Stig Tøfting om had-opgør: Dem er jeg mest til

Stig Tøfting har en klar favorit til playoff-kampen om en plads i Conference League.



Superligaen er overstået for de fleste. Mestrene blev FC København med sølv til FC Nordsjælland og bronze til AGF. Derudover rykkede AaB og AC Horsens ned. Så godt, så langt. Nu mangler bare playoff-kampen om en plads i Conference League i næste sæson.

Her står kampen mellem ærke-fjenderne fra Viborg FF og FC Midtjylland. Her tror Tipsbladets kommentator Stig Tøfting på, at det bliver FCM. Det fortæller han i sin rolle som ekspert i Onside på Viaplay.

– Jeg er nok mest til Midtjylland, som kommer fra en rigtig god stime. Godt nok må vi sige dårligere hold, men jeg har en tro på, at Midtjylland godt kan tage den – og så er der en lille sorteper til Viborg, siger han og fortsætter:

– Men jeg vil sige, at det er et hade-opgør mellem de her to mandskaber. Af fansene i hvert fald. De hader hinanden, og der kan alt ske. Det er også derfor, at det er en åben kamp, lyder det fra Stig Tøfting.

Det hele vil blive afgjort på én kamp, ligesom en finale, og den bliver spillet i Viborg, fordi de kommer fra mesterskabsspillet forud for opgøret.

I sidste sæson var Viborg også i playoff-kampen, hvor de var kommet med via kvalifikationsspillet. Dengang mødte de AaB, som de slog efter straffesparkskonkurrence, og efterfølgende mødte de blandt andet West Ham i kvalifikationen til Conference League, som også blev endestationen for dem.

FC Midtjylland sikrede sig deres plads i denne sæsons playoff-kamp, da de slog OB med 4-2 i sidste runde. Viborg måtte nøjes med en fjerdeplads, da AGF snuppede bronzen for næsen af dem i sidste spillerunde i mesterskabsspillet.

I denne sæson har Viborg og FCM mødt hinanden tre gange. Den første endte 1-1 i Herning, hvorefter Viborg vandt en pokalkamp med 3-1, og endelig vandt FCM med 4-0 på udebane.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK lurer på landsholdsspiller

Det ser sort ud for B.93