Stikker til sine stjerner: – Måske derfor de sov

Thomas Thomasberg var imponeret over den måde, FC Midtjylland-spillerne slog sig tilbage i lørdagens opgør mod FC København.



HERNING (Tipsbladet): Det havde ikke været ufortjent, hvis FC København havde scoret mere end det ene mål i kampens første time, som Kevin Diks stod for efter Ousmane Diaos hånd på bolden i eget felt.

Derfra var såvel FC Midtjylland- som FC København-lejren enig om, at hjemmeholdet klarede sig bedst, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg var efter kampen mildest talt tilfreds med, at holdet holder en fremragende stime mod FCK i live.

Midtjyderne har i den grad fået ram på FCK i de indbyrdes opgør, men der skulle knokles for det lørdag, hvor spillet i lange perioder ikke klikkede specielt godt for FC Midtjylland, før man fik langt et tungt pres og skabt dødbold efter dødbold nær FCK's felt.

Det gav FCM en 2-1-sejr efter to mål oven på hjørnespark, hvor bolden susede rundt i FCK-feltet som i en flippermaskine.

FC Midtjyllands sydamerikanere Darío Osorio og Emiliano Martínez spillede tirsdag aften og natten mellem tirsdag og onsdag landskampe i henholdsvis Santiago de Chile og i byen Maturin ude på landet i Venezuela, og Thomas Thomasberg var dybt imponeret over, hvordan de og holdet hankede op i sig selv.

– Jeg var ikke i tvivl om, at de skulle starte. Emiliano har jo ikke holdt sommerferie endnu, så han får et lille afbræk og har fået lov at tage nogle dage afsted nu, så vi forhåbentlig har ham frisk tilbage både fysisk og mentalt, siger Thomas Thomasberg.

273552

Emiliano Martínez og Darío Osorio kender indersiden af langdistancefly ganske godt. Foto: Alamy

– Jeg synes bare, det er imponerende. Alle, der bare har prøvet to-tre timers tidsforskel, ved, at det tager et par dage at vænne sig til. De er jo i hvert fald seks tidszoner væk og spillede om natten i dansk tid. Så skulle de hjem, og så skulle de træne her i går. Og det skal de bare kunne klare.

– Det var måske også derfor, de stod og sov i den første halve time. Det blev bedre derfra, siger Thomas Thomasberg med et smil om de to sydamerikanere, hvor Darío Osorio for flere var kampens spiller.

– Sådan som vi så ud i den sidste time, det er sådan, jeg forventer, at vi ser ud hver eneste gang. Især på hjemmebane. For det var ikke godt nok den første halve time. Men det var karakterer, at spillerne formåede mentalt og fysisk at hive de ressourcer op, da vi kunne mærke, at det ville blive lidt sværere, end vi havde håbet, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland har tirsdag en pokalkamp mod Hillerød, der er blevet flyttet til hjemmebanen i Herning, mens man søndag i næste weekend spiller i Randers som optakt til Europa League-premieren mod Hoffenheim onsdag 25. september.





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Irak – Norge

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Japan overrasker mod Holland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spanien – Kap Verde

Brøndby melder duo færdig og teaser

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Belgien – Egypten