Stig Inge Bjørnebye vil forlænge med AGF-profil

Mikael Anderson har været omtalt i flere transfervinduer i streg, hvor han har været meldt på vej væk fra AGF. Den diskussion håber Stig Inge Bjørnebye at ligge en dæmper på, ved at forlænge med den 26-årige AGF-profil.



Aarhus (Tipsbladet): AGF har fået en fantastisk start på den nye Superliga-sæson, hvor klubben fra smilets by virkelig har fået gang i målscoringen. Intet mindre end 21 gange har AGF sendt bolden i netmaskerne i den nuværende sæson, hvilket er halvdelen af, hvad man præsterede i sidste sæson.

En af dem, der i stor stil har bidraget til de mange scoringer for AGF er Mikael Anderson, der i syv kampe har lavet to scoringer og lagt op til fire. Derfor har der endnu en gang været tale om, hvad der skal ske med den islandske offensiv-spiller i det netop overstået transfervindue, hvilket ikke er nyt for AGFs sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye.

– Af en eller anden grund, så bliver der altid skrevet og talt om Mikael i medierne under transfervinduerne, konstaterer Stig Inge Bjørnebye tørt, dagen efter at transfervinduet smækkede i.

Anderson skiftede til AGF fra FC Midtjylland i august 2021, hvor aarhusanerne betalte 15 millioner kroner for at hente ham tilbage til barndomsklubben, hvor han spillede fra 2009 til 2013.

Siden comebacket til AGF har Anderson været en fast profil for Superliga-klubben, der på trods af, at Anderson har to år tilbage af sin kontrakt, gerne vil forlænge med midtbanespilleren. Problemet for AGF er bare, at det ikke er sikkert, at Mikael Anderson vil det samme som klubben.

– Det er to parter i en forlængelse. Vi vil gerne forlænge med Mikael, der har også været dialog, som har været fin. Så lad os se, hvad der sker.

– Hvis det var op til mig og AGF, så ville det ikke være så svært, men der er to parter i det.

En af komplikationerne i forhold til at forlænge med Mikael Anderson er ifølge Bjrønebye, at Anderson har ambitioner om at prøve noget større end AGF. Alligevel er den drivkraft og ambition noget, som sportsdirektøren sætter pris på.

– Alle ved, at Mikael har en drøm om at spille i en større liga eller klub i fremtiden i sin karriere, men vi vil gerne have spillere, der har ambitioner. Vi elsker, når spillerne har store ambitioner, fordi at måden, man kan opnå det på, er ved at arbejde hårdt her i klubben hver dag, men jeg ved ikke, hvad det ender med.

AGF skal efter landsholdspausen forsøge at spille sig på førstepladsen i Superligaen, hvor de møder modstanderen fra sidste sæsons pokalfinale Silkeborg IF på Ceres Park.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Vejle Boldklub – Randers FC

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Viborg FF – AGF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Simeone fatter det ikke

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

OB – FC Fredericia

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Roser Superliga-træners søn

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Blandt dette årtusindes bedste

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

– Han fik et lortetilbud fra OB

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage