Aarhus (Tipsbladet): AGF har fået en fantastisk start på den nye Superliga-sæson, hvor klubben fra smilets by virkelig har fået gang i målscoringen. Intet mindre end 21 gange har AGF sendt bolden i netmaskerne i den nuværende sæson, hvilket er halvdelen af, hvad man præsterede i sidste sæson.
En af dem, der i stor stil har bidraget til de mange scoringer for AGF er Mikael Anderson, der i syv kampe har lavet to scoringer og lagt op til fire. Derfor har der endnu en gang været tale om, hvad der skal ske med den islandske offensiv-spiller i det netop overstået transfervindue, hvilket ikke er nyt for AGFs sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye.
– Af en eller anden grund, så bliver der altid skrevet og talt om Mikael i medierne under transfervinduerne, konstaterer Stig Inge Bjørnebye tørt, dagen efter at transfervinduet smækkede i.
Anderson skiftede til AGF fra FC Midtjylland i august 2021, hvor aarhusanerne betalte 15 millioner kroner for at hente ham tilbage til barndomsklubben, hvor han spillede fra 2009 til 2013.
Siden comebacket til AGF har Anderson været en fast profil for Superliga-klubben, der på trods af, at Anderson har to år tilbage af sin kontrakt, gerne vil forlænge med midtbanespilleren. Problemet for AGF er bare, at det ikke er sikkert, at Mikael Anderson vil det samme som klubben.
– Det er to parter i en forlængelse. Vi vil gerne forlænge med Mikael, der har også været dialog, som har været fin. Så lad os se, hvad der sker.
– Hvis det var op til mig og AGF, så ville det ikke være så svært, men der er to parter i det.
En af komplikationerne i forhold til at forlænge med Mikael Anderson er ifølge Bjrønebye, at Anderson har ambitioner om at prøve noget større end AGF. Alligevel er den drivkraft og ambition noget, som sportsdirektøren sætter pris på.
– Alle ved, at Mikael har en drøm om at spille i en større liga eller klub i fremtiden i sin karriere, men vi vil gerne have spillere, der har ambitioner. Vi elsker, når spillerne har store ambitioner, fordi at måden, man kan opnå det på, er ved at arbejde hårdt her i klubben hver dag, men jeg ved ikke, hvad det ender med.
AGF skal efter landsholdspausen forsøge at spille sig på førstepladsen i Superligaen, hvor de møder modstanderen fra sidste sæsons pokalfinale Silkeborg IF på Ceres Park.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
AVIS
‘Det er slut’
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
NYHEDER