Komet stikker til FCK-toppen: Troede ikke på mig

Den danske landsholdsdebutant Rasmus Højlund har virkelig fået gang i karrieren, efter han skiftede væk fra FC København.



Det lignede et godt salg, da FC København i januar 2022 solgte angriber Rasmus Højlund, men den danske bomber, der torsdag aften mod Kroatien fik debut for landsholdet, har siden været gennem så vild en udvikling, at FCK måske havde fået en hel del mere end de godt 20 millioner kroner, hvis man havde ladet ham få sit gennembrud i klubben. Nu har man formentlig fået noget videresalg også, men det kunne måske være blevet til meget mere.

Men han fik aldrig helt chancen, og til danske medier – blandt andre Ekstra Bladet – talte han efter kampen mod Kroatien om netop det.

Angriberen, 19 år, fik et stort gennembrud i østrigsk fodbold hos Sturm Graz, inden han denne sommer blev solgt videre til italienske Atalanta for over 100 millioner kroner.

Efter debuten torsdag aften fortalte Rasmus Højlund om det faktum, at der ikke helt var tro på, at han kunne slå igennem i FCK.

– Det var ikke kun én person. Det var en fælles beslutning (at sælge ham, red.). Trænerteamet og dem, der sidder øverst i ledelsen. De vurderede, at det ikke var mig, der skulle stoles 110 procent på, og det er jo deres beslutning, siger Rasmus Højlund, der glæder sig over succesen:

– Det er fedt at kunne bevise på otte måneder, at man kan gå fra at være en spiller, de ikke helt troede på, til at være en spiller, der nu render rundt sammen med nogle af de største danske spillere i historien.

Rasmus Højlund kan få sin landskamp nummer to på søndag, når Danmark møder Frankrig i Parken.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Er de også færdige i OB?

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Hvor er I vilde, AGF!

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

De vil have Jelert

John Stones tager sydpå

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’