Det lignede et godt salg, da FC København i januar 2022 solgte angriber Rasmus Højlund, men den danske bomber, der torsdag aften mod Kroatien fik debut for landsholdet, har siden været gennem så vild en udvikling, at FCK måske havde fået en hel del mere end de godt 20 millioner kroner, hvis man havde ladet ham få sit gennembrud i klubben. Nu har man formentlig fået noget videresalg også, men det kunne måske være blevet til meget mere.
Men han fik aldrig helt chancen, og til danske medier – blandt andre Ekstra Bladet – talte han efter kampen mod Kroatien om netop det.
Angriberen, 19 år, fik et stort gennembrud i østrigsk fodbold hos Sturm Graz, inden han denne sommer blev solgt videre til italienske Atalanta for over 100 millioner kroner.
Efter debuten torsdag aften fortalte Rasmus Højlund om det faktum, at der ikke helt var tro på, at han kunne slå igennem i FCK.
– Det var ikke kun én person. Det var en fælles beslutning (at sælge ham, red.). Trænerteamet og dem, der sidder øverst i ledelsen. De vurderede, at det ikke var mig, der skulle stoles 110 procent på, og det er jo deres beslutning, siger Rasmus Højlund, der glæder sig over succesen:
– Det er fedt at kunne bevise på otte måneder, at man kan gå fra at være en spiller, de ikke helt troede på, til at være en spiller, der nu render rundt sammen med nogle af de største danske spillere i historien.
Rasmus Højlund kan få sin landskamp nummer to på søndag, når Danmark møder Frankrig i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner og Aussies
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Colombia – Ghana