Stjernefotograf dropper FC København

FC Københavns ambassadør Jan Grarup trækker sig, da han ikke kan forene sig med storaktionær Lars Seier Christensens offentlige sympati for Donald Trump.



Normalt skriver Tipsbladet om fodbold, og det skal vi nok også nå til, men først skal vi forbi lørdagens møde mellem Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, og USA’s ditto, Donald Trump.

Det endte mildt sagt i en katastrofe, hvor Zelenskyj til sidst blev smidt ud af Det Hvide Hus.

Mødet skulle ellers have handlet om afslutningen på krigen og en mineralaftale mellem USA og Ukraine, men endte i et stort skænderi for rullende kameraer i Det Ovale Kontor.

Videoklippet af de to præsidenter i infight har fyldt nyhedsspalterne de seneste dage, og det har også aktiveret storaktionær i FC København, Lars Seier Christensen, i et opslag på Facebook.

Her klandrer han Volodymyr Zelenskyj for at være inkompentent, uforskammet og tåbelig – opslaget er siden blevet delt vidt og bredt. Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag.

Et opslag, der har fået konsekvenser.

FC Københavns ambassadør og mangeårig krigsfotograf Jan Grarup oplyser nemlig i et opslag på Instagram, at han dropper sit virke som ambassadør på baggrund af Lars Seiers udtalelse.

– Jeg kan ikke mere… Verden, som den ser ud i dag, gør, at når en ejer som Lars Seier Christensen skriver og viser hans totale ignorence og mangel på empati overfor det ukrainske folk, hverken kan eller vil jeg sidde der. At man kan være så mindre bemidlet – ikke økonomisk (det klarer vi andre), at man offentligt kan støtte Trump og Vance, er mig en gåde. Det strider imod alt, jeg står for som menneske, lyder det blandt andet.

Herunder kan du læse hele opslaget fra Jan Grarup:

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Photographer Jan Grarup (@jangrarup)

Jan Grarup, der er prisvindende fotograf og i mange år selv har dækket krigen i Ukraine, oplyser, at han fortsat kommer til at købe billet til kampene i Parken, men det bliver ikke længere som ambassadør.

Tipsbladet har forsøgt at få en uddybende kommentar fra Jan Grarup, men det har i skrivende stund ikke været muligt.

Siden udgivelsen af artiklen er FC København vendt retur på Tipsbladets henvendelse, men de har ikke nogen kommentarer.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK-profil med hattrick i målfest

Her er Brasiliens vej til VM-finalen