‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Stig Tøfting er ikke imponeret over, hvordan Mathias Jørgensen har udnyttet sine store chancer i dette forår.



Defensiven har sejlet på det seneste.

Intet mindre end fire gange i denne forårssæson har AaB præsteret at lukke fire scoringer ind i en Superliga-kamp; i alle tilfælde er det ikke overraskende blevet til nederlag til henholdsvis FC Midtjylland, AGF, Viborg FF og senest Silkeborg IF.

Alligevel er det måske noget overraskende, at pilen for Superliga-eksperten på Viaplay, Stig Tøfting, peger et helt andet sted hen, hvis man skal finde en syndebuk for en eventuel nedrykning.

I stedet for Menno van Dam, Vincent Müller eller den vaklende defensiv, så er det i stedet anfører Mathias Jørgensen, der er manden, hvis skuldre en nedrykning ville tynge.

– Det lyder selvfølgelig hårdt, men det er Mathias Jørgensens skyld, hvis AaB de rykker ud, og det er på baggrund af tre situationer. Blandt andet i kampen mod FC København, hvor han har en friløber og skal sparke bolden i et tomt mål. Det gør han ikke – han rammer ikke målet.

– For at det ikke skal være løgn, så er der en situation i kampen mod FC Midtjylland, hvor han kan sparke bolden i kassen. Det er ikke sikkert, at kampen var endt 2-2, men han havde muligheden for at sparke den ind til det resultat. Og mod Lyngby, hvor kampen ender 2-2, der kan han ved stillingen 2-1 score et mål til 3-1, og så var den kamp måske lukket. Det er Mathias Jørgensen, der har brændt tre gange, så det er hans skyld, hvis de rykker ned, siger Stig Tøfting i Viaplay-studiet inden neglebideren mod Sønderjyske.

AaB-kaptajnen skal imidlertid holde humøret højt, for han får efterfølgende også en stor hyldest med på vejen fra Stig Tøfting.

– Til gengæld er det også hans skyld, hvis de bliver oppe, med de ni mål og to assists. Han er den eneste, der scorer mål nærmest for det her hold, så hvis de bliver oppe, så kan man klappe ham på skulderen og sige: ‘Det er godt gået, du er stort set manden, der ene og alene har sørget for, at AaB er i Superligaen,’ afslutter Superliga-eksperten.

Overlever AaB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Landsholdet annoncerer to testkampe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være