Stig Tøfting om had-opgør: Dem er jeg mest til

Stig Tøfting har en klar favorit til playoff-kampen om en plads i Conference League.



Superligaen er overstået for de fleste. Mestrene blev FC København med sølv til FC Nordsjælland og bronze til AGF. Derudover rykkede AaB og AC Horsens ned. Så godt, så langt. Nu mangler bare playoff-kampen om en plads i Conference League i næste sæson.

Her står kampen mellem ærke-fjenderne fra Viborg FF og FC Midtjylland. Her tror Tipsbladets kommentator Stig Tøfting på, at det bliver FCM. Det fortæller han i sin rolle som ekspert i Onside på Viaplay.

– Jeg er nok mest til Midtjylland, som kommer fra en rigtig god stime. Godt nok må vi sige dårligere hold, men jeg har en tro på, at Midtjylland godt kan tage den – og så er der en lille sorteper til Viborg, siger han og fortsætter:

– Men jeg vil sige, at det er et hade-opgør mellem de her to mandskaber. Af fansene i hvert fald. De hader hinanden, og der kan alt ske. Det er også derfor, at det er en åben kamp, lyder det fra Stig Tøfting.

Det hele vil blive afgjort på én kamp, ligesom en finale, og den bliver spillet i Viborg, fordi de kommer fra mesterskabsspillet forud for opgøret.

I sidste sæson var Viborg også i playoff-kampen, hvor de var kommet med via kvalifikationsspillet. Dengang mødte de AaB, som de slog efter straffesparkskonkurrence, og efterfølgende mødte de blandt andet West Ham i kvalifikationen til Conference League, som også blev endestationen for dem.

FC Midtjylland sikrede sig deres plads i denne sæsons playoff-kamp, da de slog OB med 4-2 i sidste runde. Viborg måtte nøjes med en fjerdeplads, da AGF snuppede bronzen for næsen af dem i sidste spillerunde i mesterskabsspillet.

I denne sæson har Viborg og FCM mødt hinanden tre gange. Den første endte 1-1 i Herning, hvorefter Viborg vandt en pokalkamp med 3-1, og endelig vandt FCM med 4-0 på udebane.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FCK jagter Jacob Bruun Larsen