‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Stig Tøfting er ikke imponeret over, hvordan Mathias Jørgensen har udnyttet sine store chancer i dette forår.



Defensiven har sejlet på det seneste.

Intet mindre end fire gange i denne forårssæson har AaB præsteret at lukke fire scoringer ind i en Superliga-kamp; i alle tilfælde er det ikke overraskende blevet til nederlag til henholdsvis FC Midtjylland, AGF, Viborg FF og senest Silkeborg IF.

Alligevel er det måske noget overraskende, at pilen for Superliga-eksperten på Viaplay, Stig Tøfting, peger et helt andet sted hen, hvis man skal finde en syndebuk for en eventuel nedrykning.

I stedet for Menno van Dam, Vincent Müller eller den vaklende defensiv, så er det i stedet anfører Mathias Jørgensen, der er manden, hvis skuldre en nedrykning ville tynge.

– Det lyder selvfølgelig hårdt, men det er Mathias Jørgensens skyld, hvis AaB de rykker ud, og det er på baggrund af tre situationer. Blandt andet i kampen mod FC København, hvor han har en friløber og skal sparke bolden i et tomt mål. Det gør han ikke – han rammer ikke målet.

– For at det ikke skal være løgn, så er der en situation i kampen mod FC Midtjylland, hvor han kan sparke bolden i kassen. Det er ikke sikkert, at kampen var endt 2-2, men han havde muligheden for at sparke den ind til det resultat. Og mod Lyngby, hvor kampen ender 2-2, der kan han ved stillingen 2-1 score et mål til 3-1, og så var den kamp måske lukket. Det er Mathias Jørgensen, der har brændt tre gange, så det er hans skyld, hvis de rykker ned, siger Stig Tøfting i Viaplay-studiet inden neglebideren mod Sønderjyske.

AaB-kaptajnen skal imidlertid holde humøret højt, for han får efterfølgende også en stor hyldest med på vejen fra Stig Tøfting.

– Til gengæld er det også hans skyld, hvis de bliver oppe, med de ni mål og to assists. Han er den eneste, der scorer mål nærmest for det her hold, så hvis de bliver oppe, så kan man klappe ham på skulderen og sige: ‘Det er godt gået, du er stort set manden, der ene og alene har sørget for, at AaB er i Superligaen,’ afslutter Superliga-eksperten.

Overlever AaB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Randers FC – AGF

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny Liverpool-nedtur

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn