Stig Inge Bjørnebye vil forlænge med AGF-profil

Mikael Anderson har været omtalt i flere transfervinduer i streg, hvor han har været meldt på vej væk fra AGF. Den diskussion håber Stig Inge Bjørnebye at ligge en dæmper på, ved at forlænge med den 26-årige AGF-profil.



Aarhus (Tipsbladet): AGF har fået en fantastisk start på den nye Superliga-sæson, hvor klubben fra smilets by virkelig har fået gang i målscoringen. Intet mindre end 21 gange har AGF sendt bolden i netmaskerne i den nuværende sæson, hvilket er halvdelen af, hvad man præsterede i sidste sæson.

En af dem, der i stor stil har bidraget til de mange scoringer for AGF er Mikael Anderson, der i syv kampe har lavet to scoringer og lagt op til fire. Derfor har der endnu en gang været tale om, hvad der skal ske med den islandske offensiv-spiller i det netop overstået transfervindue, hvilket ikke er nyt for AGFs sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye.

– Af en eller anden grund, så bliver der altid skrevet og talt om Mikael i medierne under transfervinduerne, konstaterer Stig Inge Bjørnebye tørt, dagen efter at transfervinduet smækkede i.

Anderson skiftede til AGF fra FC Midtjylland i august 2021, hvor aarhusanerne betalte 15 millioner kroner for at hente ham tilbage til barndomsklubben, hvor han spillede fra 2009 til 2013.

Siden comebacket til AGF har Anderson været en fast profil for Superliga-klubben, der på trods af, at Anderson har to år tilbage af sin kontrakt, gerne vil forlænge med midtbanespilleren. Problemet for AGF er bare, at det ikke er sikkert, at Mikael Anderson vil det samme som klubben.

– Det er to parter i en forlængelse. Vi vil gerne forlænge med Mikael, der har også været dialog, som har været fin. Så lad os se, hvad der sker.

– Hvis det var op til mig og AGF, så ville det ikke være så svært, men der er to parter i det.

En af komplikationerne i forhold til at forlænge med Mikael Anderson er ifølge Bjrønebye, at Anderson har ambitioner om at prøve noget større end AGF. Alligevel er den drivkraft og ambition noget, som sportsdirektøren sætter pris på.

– Alle ved, at Mikael har en drøm om at spille i en større liga eller klub i fremtiden i sin karriere, men vi vil gerne have spillere, der har ambitioner. Vi elsker, når spillerne har store ambitioner, fordi at måden, man kan opnå det på, er ved at arbejde hårdt her i klubben hver dag, men jeg ved ikke, hvad det ender med.

AGF skal efter landsholdspausen forsøge at spille sig på førstepladsen i Superligaen, hvor de møder modstanderen fra sidste sæsons pokalfinale Silkeborg IF på Ceres Park.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Forhandler med Jannik Vestergaard

Pressede på for FC København-exit

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Scorer heftig lønstigning

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper