Stjernefotograf dropper FC København

FC Københavns ambassadør Jan Grarup trækker sig, da han ikke kan forene sig med storaktionær Lars Seier Christensens offentlige sympati for Donald Trump.



Normalt skriver Tipsbladet om fodbold, og det skal vi nok også nå til, men først skal vi forbi lørdagens møde mellem Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, og USA’s ditto, Donald Trump.

Det endte mildt sagt i en katastrofe, hvor Zelenskyj til sidst blev smidt ud af Det Hvide Hus.

Mødet skulle ellers have handlet om afslutningen på krigen og en mineralaftale mellem USA og Ukraine, men endte i et stort skænderi for rullende kameraer i Det Ovale Kontor.

Videoklippet af de to præsidenter i infight har fyldt nyhedsspalterne de seneste dage, og det har også aktiveret storaktionær i FC København, Lars Seier Christensen, i et opslag på Facebook.

Her klandrer han Volodymyr Zelenskyj for at være inkompentent, uforskammet og tåbelig – opslaget er siden blevet delt vidt og bredt. Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag.

Et opslag, der har fået konsekvenser.

FC Københavns ambassadør og mangeårig krigsfotograf Jan Grarup oplyser nemlig i et opslag på Instagram, at han dropper sit virke som ambassadør på baggrund af Lars Seiers udtalelse.

– Jeg kan ikke mere… Verden, som den ser ud i dag, gør, at når en ejer som Lars Seier Christensen skriver og viser hans totale ignorence og mangel på empati overfor det ukrainske folk, hverken kan eller vil jeg sidde der. At man kan være så mindre bemidlet – ikke økonomisk (det klarer vi andre), at man offentligt kan støtte Trump og Vance, er mig en gåde. Det strider imod alt, jeg står for som menneske, lyder det blandt andet.

Herunder kan du læse hele opslaget fra Jan Grarup:

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Photographer Jan Grarup (@jangrarup)

Jan Grarup, der er prisvindende fotograf og i mange år selv har dækket krigen i Ukraine, oplyser, at han fortsat kommer til at købe billet til kampene i Parken, men det bliver ikke længere som ambassadør.

Tipsbladet har forsøgt at få en uddybende kommentar fra Jan Grarup, men det har i skrivende stund ikke været muligt.

Siden udgivelsen af artiklen er FC København vendt retur på Tipsbladets henvendelse, men de har ikke nogen kommentarer.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli