Steinleins drøm: Det skal FCM i transfervinduet

FC Midtjylland er på udkig efter forstærkninger, lyder det fra Claus Steinlein, der lurer på noget i offensiven.



De er det sidste tilbageværende danske hold i Europa, men det er også det eneste, der er at glæde sig over i FC Midtjylland efter et sløjt halvår i Superligaen.

FCM overvintrer på syvendepladsen, og selv om der bare er fire point op til FCK på tredjepladsen, er der også blot to point til BIF på 10.pladsen.

Derfor varsler Claus Steinlein i podcasten Sort Snak, at der skal forstærkninger til i det kommende transfervindue.

Især på angriberposten har FCM lidt, for selv om Sory Kaba til tider har leveret fornuftigt, er der ikke mange mål i ham, og derfor kigger FCM også jævnligt på talenterne Frederik Heiselberg, Victor Lind og Aral Simsir for at se, om de er klar til at træde ind på førsteholdet. De tre er udlejede lige for tiden.

– Ja, vi siger nogle gange på scoutmøderne, at vi skal købe en angriber. Er det så Heiselberg eller Aral? Forstået på den måde, at vi godt ved, at vi ejer dem, men når vi scouter, køber vi også vores egne ind til en start-11-plads eller en plads blandt de første 15-16.

– Selvfølgelig er vi i markedet, for Heiselberg, Aral og Victor Lind skal konkurrere med de bedste og så skal vi se, hvad den klogeste og bedste beslutning er. Og som altid er man i markedet på mange pladser, for hvad er det, der kommer til at ske? Er det et stille vindue, hvor vi kun sælger en enkelt og køber to-tre ind?

– Det er det, jeg håber på, men lad os se, når vi kommer hen igennem vinduet, siger Claus Steinlein til fanpodcasten Sort Snak.

FC Midtjylland har på papiret en stærk trup, men holdet har slet ikke fået det til at fungere – udover i brudstykker – i løbet af efteråret, og derfor er det Albert Capellas’ vigtigste opgave i opstarten til den kommende sæson: At få holdet til at fungere.

FCM indleder efteråret med en udekamp mod ærkerivalerne fra Viborg FF. Netop VFF er på andenpladsen i Superligaen ni point foran FCM.





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Klar for FC København

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Forventer rekord i Superliga-klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

– Han har en “grim” side

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

‘Sort uheld’ i Viborg

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys