Steinlein udpeger: Her har FCM fejlet på transfers

Claus Steinlein kan godt se nogle steder, hvor man har skulle gøre det bedre.



FC Midtjylland måtte i sidste sæson tage til takke med en syvendeplads i Superligaen og i denne sæson hænger man bagefter igen. I klubbens ledelse har man nu blandt andet fokus på transfer-vinduerne.

Her er det klart for dem, at der er nogle ting, som man har lært, erkender FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med TV3 Sport, hvor han og den øvrige top i klubben har kigget de seneste tre-fire år tilbage.

– Hvad har vi lært af den? Vi har kigget meget på vores spillestil. En ting vi har lært er, at vi skal være tidligere ude. Vi skal lave større menneskelig profil, så de passer ind til vores profil. På et tidspunkt fik vi måske købt et par spillere, som måske ikke passede helt til vores spillestil, siger han og fortsætter:

– Det har vi kigget meget på og sagt, at de skal passe til vores spillestil og de skal passe til de menneskelige værdier. Vi har investeret lidt flere ressourcer i at være ude og besøge spillerne i de sidste par vinduer. Så det er en af de ting, som vi har lært af rekrutteringen, lyder det fra Steinlein.

Endvidere har den såkaldte 'onboarding-proces' været noget, som man nu arbejder hårdt på at forbedre.

– Hvordan får vi dem onboardet rigtig godt? Vi synes fx, at en som Marrony, da han kom ind, der lykkedes vi måske ikke godt nok med ham i onboarding, så det har vi brugt flere ressourcer på. Ansat en mand til at hjælpe os med den del, fortæller Claus Steinlein.

Der er i det hele taget sådan, at de forsøger at kigge på hvert et 'step' i organisationen for at se, hvordan de kan forbedre dem.

Tidligere har Steinlein været ude og fortælle om, at de skal have samlet grundsubstansen i klubben op. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Dinamo tryner Thun 

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bayern München på plads til Superliga-brag

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’