Stikker til sine stjerner: – Måske derfor de sov

Thomas Thomasberg var imponeret over den måde, FC Midtjylland-spillerne slog sig tilbage i lørdagens opgør mod FC København.



HERNING (Tipsbladet): Det havde ikke været ufortjent, hvis FC København havde scoret mere end det ene mål i kampens første time, som Kevin Diks stod for efter Ousmane Diaos hånd på bolden i eget felt.

Derfra var såvel FC Midtjylland- som FC København-lejren enig om, at hjemmeholdet klarede sig bedst, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg var efter kampen mildest talt tilfreds med, at holdet holder en fremragende stime mod FCK i live.

Midtjyderne har i den grad fået ram på FCK i de indbyrdes opgør, men der skulle knokles for det lørdag, hvor spillet i lange perioder ikke klikkede specielt godt for FC Midtjylland, før man fik langt et tungt pres og skabt dødbold efter dødbold nær FCK's felt.

Det gav FCM en 2-1-sejr efter to mål oven på hjørnespark, hvor bolden susede rundt i FCK-feltet som i en flippermaskine.

FC Midtjyllands sydamerikanere Darío Osorio og Emiliano Martínez spillede tirsdag aften og natten mellem tirsdag og onsdag landskampe i henholdsvis Santiago de Chile og i byen Maturin ude på landet i Venezuela, og Thomas Thomasberg var dybt imponeret over, hvordan de og holdet hankede op i sig selv.

– Jeg var ikke i tvivl om, at de skulle starte. Emiliano har jo ikke holdt sommerferie endnu, så han får et lille afbræk og har fået lov at tage nogle dage afsted nu, så vi forhåbentlig har ham frisk tilbage både fysisk og mentalt, siger Thomas Thomasberg.

273552

Emiliano Martínez og Darío Osorio kender indersiden af langdistancefly ganske godt. Foto: Alamy

– Jeg synes bare, det er imponerende. Alle, der bare har prøvet to-tre timers tidsforskel, ved, at det tager et par dage at vænne sig til. De er jo i hvert fald seks tidszoner væk og spillede om natten i dansk tid. Så skulle de hjem, og så skulle de træne her i går. Og det skal de bare kunne klare.

– Det var måske også derfor, de stod og sov i den første halve time. Det blev bedre derfra, siger Thomas Thomasberg med et smil om de to sydamerikanere, hvor Darío Osorio for flere var kampens spiller.

– Sådan som vi så ud i den sidste time, det er sådan, jeg forventer, at vi ser ud hver eneste gang. Især på hjemmebane. For det var ikke godt nok den første halve time. Men det var karakterer, at spillerne formåede mentalt og fysisk at hive de ressourcer op, da vi kunne mærke, at det ville blive lidt sværere, end vi havde håbet, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland har tirsdag en pokalkamp mod Hillerød, der er blevet flyttet til hjemmebanen i Herning, mens man søndag i næste weekend spiller i Randers som optakt til Europa League-premieren mod Hoffenheim onsdag 25. september.





LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

FC Midtjylland – Viborg FF

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

AGF – Sønderjyske

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB