Stod ved U21-EM: FCM sat i forbindelse med ham

Der er dog også andre bejlere om målmanden.



FC Midtjylland har tilsyneladende fået smag for at handle i Portugal – og for målmænd. Allerede har man forud for denne sæson hentet Franculino med portugisisk baggrund samt målmand Oscar Hedvall.

Nu ser det ud til, at det kan blive forenet i den portugisiske målmand Celton Biai. Det skriver det portugisiske medie Record.

Til daglig spiller han for Vitória Guimarães, men her har deres cheftræner Moreno efter sigenden ikke længere målmanden i sine planer, og det åbner altså op for et skifte til midtjyderne. 

Celton Biai har ét år tilbage af sin kontrakt med sin klub, og det skulle være udelukket, at der kunne blive tale om et lejeophold for den 22-årige keeper, som altså ser ud til at skulle videre nu.

FCM skulle selv være meget interesserede i at hente ham til klubben, hvor man dog er fyldt godt op med målmand i form af Jonas Lössl, Mark Ugboh og førnævnte Hedvall i truppen, ligesom man har har udlejet Elias Olafsson til Mafra.

Den portugisiske keeper har desuden haft en travl sommer, da han var med Portugal til U21-EM, hvor han stod deres fire kampe, hvor det endte med et 0-1-nederlag i kvartfinalen mod England. 

Han gjorde sig desuden bemærket med en storslået redning, som man kan se nedenfor:

Udover FCM skulle tyske Köln også været inde i billedet, ligesom både engelske og italienske klubber har været ude efter ham. Dog uden at der er blevet fremlagt konkrete tilbud på ham, lyder det.

Midtjyderne kan desuden også se frem til en uventet stor gevinst via en handel, de ikke er en del af. Læs mere om det her.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vender tilbage til skærmen

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Uventet skifte?

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten