Steinlein udpeger: Her har FCM fejlet på transfers

Claus Steinlein kan godt se nogle steder, hvor man har skulle gøre det bedre.



FC Midtjylland måtte i sidste sæson tage til takke med en syvendeplads i Superligaen og i denne sæson hænger man bagefter igen. I klubbens ledelse har man nu blandt andet fokus på transfer-vinduerne.

Her er det klart for dem, at der er nogle ting, som man har lært, erkender FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med TV3 Sport, hvor han og den øvrige top i klubben har kigget de seneste tre-fire år tilbage.

– Hvad har vi lært af den? Vi har kigget meget på vores spillestil. En ting vi har lært er, at vi skal være tidligere ude. Vi skal lave større menneskelig profil, så de passer ind til vores profil. På et tidspunkt fik vi måske købt et par spillere, som måske ikke passede helt til vores spillestil, siger han og fortsætter:

– Det har vi kigget meget på og sagt, at de skal passe til vores spillestil og de skal passe til de menneskelige værdier. Vi har investeret lidt flere ressourcer i at være ude og besøge spillerne i de sidste par vinduer. Så det er en af de ting, som vi har lært af rekrutteringen, lyder det fra Steinlein.

Endvidere har den såkaldte 'onboarding-proces' været noget, som man nu arbejder hårdt på at forbedre.

– Hvordan får vi dem onboardet rigtig godt? Vi synes fx, at en som Marrony, da han kom ind, der lykkedes vi måske ikke godt nok med ham i onboarding, så det har vi brugt flere ressourcer på. Ansat en mand til at hjælpe os med den del, fortæller Claus Steinlein.

Der er i det hele taget sådan, at de forsøger at kigge på hvert et 'step' i organisationen for at se, hvordan de kan forbedre dem.

Tidligere har Steinlein været ude og fortælle om, at de skal have samlet grundsubstansen i klubben op. Læs mere om det her.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Manchester United – Liverpool

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Det ser sort ud for B.93

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Tottenham jagter choktransfer