‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Stig Tøfting er ikke imponeret over, hvordan Mathias Jørgensen har udnyttet sine store chancer i dette forår.



Defensiven har sejlet på det seneste.

Intet mindre end fire gange i denne forårssæson har AaB præsteret at lukke fire scoringer ind i en Superliga-kamp; i alle tilfælde er det ikke overraskende blevet til nederlag til henholdsvis FC Midtjylland, AGF, Viborg FF og senest Silkeborg IF.

Alligevel er det måske noget overraskende, at pilen for Superliga-eksperten på Viaplay, Stig Tøfting, peger et helt andet sted hen, hvis man skal finde en syndebuk for en eventuel nedrykning.

I stedet for Menno van Dam, Vincent Müller eller den vaklende defensiv, så er det i stedet anfører Mathias Jørgensen, der er manden, hvis skuldre en nedrykning ville tynge.

– Det lyder selvfølgelig hårdt, men det er Mathias Jørgensens skyld, hvis AaB de rykker ud, og det er på baggrund af tre situationer. Blandt andet i kampen mod FC København, hvor han har en friløber og skal sparke bolden i et tomt mål. Det gør han ikke – han rammer ikke målet.

– For at det ikke skal være løgn, så er der en situation i kampen mod FC Midtjylland, hvor han kan sparke bolden i kassen. Det er ikke sikkert, at kampen var endt 2-2, men han havde muligheden for at sparke den ind til det resultat. Og mod Lyngby, hvor kampen ender 2-2, der kan han ved stillingen 2-1 score et mål til 3-1, og så var den kamp måske lukket. Det er Mathias Jørgensen, der har brændt tre gange, så det er hans skyld, hvis de rykker ned, siger Stig Tøfting i Viaplay-studiet inden neglebideren mod Sønderjyske.

AaB-kaptajnen skal imidlertid holde humøret højt, for han får efterfølgende også en stor hyldest med på vejen fra Stig Tøfting.

– Til gengæld er det også hans skyld, hvis de bliver oppe, med de ni mål og to assists. Han er den eneste, der scorer mål nærmest for det her hold, så hvis de bliver oppe, så kan man klappe ham på skulderen og sige: ‘Det er godt gået, du er stort set manden, der ene og alene har sørget for, at AaB er i Superligaen,’ afslutter Superliga-eksperten.

Overlever AaB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.





Angriber til Brøndby? Det er foruroligende


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Medie med dyster Dorgu-melding

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

– De lignede lort!

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bekræfter FC København-historie

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Stor skuffelse

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel