Steinlein udpeger: Her har FCM fejlet på transfers

Claus Steinlein kan godt se nogle steder, hvor man har skulle gøre det bedre.



FC Midtjylland måtte i sidste sæson tage til takke med en syvendeplads i Superligaen og i denne sæson hænger man bagefter igen. I klubbens ledelse har man nu blandt andet fokus på transfer-vinduerne.

Her er det klart for dem, at der er nogle ting, som man har lært, erkender FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med TV3 Sport, hvor han og den øvrige top i klubben har kigget de seneste tre-fire år tilbage.

– Hvad har vi lært af den? Vi har kigget meget på vores spillestil. En ting vi har lært er, at vi skal være tidligere ude. Vi skal lave større menneskelig profil, så de passer ind til vores profil. På et tidspunkt fik vi måske købt et par spillere, som måske ikke passede helt til vores spillestil, siger han og fortsætter:

– Det har vi kigget meget på og sagt, at de skal passe til vores spillestil og de skal passe til de menneskelige værdier. Vi har investeret lidt flere ressourcer i at være ude og besøge spillerne i de sidste par vinduer. Så det er en af de ting, som vi har lært af rekrutteringen, lyder det fra Steinlein.

Endvidere har den såkaldte 'onboarding-proces' været noget, som man nu arbejder hårdt på at forbedre.

– Hvordan får vi dem onboardet rigtig godt? Vi synes fx, at en som Marrony, da han kom ind, der lykkedes vi måske ikke godt nok med ham i onboarding, så det har vi brugt flere ressourcer på. Ansat en mand til at hjælpe os med den del, fortæller Claus Steinlein.

Der er i det hele taget sådan, at de forsøger at kigge på hvert et 'step' i organisationen for at se, hvordan de kan forbedre dem.

Tidligere har Steinlein været ude og fortælle om, at de skal have samlet grundsubstansen i klubben op. Læs mere om det her.





Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal – Burnley

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF sluttede af med et brag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr