Steinlein om triumf: Største i FCM-historien

Claus Steinlein kalder triumfen på 5-1 mod Lazio for den største kamp i historien for FC Midtjylland.



– Det er den største kamp i historien for os.

Sådan lyder det fra FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, efter at midtjyderne torsdag nedlagde italienske Lazio med hele 5-1.

Det er på trods af, at klubben tidligere har slået hold som Manchester United og Manchester City.

– Jeg ved godt, at vi har slået Manchester United med 2-1 og har slået Manchester City på udebane, men at vi slog et hold med 5-1 i et gruppespil i Europa, gør det til den største.

– At vi har vundet 5-1 i et gruppespil en torsdag aften på et fyldt MCH Arena, bliver noget, jeg husker, når jeg om mange år stopper som direktør, siger Claus Steinlein.

Direktøren var efter kampen meget stolt over præstationen, selv om han havde svært ved at tro på resultatet i løbet af opgøret.

– Jeg er enormt glad og stolt på drengenes vegne. Det har været rigtig hårdt gennem lang tid. De har kæmpet og været dedikerede på træningsbanen. Vi har fået en ny træner med nye idéer, og så gik det hele bare op i en højere enhed.

– Da jeg stod op i morges, havde jeg ikke forventet, at vi skulle lave en stor europæisk triumf. Jeg er virkelig stolt og glad.

– Jeg sad sammen med direktionen, og vi kiggede på hinanden og på måltavlen et par gange under kampen. Vi tænkte: Lever man, eller er det en drøm? siger Claus Steinlein.

Anfører Erik Sviatchenko spillede for skotske Celtic, da FCM spillede mod Manchester United, og det var derfor nemt for ham at rangere kampen lige så højt som Steinlein.

– Jeg var ikke med mod Manchester United, men jeg ved, at kampen på hjemmebane rangerer meget højt i FC Midtjylland. På papiret er Lazio markant bedre end os, så jeg synes, at det var en magisk aften, og det er noget, vi har drømt om.

– Det var fedt, og personligt er det den største kamp, jeg har været med til at opleve på hjemmebane.

I 1991 kom Brøndby i semifinalen i Uefa Cuppen, og i 1994 fik OB slået Real Madrid ud af samme turnering.

Helt i samme kategori ville Steinlein ikke sætte en sejr på 5-1 over Lazio i.

– Da jeg var knægt, så jeg Brøndby gøre det på et endnu højere niveau end os, men jeg tror, at man vil huske denne kamp om 10-15 år, når man snakker om danske hold i Europa.

– Brøndby og FC København har haft nogle store kampe, men den største var nok, da OB slog Real Madrid ud.

– Vi må slå nogle flere hold ud, før vi er helt deroppe, men kampen mod Lazio er en af de store i et dansk perspektiv, siger Claus Steinlein.

Efter kampen var Lazio-træner Maurizio Sarri skuffet over sit eget hold, da han ikke var overrasket over FCM’s niveau.

– Jeg er ikke overrasket over det niveau, som FC Midtjylland viste. Niveauet er dog svært at vurdere, fordi FCM mødte et slukket Lazio-hold. Man skal se FCM’s niveau mod et levende hold for at vurdere det.

– Baseret på kampen vil FCM være favorit til at vinde turneringen, men det vil være misvisende, fordi de mødte et slukket hold, siger Maurizio Sarri.

FCM har nu tre point i Gruppe F i Europa League efter to runder. Det samme har Lazio, østrigske Sturm Graz og hollandske Feyenoord.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

Nu dukker første historie op

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Forarget: – Der er ingen, der er gode!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Barcelona vandt 7-2

Troels Bech slår fast: Glem det!

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Nu forklarer Noah Nartey

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Enorme Superliga-talenter udtaget

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Presset træner vil rotere mod FCM

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’