Aarhus (Tipsbladet): AGF har fået en fantastisk start på den nye Superliga-sæson, hvor klubben fra smilets by virkelig har fået gang i målscoringen. Intet mindre end 21 gange har AGF sendt bolden i netmaskerne i den nuværende sæson, hvilket er halvdelen af, hvad man præsterede i sidste sæson.
En af dem, der i stor stil har bidraget til de mange scoringer for AGF er Mikael Anderson, der i syv kampe har lavet to scoringer og lagt op til fire. Derfor har der endnu en gang været tale om, hvad der skal ske med den islandske offensiv-spiller i det netop overstået transfervindue, hvilket ikke er nyt for AGFs sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye.
– Af en eller anden grund, så bliver der altid skrevet og talt om Mikael i medierne under transfervinduerne, konstaterer Stig Inge Bjørnebye tørt, dagen efter at transfervinduet smækkede i.
Anderson skiftede til AGF fra FC Midtjylland i august 2021, hvor aarhusanerne betalte 15 millioner kroner for at hente ham tilbage til barndomsklubben, hvor han spillede fra 2009 til 2013.
Siden comebacket til AGF har Anderson været en fast profil for Superliga-klubben, der på trods af, at Anderson har to år tilbage af sin kontrakt, gerne vil forlænge med midtbanespilleren. Problemet for AGF er bare, at det ikke er sikkert, at Mikael Anderson vil det samme som klubben.
– Det er to parter i en forlængelse. Vi vil gerne forlænge med Mikael, der har også været dialog, som har været fin. Så lad os se, hvad der sker.
– Hvis det var op til mig og AGF, så ville det ikke være så svært, men der er to parter i det.
En af komplikationerne i forhold til at forlænge med Mikael Anderson er ifølge Bjrønebye, at Anderson har ambitioner om at prøve noget større end AGF. Alligevel er den drivkraft og ambition noget, som sportsdirektøren sætter pris på.
– Alle ved, at Mikael har en drøm om at spille i en større liga eller klub i fremtiden i sin karriere, men vi vil gerne have spillere, der har ambitioner. Vi elsker, når spillerne har store ambitioner, fordi at måden, man kan opnå det på, er ved at arbejde hårdt her i klubben hver dag, men jeg ved ikke, hvad det ender med.
AGF skal efter landsholdspausen forsøge at spille sig på førstepladsen i Superligaen, hvor de møder modstanderen fra sidste sæsons pokalfinale Silkeborg IF på Ceres Park.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Newcastle er rasende på Liverpool

David Boison Frimpong på vej til FCK

Han er på rampen i AGF

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Her er prisen på Kasper Dolberg

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

De henter Emmanuel Yeboah

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Bellingham får lang tur på tribunen

FC Midtjylland – OB

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Alexander Isak skuffet over Newcastle

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel

Sønderjyske – AGF

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Brøndby IF – Silkeborg IF

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Superliga-komet har besluttet sig

Formstærke Shels kan sejre i Belfast

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FCK møder mesterhold fra Kosovo

Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar