Stemte jeg på Vavro? Her har du svaret, kære Bo

Bo Henriksen har simpelthen glemt, om han har givet Denis Vavro stemmer til Forårets Profil i Tipsbladet. Det går jo ikke, så her løfter vi sløret.



Denis Vavro er næppe på julekort med ret mange i FC Midtjylland-lejren i kølvandet på sin massive kritik af Erik Sviatchenko, men Bo Henriksen er i tvivl om, hvorvidt han rent faktisk har stemt på FCK-stjernen i forbindelse med Tipsbladets traditionsrige kåring af Forårets Profil.

Det fastslår han over for bold.dk.

Tipsbladet har siden 1999 kåret Forårets Profil i Superligaen, og det sker med hjælp fra cheftrænerne i Danmarks bedste fodboldrække, der hver skal afgive 1-5 point, hvor 5 point gives til den spiller, der har imponeret dem mest. 

Og Bo Henriksen fastslår, at han muligvis har givet point til Denis Vavro.

– Jeg ved det ikke. Det kan godt være, jeg har. Det kan godt være, jeg har – altså ikke som den bedste, men som en af dem. Vi skal nævne fem, men jeg kan ikke lige huske det. Jeg mener, det er tre-fire dage siden, at Tipsbladet spurgte mig, hvilke spillere vi skulle stemme på, og jeg tror, det kommer en af dagene, så der kan I i hvert fald se, hvad jeg synes om det, siger Bo Henriksen til bold.dk.

Som toptræner i Superligaen med en tætpakket kalender kan det naturligvis være svært at huske det hele, og det har vi fuld forståelse for her på Tipsbladets redaktion. Derfor, kære Bo, er vi også meget glade for at kunne hjælpe, når det kniber med hukommelsen.

Vi kan således “afsløre”, at FC Midtjylland-træneren ikke har stemt på Denis Vavro som én af de fem spillere. 

Torsdag eftermiddag løfter vi på tipsbladet.dk sløret for, hvem der er Forårets Profil i Superligaen, og fredag i Tipsbladets papiravis kan du læse, hvordan Bo Henriksen og hans 11 trænerkollegaer har fordelt deres stemmer. 





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Canada

Afslører: FCK ringede aldrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen