Komet stikker til FCK-toppen: Troede ikke på mig

Den danske landsholdsdebutant Rasmus Højlund har virkelig fået gang i karrieren, efter han skiftede væk fra FC København.



Det lignede et godt salg, da FC København i januar 2022 solgte angriber Rasmus Højlund, men den danske bomber, der torsdag aften mod Kroatien fik debut for landsholdet, har siden været gennem så vild en udvikling, at FCK måske havde fået en hel del mere end de godt 20 millioner kroner, hvis man havde ladet ham få sit gennembrud i klubben. Nu har man formentlig fået noget videresalg også, men det kunne måske være blevet til meget mere.

Men han fik aldrig helt chancen, og til danske medier – blandt andre Ekstra Bladet – talte han efter kampen mod Kroatien om netop det.

Angriberen, 19 år, fik et stort gennembrud i østrigsk fodbold hos Sturm Graz, inden han denne sommer blev solgt videre til italienske Atalanta for over 100 millioner kroner.

Efter debuten torsdag aften fortalte Rasmus Højlund om det faktum, at der ikke helt var tro på, at han kunne slå igennem i FCK.

– Det var ikke kun én person. Det var en fælles beslutning (at sælge ham, red.). Trænerteamet og dem, der sidder øverst i ledelsen. De vurderede, at det ikke var mig, der skulle stoles 110 procent på, og det er jo deres beslutning, siger Rasmus Højlund, der glæder sig over succesen:

– Det er fedt at kunne bevise på otte måneder, at man kan gå fra at være en spiller, de ikke helt troede på, til at være en spiller, der nu render rundt sammen med nogle af de største danske spillere i historien.

Rasmus Højlund kan få sin landskamp nummer to på søndag, når Danmark møder Frankrig i Parken.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente