De er det sidste tilbageværende danske hold i Europa, men det er også det eneste, der er at glæde sig over i FC Midtjylland efter et sløjt halvår i Superligaen.
FCM overvintrer på syvendepladsen, og selv om der bare er fire point op til FCK på tredjepladsen, er der også blot to point til BIF på 10.pladsen.
Derfor varsler Claus Steinlein i podcasten Sort Snak, at der skal forstærkninger til i det kommende transfervindue.
Især på angriberposten har FCM lidt, for selv om Sory Kaba til tider har leveret fornuftigt, er der ikke mange mål i ham, og derfor kigger FCM også jævnligt på talenterne Frederik Heiselberg, Victor Lind og Aral Simsir for at se, om de er klar til at træde ind på førsteholdet. De tre er udlejede lige for tiden.
– Ja, vi siger nogle gange på scoutmøderne, at vi skal købe en angriber. Er det så Heiselberg eller Aral? Forstået på den måde, at vi godt ved, at vi ejer dem, men når vi scouter, køber vi også vores egne ind til en start-11-plads eller en plads blandt de første 15-16.
– Selvfølgelig er vi i markedet, for Heiselberg, Aral og Victor Lind skal konkurrere med de bedste og så skal vi se, hvad den klogeste og bedste beslutning er. Og som altid er man i markedet på mange pladser, for hvad er det, der kommer til at ske? Er det et stille vindue, hvor vi kun sælger en enkelt og køber to-tre ind?
– Det er det, jeg håber på, men lad os se, når vi kommer hen igennem vinduet, siger Claus Steinlein til fanpodcasten Sort Snak.
FC Midtjylland har på papiret en stærk trup, men holdet har slet ikke fået det til at fungere – udover i brudstykker – i løbet af efteråret, og derfor er det Albert Capellas’ vigtigste opgave i opstarten til den kommende sæson: At få holdet til at fungere.
FCM indleder efteråret med en udekamp mod ærkerivalerne fra Viborg FF. Netop VFF er på andenpladsen i Superligaen ni point foran FCM.
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
Cristiano Ronaldo i optur
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW
