Der blev bukket og nejet af Allan Kuhn ud til de 74.382 tilskuere på Old Trafford og de mange hundrede danske fans, som tiljublede ham efter AaB’s 2-2-resultat i Champions League-gruppespillet mod Manchester United.
– Jeg er en stolt træner lige nu. Det er det største point i klubbens historie, og kun en sejr på Anfield (Liverpool hjemmebane, red.) ville have været større, sagde Allan Kuhn på det efterfølgende pressemøde, der blev afholdt med masser af humor.
Kuhn roste især sin målmand Karim Zaza og anerkendte, at 2-1-føringen til AaB ved pausen ikke var det mest retfærdige resultat.
Ikke den bedste start
– Vi fik ikke den bedste start. Vi havde talt om, at vi skulle passe på de dybe stikninger, men vi har en af de bedste frisparksskytter – ikke bare i Danmark, men i Europa – i Anders Due. Det vidste vi, og det prøvede vi at udnytte, sagde Kuhn med henvisning til Due, der lagde op til begge danske mål.
Det uafgjorte resultat betød, at Kuhn sluttede som ubesejret i 12 kampe i træk.
– Det er absolut fortjent, at vi er gået videre fra gruppen. Nu ved alle, at AaB kan spille fodbold. Og det har været en fantastisk stime for mig. At gå fra trænerstolen som ubesejret er en fantastisk præstation. Det er den bedste julegave, jeg kunne få, sagde Allan Kuhn, der aldrig har været så glad for et resultat før.
Mange engelske journalister ville vide, om Kuhn var skuffet over, at han ikke skal fortsætte som cheftræner, og om han nu vil gå efter et cheftrænerjob.
– Jeg ser altid lyset for enden af tunnellen. Jeg har været skuffet, men jeg har fået redt trådene ud med sportsdirektør Lynge Jakobsen. Jeg har fået tilbud om trænerjob, men endnu ikke et, der var godt nok, lød det fra Kuhn.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub