Stod ved U21-EM: FCM sat i forbindelse med ham

Der er dog også andre bejlere om målmanden.



FC Midtjylland har tilsyneladende fået smag for at handle i Portugal – og for målmænd. Allerede har man forud for denne sæson hentet Franculino med portugisisk baggrund samt målmand Oscar Hedvall.

Nu ser det ud til, at det kan blive forenet i den portugisiske målmand Celton Biai. Det skriver det portugisiske medie Record.

Til daglig spiller han for Vitória Guimarães, men her har deres cheftræner Moreno efter sigenden ikke længere målmanden i sine planer, og det åbner altså op for et skifte til midtjyderne. 

Celton Biai har ét år tilbage af sin kontrakt med sin klub, og det skulle være udelukket, at der kunne blive tale om et lejeophold for den 22-årige keeper, som altså ser ud til at skulle videre nu.

FCM skulle selv være meget interesserede i at hente ham til klubben, hvor man dog er fyldt godt op med målmand i form af Jonas Lössl, Mark Ugboh og førnævnte Hedvall i truppen, ligesom man har har udlejet Elias Olafsson til Mafra.

Den portugisiske keeper har desuden haft en travl sommer, da han var med Portugal til U21-EM, hvor han stod deres fire kampe, hvor det endte med et 0-1-nederlag i kvartfinalen mod England. 

Han gjorde sig desuden bemærket med en storslået redning, som man kan se nedenfor:

Udover FCM skulle tyske Köln også været inde i billedet, ligesom både engelske og italienske klubber har været ude efter ham. Dog uden at der er blevet fremlagt konkrete tilbud på ham, lyder det.

Midtjyderne kan desuden også se frem til en uventet stor gevinst via en handel, de ikke er en del af. Læs mere om det her.






Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

AGF i Europa: De venter i næste runde

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Hvor er I vilde, AGF!

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

AGF skaber vildt mirakel i Europa

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vildt Superliga-rygte afvises

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Dansker i rekordtransfer

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Her er FC Københavns pris på William Clem