Stemte jeg på Vavro? Her har du svaret, kære Bo

Bo Henriksen har simpelthen glemt, om han har givet Denis Vavro stemmer til Forårets Profil i Tipsbladet. Det går jo ikke, så her løfter vi sløret.



Denis Vavro er næppe på julekort med ret mange i FC Midtjylland-lejren i kølvandet på sin massive kritik af Erik Sviatchenko, men Bo Henriksen er i tvivl om, hvorvidt han rent faktisk har stemt på FCK-stjernen i forbindelse med Tipsbladets traditionsrige kåring af Forårets Profil.

Det fastslår han over for bold.dk.

Tipsbladet har siden 1999 kåret Forårets Profil i Superligaen, og det sker med hjælp fra cheftrænerne i Danmarks bedste fodboldrække, der hver skal afgive 1-5 point, hvor 5 point gives til den spiller, der har imponeret dem mest. 

Og Bo Henriksen fastslår, at han muligvis har givet point til Denis Vavro.

– Jeg ved det ikke. Det kan godt være, jeg har. Det kan godt være, jeg har – altså ikke som den bedste, men som en af dem. Vi skal nævne fem, men jeg kan ikke lige huske det. Jeg mener, det er tre-fire dage siden, at Tipsbladet spurgte mig, hvilke spillere vi skulle stemme på, og jeg tror, det kommer en af dagene, så der kan I i hvert fald se, hvad jeg synes om det, siger Bo Henriksen til bold.dk.

Som toptræner i Superligaen med en tætpakket kalender kan det naturligvis være svært at huske det hele, og det har vi fuld forståelse for her på Tipsbladets redaktion. Derfor, kære Bo, er vi også meget glade for at kunne hjælpe, når det kniber med hukommelsen.

Vi kan således “afsløre”, at FC Midtjylland-træneren ikke har stemt på Denis Vavro som én af de fem spillere. 

Torsdag eftermiddag løfter vi på tipsbladet.dk sløret for, hvem der er Forårets Profil i Superligaen, og fredag i Tipsbladets papiravis kan du læse, hvordan Bo Henriksen og hans 11 trænerkollegaer har fordelt deres stemmer. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Her kan du se de danske hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Slipper for stjerne

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

FCK-stjerne klar til Europa-brag

OB henter forsvarstalent i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘De har haft det værste transfervindue’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Randers FC – Silkeborg IF

Her er VM-turneringens hold

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold