Stig Tøfting om had-opgør: Dem er jeg mest til

Stig Tøfting har en klar favorit til playoff-kampen om en plads i Conference League.



Superligaen er overstået for de fleste. Mestrene blev FC København med sølv til FC Nordsjælland og bronze til AGF. Derudover rykkede AaB og AC Horsens ned. Så godt, så langt. Nu mangler bare playoff-kampen om en plads i Conference League i næste sæson.

Her står kampen mellem ærke-fjenderne fra Viborg FF og FC Midtjylland. Her tror Tipsbladets kommentator Stig Tøfting på, at det bliver FCM. Det fortæller han i sin rolle som ekspert i Onside på Viaplay.

– Jeg er nok mest til Midtjylland, som kommer fra en rigtig god stime. Godt nok må vi sige dårligere hold, men jeg har en tro på, at Midtjylland godt kan tage den – og så er der en lille sorteper til Viborg, siger han og fortsætter:

– Men jeg vil sige, at det er et hade-opgør mellem de her to mandskaber. Af fansene i hvert fald. De hader hinanden, og der kan alt ske. Det er også derfor, at det er en åben kamp, lyder det fra Stig Tøfting.

Det hele vil blive afgjort på én kamp, ligesom en finale, og den bliver spillet i Viborg, fordi de kommer fra mesterskabsspillet forud for opgøret.

I sidste sæson var Viborg også i playoff-kampen, hvor de var kommet med via kvalifikationsspillet. Dengang mødte de AaB, som de slog efter straffesparkskonkurrence, og efterfølgende mødte de blandt andet West Ham i kvalifikationen til Conference League, som også blev endestationen for dem.

FC Midtjylland sikrede sig deres plads i denne sæsons playoff-kamp, da de slog OB med 4-2 i sidste runde. Viborg måtte nøjes med en fjerdeplads, da AGF snuppede bronzen for næsen af dem i sidste spillerunde i mesterskabsspillet.

I denne sæson har Viborg og FCM mødt hinanden tre gange. Den første endte 1-1 i Herning, hvorefter Viborg vandt en pokalkamp med 3-1, og endelig vandt FCM med 4-0 på udebane.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

‘Det vil være en stor ting i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Køb, køb, køb!