Europa, gør det til den største.
– At vi har vundet 5-1 i et gruppespil en torsdag aften på et fyldt MCH Arena, bliver noget, jeg husker, når jeg om mange år stopper som direktør, siger Claus Steinlein.
Direktøren var efter kampen meget stolt over præstationen, selv om han havde svært ved at tro på resultatet i løbet af opgøret.
– Jeg er enormt glad og stolt på drengenes vegne. Det har været rigtig hårdt gennem lang tid. De har kæmpet og været dedikerede på træningsbanen. Vi har fået en ny træner med nye idéer, og så gik det hele bare op i en højere enhed.
– Da jeg stod op i morges, havde jeg ikke forventet, at vi skulle lave en stor europæisk triumf. Jeg er virkelig stolt og glad.
– Jeg sad sammen med direktionen, og vi kiggede på hinanden og på måltavlen et par gange under kampen. Vi tænkte: Lever man, eller er det en drøm? siger Claus Steinlein.
Anfører Erik Sviatchenko spillede for skotske Celtic, da FCM spillede mod Manchester United, og det var derfor nemt for ham at rangere kampen lige så højt som Steinlein.
– Jeg var ikke med mod Manchester United, men jeg ved, at kampen på hjemmebane rangerer meget højt i FC Midtjylland. På papiret er Lazio markant bedre end os, så jeg synes, at det var en magisk aften, og det er noget, vi har drømt om.
– Det var fedt, og personligt er det den største kamp, jeg har været med til at opleve på hjemmebane.
I 1991 kom Brøndby i semifinalen i Uefa Cuppen, og i 1994 fik OB slået Real Madrid ud af samme turnering.
Helt i samme kategori ville Steinlein ikke sætte en sejr på 5-1 over Lazio i.
– Da jeg var knægt, så jeg Brøndby gøre det på et endnu højere niveau end os, men jeg tror, at man vil huske denne kamp om 10-15 år, når man snakker om danske hold i Europa.
– Brøndby og FC København har haft nogle store kampe, men den største var nok, da OB slog Real Madrid ud.
– Vi må slå nogle flere hold ud, før vi er helt deroppe, men kampen mod Lazio er en af de store i et dansk perspektiv, siger Claus Steinlein.
Efter kampen var Lazio-træner Maurizio Sarri skuffet over sit eget hold, da han ikke var overrasket over FCM’s niveau.
– Jeg er ikke overrasket over det niveau, som FC Midtjylland viste. Niveauet er dog svært at vurdere, fordi FCM mødte et slukket Lazio-hold. Man skal se FCM’s niveau mod et levende hold for at vurdere det.
– Baseret på kampen vil FCM være favorit til at vinde turneringen, men det vil være misvisende, fordi de mødte et slukket hold, siger Maurizio Sarri.
FCM har nu tre point i Gruppe F i Europa League efter to runder. Det samme har Lazio, østrigske Sturm Graz og hollandske Feyenoord.
/ritzau/
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
FC København møder Kairat Almaty
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
MEDIE
I spil til stort job
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ajax skraber bunden i Champions League
