Stikker til sine stjerner: – Måske derfor de sov

Thomas Thomasberg var imponeret over den måde, FC Midtjylland-spillerne slog sig tilbage i lørdagens opgør mod FC København.



HERNING (Tipsbladet): Det havde ikke været ufortjent, hvis FC København havde scoret mere end det ene mål i kampens første time, som Kevin Diks stod for efter Ousmane Diaos hånd på bolden i eget felt.

Derfra var såvel FC Midtjylland- som FC København-lejren enig om, at hjemmeholdet klarede sig bedst, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg var efter kampen mildest talt tilfreds med, at holdet holder en fremragende stime mod FCK i live.

Midtjyderne har i den grad fået ram på FCK i de indbyrdes opgør, men der skulle knokles for det lørdag, hvor spillet i lange perioder ikke klikkede specielt godt for FC Midtjylland, før man fik langt et tungt pres og skabt dødbold efter dødbold nær FCK's felt.

Det gav FCM en 2-1-sejr efter to mål oven på hjørnespark, hvor bolden susede rundt i FCK-feltet som i en flippermaskine.

FC Midtjyllands sydamerikanere Darío Osorio og Emiliano Martínez spillede tirsdag aften og natten mellem tirsdag og onsdag landskampe i henholdsvis Santiago de Chile og i byen Maturin ude på landet i Venezuela, og Thomas Thomasberg var dybt imponeret over, hvordan de og holdet hankede op i sig selv.

– Jeg var ikke i tvivl om, at de skulle starte. Emiliano har jo ikke holdt sommerferie endnu, så han får et lille afbræk og har fået lov at tage nogle dage afsted nu, så vi forhåbentlig har ham frisk tilbage både fysisk og mentalt, siger Thomas Thomasberg.

273552

Emiliano Martínez og Darío Osorio kender indersiden af langdistancefly ganske godt. Foto: Alamy

– Jeg synes bare, det er imponerende. Alle, der bare har prøvet to-tre timers tidsforskel, ved, at det tager et par dage at vænne sig til. De er jo i hvert fald seks tidszoner væk og spillede om natten i dansk tid. Så skulle de hjem, og så skulle de træne her i går. Og det skal de bare kunne klare.

– Det var måske også derfor, de stod og sov i den første halve time. Det blev bedre derfra, siger Thomas Thomasberg med et smil om de to sydamerikanere, hvor Darío Osorio for flere var kampens spiller.

– Sådan som vi så ud i den sidste time, det er sådan, jeg forventer, at vi ser ud hver eneste gang. Især på hjemmebane. For det var ikke godt nok den første halve time. Men det var karakterer, at spillerne formåede mentalt og fysisk at hive de ressourcer op, da vi kunne mærke, at det ville blive lidt sværere, end vi havde håbet, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland har tirsdag en pokalkamp mod Hillerød, der er blevet flyttet til hjemmebanen i Herning, mens man søndag i næste weekend spiller i Randers som optakt til Europa League-premieren mod Hoffenheim onsdag 25. september.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

I chok over Manchester United

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Nu er Dreyer historisk

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Bo Henriksen lander TV-job

‘Han tisser isterninger’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Det er tæt på uforklarligt’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Medier revser Real Madrid-træner

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’