Manchester City og Paris Saint-Germain er to af de hold, som er udråbt blandt favoritterne til at vinde Champions League, og de mødtes onsdag aften.
Manchester City slap bedst af sted fra mødet og vandt hjemme med cifrene 2-1 efter at have været bagud 0-1.
Raheem Sterling og indskiftede Gabriel Jesus scorede for City, mens Kylian Mbappé nettede for PSG.
Både City og PSG er videre til ottendedelsfinalerne i turneringen. City topper gruppen med 12 point efter 5 kampe. PSG har på andenpladsen otte point.
Manchester City dominerede i første halvleg og kom også frem til de fleste chancer.
Efter kort tid havde Citys midtbanespiller Rodri et hovedstød, men det blev headet væk af PSG-stopperen Presnel Kimbembe.
Citys kantspiller Riyadh Mahrez var i fremragende spillehumør og fik reddet et forsøg af udeholdets Achraf Hakimi.
Citys midtbanespiller Oleksandr Zinchenko blev sat op til en afslutning, men den blev blokeret af PSG-anfører Marquinhos, som generelt stod i vejen for meget.
Stolpen stod i vejen for Ilkay Gündogan, da Citys centrale midtbanekreatør havde chancen for at få brudt dødvandet i opgøret mellem mastodonterne.
PSG fik sine muligheder på kontrastød, men for ofte blev det ikke for alvor farligt, og Lionel Messi var en skygge af sig selv.
Da det endelig blev farligt, afsluttede PSG-angriberen Kylian Mbappé for hurtigt og sløset, så bolden susede langt over målet.
Fem minutter inde i anden halvleg fik PSG sammensat et godt angreb med hurtige pasninger, og Lionel Messi serverede bolden for Mbappé, som passerede City-keeper Ederson mellem benene.
Føringen varede dog ikke længe, da Raheem Sterling tæt under mål udlignede til 1-1 efter 63 minutter.
Neymar fik en gylden mulighed for at score, men PSG’s brasilianske angrebsstjerne ramte forbi den ene stolpe.
I stedet gik City op og scorede i den anden ende efter et flot gennemspillet angreb. Den indskiftede angriber Gabriel Jesus afgjorde kampen med målet til 2-1 efter 76 minutter.
I den anden kamp i gruppen vandt RB Leipzig med hele 5-0 ude over Club Brugge og har nu fire point på tredjepladsen. Club Brugge har også fire point, men er dårligere i det indbyrdes regnskab med Leipzig.
Den danske landsholdsangriber Yussuf Poulsen sad ude med en skade for Leipzig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
OPTAKT
