Steinleins drøm: Det skal FCM i transfervinduet

FC Midtjylland er på udkig efter forstærkninger, lyder det fra Claus Steinlein, der lurer på noget i offensiven.



De er det sidste tilbageværende danske hold i Europa, men det er også det eneste, der er at glæde sig over i FC Midtjylland efter et sløjt halvår i Superligaen.

FCM overvintrer på syvendepladsen, og selv om der bare er fire point op til FCK på tredjepladsen, er der også blot to point til BIF på 10.pladsen.

Derfor varsler Claus Steinlein i podcasten Sort Snak, at der skal forstærkninger til i det kommende transfervindue.

Især på angriberposten har FCM lidt, for selv om Sory Kaba til tider har leveret fornuftigt, er der ikke mange mål i ham, og derfor kigger FCM også jævnligt på talenterne Frederik Heiselberg, Victor Lind og Aral Simsir for at se, om de er klar til at træde ind på førsteholdet. De tre er udlejede lige for tiden.

– Ja, vi siger nogle gange på scoutmøderne, at vi skal købe en angriber. Er det så Heiselberg eller Aral? Forstået på den måde, at vi godt ved, at vi ejer dem, men når vi scouter, køber vi også vores egne ind til en start-11-plads eller en plads blandt de første 15-16.

– Selvfølgelig er vi i markedet, for Heiselberg, Aral og Victor Lind skal konkurrere med de bedste og så skal vi se, hvad den klogeste og bedste beslutning er. Og som altid er man i markedet på mange pladser, for hvad er det, der kommer til at ske? Er det et stille vindue, hvor vi kun sælger en enkelt og køber to-tre ind?

– Det er det, jeg håber på, men lad os se, når vi kommer hen igennem vinduet, siger Claus Steinlein til fanpodcasten Sort Snak.

FC Midtjylland har på papiret en stærk trup, men holdet har slet ikke fået det til at fungere – udover i brudstykker – i løbet af efteråret, og derfor er det Albert Capellas’ vigtigste opgave i opstarten til den kommende sæson: At få holdet til at fungere.

FCM indleder efteråret med en udekamp mod ærkerivalerne fra Viborg FF. Netop VFF er på andenpladsen i Superligaen ni point foran FCM.





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Manchester United overvejer ham

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vil have Jonas Wind til FC København

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Rygter om AC Horsens-legende

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Her er Superligaens bedste stadion

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Her er Ajax-danskers millionløn

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Celtic genansætter populær veteran

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen