Normalt skriver Tipsbladet om fodbold, og det skal vi nok også nå til, men først skal vi forbi lørdagens møde mellem Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, og USA’s ditto, Donald Trump.
Det endte mildt sagt i en katastrofe, hvor Zelenskyj til sidst blev smidt ud af Det Hvide Hus.
Mødet skulle ellers have handlet om afslutningen på krigen og en mineralaftale mellem USA og Ukraine, men endte i et stort skænderi for rullende kameraer i Det Ovale Kontor.
Videoklippet af de to præsidenter i infight har fyldt nyhedsspalterne de seneste dage, og det har også aktiveret storaktionær i FC København, Lars Seier Christensen, i et opslag på Facebook.
Her klandrer han Volodymyr Zelenskyj for at være inkompentent, uforskammet og tåbelig – opslaget er siden blevet delt vidt og bredt. Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag.
Et opslag, der har fået konsekvenser.
FC Københavns ambassadør og mangeårig krigsfotograf Jan Grarup oplyser nemlig i et opslag på Instagram, at han dropper sit virke som ambassadør på baggrund af Lars Seiers udtalelse.
– Jeg kan ikke mere… Verden, som den ser ud i dag, gør, at når en ejer som Lars Seier Christensen skriver og viser hans totale ignorence og mangel på empati overfor det ukrainske folk, hverken kan eller vil jeg sidde der. At man kan være så mindre bemidlet – ikke økonomisk (det klarer vi andre), at man offentligt kan støtte Trump og Vance, er mig en gåde. Det strider imod alt, jeg står for som menneske, lyder det blandt andet.
Herunder kan du læse hele opslaget fra Jan Grarup:
Jan Grarup, der er prisvindende fotograf og i mange år selv har dækket krigen i Ukraine, oplyser, at han fortsat kommer til at købe billet til kampene i Parken, men det bliver ikke længere som ambassadør.
Tipsbladet har forsøgt at få en uddybende kommentar fra Jan Grarup, men det har i skrivende stund ikke været muligt.
Siden udgivelsen af artiklen er FC København vendt retur på Tipsbladets henvendelse, men de har ikke nogen kommentarer.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED