Komet stikker til FCK-toppen: Troede ikke på mig

Den danske landsholdsdebutant Rasmus Højlund har virkelig fået gang i karrieren, efter han skiftede væk fra FC København.



Det lignede et godt salg, da FC København i januar 2022 solgte angriber Rasmus Højlund, men den danske bomber, der torsdag aften mod Kroatien fik debut for landsholdet, har siden været gennem så vild en udvikling, at FCK måske havde fået en hel del mere end de godt 20 millioner kroner, hvis man havde ladet ham få sit gennembrud i klubben. Nu har man formentlig fået noget videresalg også, men det kunne måske være blevet til meget mere.

Men han fik aldrig helt chancen, og til danske medier – blandt andre Ekstra Bladet – talte han efter kampen mod Kroatien om netop det.

Angriberen, 19 år, fik et stort gennembrud i østrigsk fodbold hos Sturm Graz, inden han denne sommer blev solgt videre til italienske Atalanta for over 100 millioner kroner.

Efter debuten torsdag aften fortalte Rasmus Højlund om det faktum, at der ikke helt var tro på, at han kunne slå igennem i FCK.

– Det var ikke kun én person. Det var en fælles beslutning (at sælge ham, red.). Trænerteamet og dem, der sidder øverst i ledelsen. De vurderede, at det ikke var mig, der skulle stoles 110 procent på, og det er jo deres beslutning, siger Rasmus Højlund, der glæder sig over succesen:

– Det er fedt at kunne bevise på otte måneder, at man kan gå fra at være en spiller, de ikke helt troede på, til at være en spiller, der nu render rundt sammen med nogle af de største danske spillere i historien.

Rasmus Højlund kan få sin landskamp nummer to på søndag, når Danmark møder Frankrig i Parken.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

De vil have Victor Nelsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Spottet i København

AGF køber ham

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Elfenbenskysten – Ecuador

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Brøndby henter Alexander Drexel

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny kontrakt før VM-åbner

Holland – Japan