Steinleins drøm: Det skal FCM i transfervinduet

FC Midtjylland er på udkig efter forstærkninger, lyder det fra Claus Steinlein, der lurer på noget i offensiven.



De er det sidste tilbageværende danske hold i Europa, men det er også det eneste, der er at glæde sig over i FC Midtjylland efter et sløjt halvår i Superligaen.

FCM overvintrer på syvendepladsen, og selv om der bare er fire point op til FCK på tredjepladsen, er der også blot to point til BIF på 10.pladsen.

Derfor varsler Claus Steinlein i podcasten Sort Snak, at der skal forstærkninger til i det kommende transfervindue.

Især på angriberposten har FCM lidt, for selv om Sory Kaba til tider har leveret fornuftigt, er der ikke mange mål i ham, og derfor kigger FCM også jævnligt på talenterne Frederik Heiselberg, Victor Lind og Aral Simsir for at se, om de er klar til at træde ind på førsteholdet. De tre er udlejede lige for tiden.

– Ja, vi siger nogle gange på scoutmøderne, at vi skal købe en angriber. Er det så Heiselberg eller Aral? Forstået på den måde, at vi godt ved, at vi ejer dem, men når vi scouter, køber vi også vores egne ind til en start-11-plads eller en plads blandt de første 15-16.

– Selvfølgelig er vi i markedet, for Heiselberg, Aral og Victor Lind skal konkurrere med de bedste og så skal vi se, hvad den klogeste og bedste beslutning er. Og som altid er man i markedet på mange pladser, for hvad er det, der kommer til at ske? Er det et stille vindue, hvor vi kun sælger en enkelt og køber to-tre ind?

– Det er det, jeg håber på, men lad os se, når vi kommer hen igennem vinduet, siger Claus Steinlein til fanpodcasten Sort Snak.

FC Midtjylland har på papiret en stærk trup, men holdet har slet ikke fået det til at fungere – udover i brudstykker – i løbet af efteråret, og derfor er det Albert Capellas’ vigtigste opgave i opstarten til den kommende sæson: At få holdet til at fungere.

FCM indleder efteråret med en udekamp mod ærkerivalerne fra Viborg FF. Netop VFF er på andenpladsen i Superligaen ni point foran FCM.





TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’