Defensiven har sejlet på det seneste.
Intet mindre end fire gange i denne forårssæson har AaB præsteret at lukke fire scoringer ind i en Superliga-kamp; i alle tilfælde er det ikke overraskende blevet til nederlag til henholdsvis FC Midtjylland, AGF, Viborg FF og senest Silkeborg IF.
Alligevel er det måske noget overraskende, at pilen for Superliga-eksperten på Viaplay, Stig Tøfting, peger et helt andet sted hen, hvis man skal finde en syndebuk for en eventuel nedrykning.
I stedet for Menno van Dam, Vincent Müller eller den vaklende defensiv, så er det i stedet anfører Mathias Jørgensen, der er manden, hvis skuldre en nedrykning ville tynge.
– Det lyder selvfølgelig hårdt, men det er Mathias Jørgensens skyld, hvis AaB de rykker ud, og det er på baggrund af tre situationer. Blandt andet i kampen mod FC København, hvor han har en friløber og skal sparke bolden i et tomt mål. Det gør han ikke – han rammer ikke målet.
– For at det ikke skal være løgn, så er der en situation i kampen mod FC Midtjylland, hvor han kan sparke bolden i kassen. Det er ikke sikkert, at kampen var endt 2-2, men han havde muligheden for at sparke den ind til det resultat. Og mod Lyngby, hvor kampen ender 2-2, der kan han ved stillingen 2-1 score et mål til 3-1, og så var den kamp måske lukket. Det er Mathias Jørgensen, der har brændt tre gange, så det er hans skyld, hvis de rykker ned, siger Stig Tøfting i Viaplay-studiet inden neglebideren mod Sønderjyske.
AaB-kaptajnen skal imidlertid holde humøret højt, for han får efterfølgende også en stor hyldest med på vejen fra Stig Tøfting.
– Til gengæld er det også hans skyld, hvis de bliver oppe, med de ni mål og to assists. Han er den eneste, der scorer mål nærmest for det her hold, så hvis de bliver oppe, så kan man klappe ham på skulderen og sige: ‘Det er godt gået, du er stort set manden, der ene og alene har sørget for, at AaB er i Superligaen,’ afslutter Superliga-eksperten.
Overlever AaB i Superligaen?
0 Votes
Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER