Stjernefotograf dropper FC København

FC Københavns ambassadør Jan Grarup trækker sig, da han ikke kan forene sig med storaktionær Lars Seier Christensens offentlige sympati for Donald Trump.



Normalt skriver Tipsbladet om fodbold, og det skal vi nok også nå til, men først skal vi forbi lørdagens møde mellem Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, og USA’s ditto, Donald Trump.

Det endte mildt sagt i en katastrofe, hvor Zelenskyj til sidst blev smidt ud af Det Hvide Hus.

Mødet skulle ellers have handlet om afslutningen på krigen og en mineralaftale mellem USA og Ukraine, men endte i et stort skænderi for rullende kameraer i Det Ovale Kontor.

Videoklippet af de to præsidenter i infight har fyldt nyhedsspalterne de seneste dage, og det har også aktiveret storaktionær i FC København, Lars Seier Christensen, i et opslag på Facebook.

Her klandrer han Volodymyr Zelenskyj for at være inkompentent, uforskammet og tåbelig – opslaget er siden blevet delt vidt og bredt. Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag.

Et opslag, der har fået konsekvenser.

FC Københavns ambassadør og mangeårig krigsfotograf Jan Grarup oplyser nemlig i et opslag på Instagram, at han dropper sit virke som ambassadør på baggrund af Lars Seiers udtalelse.

– Jeg kan ikke mere… Verden, som den ser ud i dag, gør, at når en ejer som Lars Seier Christensen skriver og viser hans totale ignorence og mangel på empati overfor det ukrainske folk, hverken kan eller vil jeg sidde der. At man kan være så mindre bemidlet – ikke økonomisk (det klarer vi andre), at man offentligt kan støtte Trump og Vance, er mig en gåde. Det strider imod alt, jeg står for som menneske, lyder det blandt andet.

Herunder kan du læse hele opslaget fra Jan Grarup:

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Photographer Jan Grarup (@jangrarup)

Jan Grarup, der er prisvindende fotograf og i mange år selv har dækket krigen i Ukraine, oplyser, at han fortsat kommer til at købe billet til kampene i Parken, men det bliver ikke længere som ambassadør.

Tipsbladet har forsøgt at få en uddybende kommentar fra Jan Grarup, men det har i skrivende stund ikke været muligt.

Siden udgivelsen af artiklen er FC København vendt retur på Tipsbladets henvendelse, men de har ikke nogen kommentarer.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Han ryger 100 procent!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

England – DR Congo

Spår rekordtransfer i dette vindue

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Zorniger fremhæver transfervindue