Steinleins drøm: Det skal FCM i transfervinduet

FC Midtjylland er på udkig efter forstærkninger, lyder det fra Claus Steinlein, der lurer på noget i offensiven.



De er det sidste tilbageværende danske hold i Europa, men det er også det eneste, der er at glæde sig over i FC Midtjylland efter et sløjt halvår i Superligaen.

FCM overvintrer på syvendepladsen, og selv om der bare er fire point op til FCK på tredjepladsen, er der også blot to point til BIF på 10.pladsen.

Derfor varsler Claus Steinlein i podcasten Sort Snak, at der skal forstærkninger til i det kommende transfervindue.

Især på angriberposten har FCM lidt, for selv om Sory Kaba til tider har leveret fornuftigt, er der ikke mange mål i ham, og derfor kigger FCM også jævnligt på talenterne Frederik Heiselberg, Victor Lind og Aral Simsir for at se, om de er klar til at træde ind på førsteholdet. De tre er udlejede lige for tiden.

– Ja, vi siger nogle gange på scoutmøderne, at vi skal købe en angriber. Er det så Heiselberg eller Aral? Forstået på den måde, at vi godt ved, at vi ejer dem, men når vi scouter, køber vi også vores egne ind til en start-11-plads eller en plads blandt de første 15-16.

– Selvfølgelig er vi i markedet, for Heiselberg, Aral og Victor Lind skal konkurrere med de bedste og så skal vi se, hvad den klogeste og bedste beslutning er. Og som altid er man i markedet på mange pladser, for hvad er det, der kommer til at ske? Er det et stille vindue, hvor vi kun sælger en enkelt og køber to-tre ind?

– Det er det, jeg håber på, men lad os se, når vi kommer hen igennem vinduet, siger Claus Steinlein til fanpodcasten Sort Snak.

FC Midtjylland har på papiret en stærk trup, men holdet har slet ikke fået det til at fungere – udover i brudstykker – i løbet af efteråret, og derfor er det Albert Capellas’ vigtigste opgave i opstarten til den kommende sæson: At få holdet til at fungere.

FCM indleder efteråret med en udekamp mod ærkerivalerne fra Viborg FF. Netop VFF er på andenpladsen i Superligaen ni point foran FCM.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Schmedes roser ny transfer

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Storklub vil have Filip Jörgensen

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper