Aarhus (Tipsbladet): AGF har fået en fantastisk start på den nye Superliga-sæson, hvor klubben fra smilets by virkelig har fået gang i målscoringen. Intet mindre end 21 gange har AGF sendt bolden i netmaskerne i den nuværende sæson, hvilket er halvdelen af, hvad man præsterede i sidste sæson.
En af dem, der i stor stil har bidraget til de mange scoringer for AGF er Mikael Anderson, der i syv kampe har lavet to scoringer og lagt op til fire. Derfor har der endnu en gang været tale om, hvad der skal ske med den islandske offensiv-spiller i det netop overstået transfervindue, hvilket ikke er nyt for AGFs sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye.
– Af en eller anden grund, så bliver der altid skrevet og talt om Mikael i medierne under transfervinduerne, konstaterer Stig Inge Bjørnebye tørt, dagen efter at transfervinduet smækkede i.
Anderson skiftede til AGF fra FC Midtjylland i august 2021, hvor aarhusanerne betalte 15 millioner kroner for at hente ham tilbage til barndomsklubben, hvor han spillede fra 2009 til 2013.
Siden comebacket til AGF har Anderson været en fast profil for Superliga-klubben, der på trods af, at Anderson har to år tilbage af sin kontrakt, gerne vil forlænge med midtbanespilleren. Problemet for AGF er bare, at det ikke er sikkert, at Mikael Anderson vil det samme som klubben.
– Det er to parter i en forlængelse. Vi vil gerne forlænge med Mikael, der har også været dialog, som har været fin. Så lad os se, hvad der sker.
– Hvis det var op til mig og AGF, så ville det ikke være så svært, men der er to parter i det.
En af komplikationerne i forhold til at forlænge med Mikael Anderson er ifølge Bjrønebye, at Anderson har ambitioner om at prøve noget større end AGF. Alligevel er den drivkraft og ambition noget, som sportsdirektøren sætter pris på.
– Alle ved, at Mikael har en drøm om at spille i en større liga eller klub i fremtiden i sin karriere, men vi vil gerne have spillere, der har ambitioner. Vi elsker, når spillerne har store ambitioner, fordi at måden, man kan opnå det på, er ved at arbejde hårdt her i klubben hver dag, men jeg ved ikke, hvad det ender med.
AGF skal efter landsholdspausen forsøge at spille sig på førstepladsen i Superligaen, hvor de møder modstanderen fra sidste sæsons pokalfinale Silkeborg IF på Ceres Park.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Chikaneret i 90 minutter

Elkjær jubler over Frank

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Ikke sket i 8 år

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Hylder dansk debutant

– En stor beslutning

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Holdt på stor hemmelighed

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’
