Stig Inge Bjørnebye vil forlænge med AGF-profil

Mikael Anderson har været omtalt i flere transfervinduer i streg, hvor han har været meldt på vej væk fra AGF. Den diskussion håber Stig Inge Bjørnebye at ligge en dæmper på, ved at forlænge med den 26-årige AGF-profil.



Aarhus (Tipsbladet): AGF har fået en fantastisk start på den nye Superliga-sæson, hvor klubben fra smilets by virkelig har fået gang i målscoringen. Intet mindre end 21 gange har AGF sendt bolden i netmaskerne i den nuværende sæson, hvilket er halvdelen af, hvad man præsterede i sidste sæson.

En af dem, der i stor stil har bidraget til de mange scoringer for AGF er Mikael Anderson, der i syv kampe har lavet to scoringer og lagt op til fire. Derfor har der endnu en gang været tale om, hvad der skal ske med den islandske offensiv-spiller i det netop overstået transfervindue, hvilket ikke er nyt for AGFs sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye.

– Af en eller anden grund, så bliver der altid skrevet og talt om Mikael i medierne under transfervinduerne, konstaterer Stig Inge Bjørnebye tørt, dagen efter at transfervinduet smækkede i.

Anderson skiftede til AGF fra FC Midtjylland i august 2021, hvor aarhusanerne betalte 15 millioner kroner for at hente ham tilbage til barndomsklubben, hvor han spillede fra 2009 til 2013.

Siden comebacket til AGF har Anderson været en fast profil for Superliga-klubben, der på trods af, at Anderson har to år tilbage af sin kontrakt, gerne vil forlænge med midtbanespilleren. Problemet for AGF er bare, at det ikke er sikkert, at Mikael Anderson vil det samme som klubben.

– Det er to parter i en forlængelse. Vi vil gerne forlænge med Mikael, der har også været dialog, som har været fin. Så lad os se, hvad der sker.

– Hvis det var op til mig og AGF, så ville det ikke være så svært, men der er to parter i det.

En af komplikationerne i forhold til at forlænge med Mikael Anderson er ifølge Bjrønebye, at Anderson har ambitioner om at prøve noget større end AGF. Alligevel er den drivkraft og ambition noget, som sportsdirektøren sætter pris på.

– Alle ved, at Mikael har en drøm om at spille i en større liga eller klub i fremtiden i sin karriere, men vi vil gerne have spillere, der har ambitioner. Vi elsker, når spillerne har store ambitioner, fordi at måden, man kan opnå det på, er ved at arbejde hårdt her i klubben hver dag, men jeg ved ikke, hvad det ender med.

AGF skal efter landsholdspausen forsøge at spille sig på førstepladsen i Superligaen, hvor de møder modstanderen fra sidste sæsons pokalfinale Silkeborg IF på Ceres Park.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Kontant melding fra ny Spurs-boss

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Stort medie langer ud efter Jens Stage



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Første gang nogensinde for Eriksen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Liverpool – West Ham United

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Her skal Sepp Piontek begraves

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Stor overraskelse til FCM-træning

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Det må ikke ske’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Officielt: Sønderjyske sælger profil

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Endelig er der godt nyt