FC Midtjylland måtte i sidste sæson tage til takke med en syvendeplads i Superligaen og i denne sæson hænger man bagefter igen. I klubbens ledelse har man nu blandt andet fokus på transfer-vinduerne.
Her er det klart for dem, at der er nogle ting, som man har lært, erkender FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med TV3 Sport, hvor han og den øvrige top i klubben har kigget de seneste tre-fire år tilbage.
– Hvad har vi lært af den? Vi har kigget meget på vores spillestil. En ting vi har lært er, at vi skal være tidligere ude. Vi skal lave større menneskelig profil, så de passer ind til vores profil. På et tidspunkt fik vi måske købt et par spillere, som måske ikke passede helt til vores spillestil, siger han og fortsætter:
– Det har vi kigget meget på og sagt, at de skal passe til vores spillestil og de skal passe til de menneskelige værdier. Vi har investeret lidt flere ressourcer i at være ude og besøge spillerne i de sidste par vinduer. Så det er en af de ting, som vi har lært af rekrutteringen, lyder det fra Steinlein.
Endvidere har den såkaldte 'onboarding-proces' været noget, som man nu arbejder hårdt på at forbedre.
– Hvordan får vi dem onboardet rigtig godt? Vi synes fx, at en som Marrony, da han kom ind, der lykkedes vi måske ikke godt nok med ham i onboarding, så det har vi brugt flere ressourcer på. Ansat en mand til at hjælpe os med den del, fortæller Claus Steinlein.
Der er i det hele taget sådan, at de forsøger at kigge på hvert et 'step' i organisationen for at se, hvordan de kan forbedre dem.
Tidligere har Steinlein været ude og fortælle om, at de skal have samlet grundsubstansen i klubben op. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
OPTAKT
OB – Randers FC
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER