Stikker til sine stjerner: – Måske derfor de sov

Thomas Thomasberg var imponeret over den måde, FC Midtjylland-spillerne slog sig tilbage i lørdagens opgør mod FC København.



HERNING (Tipsbladet): Det havde ikke været ufortjent, hvis FC København havde scoret mere end det ene mål i kampens første time, som Kevin Diks stod for efter Ousmane Diaos hånd på bolden i eget felt.

Derfra var såvel FC Midtjylland- som FC København-lejren enig om, at hjemmeholdet klarede sig bedst, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg var efter kampen mildest talt tilfreds med, at holdet holder en fremragende stime mod FCK i live.

Midtjyderne har i den grad fået ram på FCK i de indbyrdes opgør, men der skulle knokles for det lørdag, hvor spillet i lange perioder ikke klikkede specielt godt for FC Midtjylland, før man fik langt et tungt pres og skabt dødbold efter dødbold nær FCK's felt.

Det gav FCM en 2-1-sejr efter to mål oven på hjørnespark, hvor bolden susede rundt i FCK-feltet som i en flippermaskine.

FC Midtjyllands sydamerikanere Darío Osorio og Emiliano Martínez spillede tirsdag aften og natten mellem tirsdag og onsdag landskampe i henholdsvis Santiago de Chile og i byen Maturin ude på landet i Venezuela, og Thomas Thomasberg var dybt imponeret over, hvordan de og holdet hankede op i sig selv.

– Jeg var ikke i tvivl om, at de skulle starte. Emiliano har jo ikke holdt sommerferie endnu, så han får et lille afbræk og har fået lov at tage nogle dage afsted nu, så vi forhåbentlig har ham frisk tilbage både fysisk og mentalt, siger Thomas Thomasberg.

273552

Emiliano Martínez og Darío Osorio kender indersiden af langdistancefly ganske godt. Foto: Alamy

– Jeg synes bare, det er imponerende. Alle, der bare har prøvet to-tre timers tidsforskel, ved, at det tager et par dage at vænne sig til. De er jo i hvert fald seks tidszoner væk og spillede om natten i dansk tid. Så skulle de hjem, og så skulle de træne her i går. Og det skal de bare kunne klare.

– Det var måske også derfor, de stod og sov i den første halve time. Det blev bedre derfra, siger Thomas Thomasberg med et smil om de to sydamerikanere, hvor Darío Osorio for flere var kampens spiller.

– Sådan som vi så ud i den sidste time, det er sådan, jeg forventer, at vi ser ud hver eneste gang. Især på hjemmebane. For det var ikke godt nok den første halve time. Men det var karakterer, at spillerne formåede mentalt og fysisk at hive de ressourcer op, da vi kunne mærke, at det ville blive lidt sværere, end vi havde håbet, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland har tirsdag en pokalkamp mod Hillerød, der er blevet flyttet til hjemmebanen i Herning, mens man søndag i næste weekend spiller i Randers som optakt til Europa League-premieren mod Hoffenheim onsdag 25. september.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

På blokken til stort landstrænerjob

FC København – Lyngby BK

AC Horsens – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Sønderjyske – FC Midtjylland

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Viborg FF – OB

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

OB henter forsvarstalent i Brøndby

I dag er det sidste chance for FC København

Randers FC – Silkeborg IF