‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Stig Tøfting er ikke imponeret over, hvordan Mathias Jørgensen har udnyttet sine store chancer i dette forår.



Defensiven har sejlet på det seneste.

Intet mindre end fire gange i denne forårssæson har AaB præsteret at lukke fire scoringer ind i en Superliga-kamp; i alle tilfælde er det ikke overraskende blevet til nederlag til henholdsvis FC Midtjylland, AGF, Viborg FF og senest Silkeborg IF.

Alligevel er det måske noget overraskende, at pilen for Superliga-eksperten på Viaplay, Stig Tøfting, peger et helt andet sted hen, hvis man skal finde en syndebuk for en eventuel nedrykning.

I stedet for Menno van Dam, Vincent Müller eller den vaklende defensiv, så er det i stedet anfører Mathias Jørgensen, der er manden, hvis skuldre en nedrykning ville tynge.

– Det lyder selvfølgelig hårdt, men det er Mathias Jørgensens skyld, hvis AaB de rykker ud, og det er på baggrund af tre situationer. Blandt andet i kampen mod FC København, hvor han har en friløber og skal sparke bolden i et tomt mål. Det gør han ikke – han rammer ikke målet.

– For at det ikke skal være løgn, så er der en situation i kampen mod FC Midtjylland, hvor han kan sparke bolden i kassen. Det er ikke sikkert, at kampen var endt 2-2, men han havde muligheden for at sparke den ind til det resultat. Og mod Lyngby, hvor kampen ender 2-2, der kan han ved stillingen 2-1 score et mål til 3-1, og så var den kamp måske lukket. Det er Mathias Jørgensen, der har brændt tre gange, så det er hans skyld, hvis de rykker ned, siger Stig Tøfting i Viaplay-studiet inden neglebideren mod Sønderjyske.

AaB-kaptajnen skal imidlertid holde humøret højt, for han får efterfølgende også en stor hyldest med på vejen fra Stig Tøfting.

– Til gengæld er det også hans skyld, hvis de bliver oppe, med de ni mål og to assists. Han er den eneste, der scorer mål nærmest for det her hold, så hvis de bliver oppe, så kan man klappe ham på skulderen og sige: ‘Det er godt gået, du er stort set manden, der ene og alene har sørget for, at AaB er i Superligaen,’ afslutter Superliga-eksperten.

Overlever AaB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Du kan se hele analysen i videoen over artiklen.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Kasper Hjulmand fyret