Stikker til sine stjerner: – Måske derfor de sov

Thomas Thomasberg var imponeret over den måde, FC Midtjylland-spillerne slog sig tilbage i lørdagens opgør mod FC København.



HERNING (Tipsbladet): Det havde ikke været ufortjent, hvis FC København havde scoret mere end det ene mål i kampens første time, som Kevin Diks stod for efter Ousmane Diaos hånd på bolden i eget felt.

Derfra var såvel FC Midtjylland- som FC København-lejren enig om, at hjemmeholdet klarede sig bedst, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg var efter kampen mildest talt tilfreds med, at holdet holder en fremragende stime mod FCK i live.

Midtjyderne har i den grad fået ram på FCK i de indbyrdes opgør, men der skulle knokles for det lørdag, hvor spillet i lange perioder ikke klikkede specielt godt for FC Midtjylland, før man fik langt et tungt pres og skabt dødbold efter dødbold nær FCK's felt.

Det gav FCM en 2-1-sejr efter to mål oven på hjørnespark, hvor bolden susede rundt i FCK-feltet som i en flippermaskine.

FC Midtjyllands sydamerikanere Darío Osorio og Emiliano Martínez spillede tirsdag aften og natten mellem tirsdag og onsdag landskampe i henholdsvis Santiago de Chile og i byen Maturin ude på landet i Venezuela, og Thomas Thomasberg var dybt imponeret over, hvordan de og holdet hankede op i sig selv.

– Jeg var ikke i tvivl om, at de skulle starte. Emiliano har jo ikke holdt sommerferie endnu, så han får et lille afbræk og har fået lov at tage nogle dage afsted nu, så vi forhåbentlig har ham frisk tilbage både fysisk og mentalt, siger Thomas Thomasberg.

273552

Emiliano Martínez og Darío Osorio kender indersiden af langdistancefly ganske godt. Foto: Alamy

– Jeg synes bare, det er imponerende. Alle, der bare har prøvet to-tre timers tidsforskel, ved, at det tager et par dage at vænne sig til. De er jo i hvert fald seks tidszoner væk og spillede om natten i dansk tid. Så skulle de hjem, og så skulle de træne her i går. Og det skal de bare kunne klare.

– Det var måske også derfor, de stod og sov i den første halve time. Det blev bedre derfra, siger Thomas Thomasberg med et smil om de to sydamerikanere, hvor Darío Osorio for flere var kampens spiller.

– Sådan som vi så ud i den sidste time, det er sådan, jeg forventer, at vi ser ud hver eneste gang. Især på hjemmebane. For det var ikke godt nok den første halve time. Men det var karakterer, at spillerne formåede mentalt og fysisk at hive de ressourcer op, da vi kunne mærke, at det ville blive lidt sværere, end vi havde håbet, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland har tirsdag en pokalkamp mod Hillerød, der er blevet flyttet til hjemmebanen i Herning, mens man søndag i næste weekend spiller i Randers som optakt til Europa League-premieren mod Hoffenheim onsdag 25. september.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Her er VM-turneringens hold

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Udeladt – kan slet ikke spille

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Kryptisk besked til Mileta Rajovic