Stolt Allan Kuhn takkede af på Old Trafford

AaB’s afgående cheftræner Allan Kuhn var meget tilfreds med det ene point mod Manchester United, som betød, at han sluttede som ubesejret i 12 kampe i træk.



Der blev bukket og nejet af Allan Kuhn ud til de 74.382 tilskuere på Old Trafford og de mange hundrede danske fans, som tiljublede ham efter AaB’s 2-2-resultat i Champions League-gruppespillet mod Manchester United.

– Jeg er en stolt træner lige nu. Det er det største point i klubbens historie, og kun en sejr på Anfield (Liverpool hjemmebane, red.) ville have været større, sagde Allan Kuhn på det efterfølgende pressemøde, der blev afholdt med masser af humor.

Kuhn roste især sin målmand Karim Zaza og anerkendte, at 2-1-føringen til AaB ved pausen ikke var det mest retfærdige resultat.

Ikke den bedste start
– Vi fik ikke den bedste start. Vi havde talt om, at vi skulle passe på de dybe stikninger, men vi har en af de bedste frisparksskytter – ikke bare i Danmark, men i Europa – i Anders Due. Det vidste vi, og det prøvede vi at udnytte, sagde Kuhn med henvisning til Due, der lagde op til begge danske mål.

Det uafgjorte resultat betød, at Kuhn sluttede som ubesejret i 12 kampe i træk.

– Det er absolut fortjent, at vi er gået videre fra gruppen. Nu ved alle, at AaB kan spille fodbold. Og det har været en fantastisk stime for mig. At gå fra trænerstolen som ubesejret er en fantastisk præstation. Det er den bedste julegave, jeg kunne få, sagde Allan Kuhn, der aldrig har været så glad for et resultat før.

Mange engelske journalister ville vide, om Kuhn var skuffet over, at han ikke skal fortsætte som cheftræner, og om han nu vil gå efter et cheftrænerjob.

– Jeg ser altid lyset for enden af tunnellen. Jeg har været skuffet, men jeg har fået redt trådene ud med sportsdirektør Lynge Jakobsen. Jeg har fået tilbud om trænerjob, men endnu ikke et, der var godt nok, lød det fra Kuhn.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF