Stig Tøfting om had-opgør: Dem er jeg mest til

Stig Tøfting har en klar favorit til playoff-kampen om en plads i Conference League.



Superligaen er overstået for de fleste. Mestrene blev FC København med sølv til FC Nordsjælland og bronze til AGF. Derudover rykkede AaB og AC Horsens ned. Så godt, så langt. Nu mangler bare playoff-kampen om en plads i Conference League i næste sæson.

Her står kampen mellem ærke-fjenderne fra Viborg FF og FC Midtjylland. Her tror Tipsbladets kommentator Stig Tøfting på, at det bliver FCM. Det fortæller han i sin rolle som ekspert i Onside på Viaplay.

– Jeg er nok mest til Midtjylland, som kommer fra en rigtig god stime. Godt nok må vi sige dårligere hold, men jeg har en tro på, at Midtjylland godt kan tage den – og så er der en lille sorteper til Viborg, siger han og fortsætter:

– Men jeg vil sige, at det er et hade-opgør mellem de her to mandskaber. Af fansene i hvert fald. De hader hinanden, og der kan alt ske. Det er også derfor, at det er en åben kamp, lyder det fra Stig Tøfting.

Det hele vil blive afgjort på én kamp, ligesom en finale, og den bliver spillet i Viborg, fordi de kommer fra mesterskabsspillet forud for opgøret.

I sidste sæson var Viborg også i playoff-kampen, hvor de var kommet med via kvalifikationsspillet. Dengang mødte de AaB, som de slog efter straffesparkskonkurrence, og efterfølgende mødte de blandt andet West Ham i kvalifikationen til Conference League, som også blev endestationen for dem.

FC Midtjylland sikrede sig deres plads i denne sæsons playoff-kamp, da de slog OB med 4-2 i sidste runde. Viborg måtte nøjes med en fjerdeplads, da AGF snuppede bronzen for næsen af dem i sidste spillerunde i mesterskabsspillet.

I denne sæson har Viborg og FCM mødt hinanden tre gange. Den første endte 1-1 i Herning, hvorefter Viborg vandt en pokalkamp med 3-1, og endelig vandt FCM med 4-0 på udebane.







Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer