Stjernefotograf dropper FC København

FC Københavns ambassadør Jan Grarup trækker sig, da han ikke kan forene sig med storaktionær Lars Seier Christensens offentlige sympati for Donald Trump.



Normalt skriver Tipsbladet om fodbold, og det skal vi nok også nå til, men først skal vi forbi lørdagens møde mellem Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, og USA’s ditto, Donald Trump.

Det endte mildt sagt i en katastrofe, hvor Zelenskyj til sidst blev smidt ud af Det Hvide Hus.

Mødet skulle ellers have handlet om afslutningen på krigen og en mineralaftale mellem USA og Ukraine, men endte i et stort skænderi for rullende kameraer i Det Ovale Kontor.

Videoklippet af de to præsidenter i infight har fyldt nyhedsspalterne de seneste dage, og det har også aktiveret storaktionær i FC København, Lars Seier Christensen, i et opslag på Facebook.

Her klandrer han Volodymyr Zelenskyj for at være inkompentent, uforskammet og tåbelig – opslaget er siden blevet delt vidt og bredt. Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag.

Et opslag, der har fået konsekvenser.

FC Københavns ambassadør og mangeårig krigsfotograf Jan Grarup oplyser nemlig i et opslag på Instagram, at han dropper sit virke som ambassadør på baggrund af Lars Seiers udtalelse.

– Jeg kan ikke mere… Verden, som den ser ud i dag, gør, at når en ejer som Lars Seier Christensen skriver og viser hans totale ignorence og mangel på empati overfor det ukrainske folk, hverken kan eller vil jeg sidde der. At man kan være så mindre bemidlet – ikke økonomisk (det klarer vi andre), at man offentligt kan støtte Trump og Vance, er mig en gåde. Det strider imod alt, jeg står for som menneske, lyder det blandt andet.

Herunder kan du læse hele opslaget fra Jan Grarup:

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Photographer Jan Grarup (@jangrarup)

Jan Grarup, der er prisvindende fotograf og i mange år selv har dækket krigen i Ukraine, oplyser, at han fortsat kommer til at købe billet til kampene i Parken, men det bliver ikke længere som ambassadør.

Tipsbladet har forsøgt at få en uddybende kommentar fra Jan Grarup, men det har i skrivende stund ikke været muligt.

Siden udgivelsen af artiklen er FC København vendt retur på Tipsbladets henvendelse, men de har ikke nogen kommentarer.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Pokalhelt knækker FC København

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg