Stod ved U21-EM: FCM sat i forbindelse med ham

Der er dog også andre bejlere om målmanden.



FC Midtjylland har tilsyneladende fået smag for at handle i Portugal – og for målmænd. Allerede har man forud for denne sæson hentet Franculino med portugisisk baggrund samt målmand Oscar Hedvall.

Nu ser det ud til, at det kan blive forenet i den portugisiske målmand Celton Biai. Det skriver det portugisiske medie Record.

Til daglig spiller han for Vitória Guimarães, men her har deres cheftræner Moreno efter sigenden ikke længere målmanden i sine planer, og det åbner altså op for et skifte til midtjyderne. 

Celton Biai har ét år tilbage af sin kontrakt med sin klub, og det skulle være udelukket, at der kunne blive tale om et lejeophold for den 22-årige keeper, som altså ser ud til at skulle videre nu.

FCM skulle selv være meget interesserede i at hente ham til klubben, hvor man dog er fyldt godt op med målmand i form af Jonas Lössl, Mark Ugboh og førnævnte Hedvall i truppen, ligesom man har har udlejet Elias Olafsson til Mafra.

Den portugisiske keeper har desuden haft en travl sommer, da han var med Portugal til U21-EM, hvor han stod deres fire kampe, hvor det endte med et 0-1-nederlag i kvartfinalen mod England. 

Han gjorde sig desuden bemærket med en storslået redning, som man kan se nedenfor:

Udover FCM skulle tyske Köln også været inde i billedet, ligesom både engelske og italienske klubber har været ude efter ham. Dog uden at der er blevet fremlagt konkrete tilbud på ham, lyder det.

Midtjyderne kan desuden også se frem til en uventet stor gevinst via en handel, de ikke er en del af. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Uwe Rösler henter dansker

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Tager kontakt om Kamil Grabara 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’