Bo Henriksen og Horsens-mandskabet er ubesejret de seneste otte kampe i Superligaen, og det glæder træneren fra Horsens inden kampen onsdag aften mod Hobro.
Onsdag aften tager AC Horsens i mod Hobro på hemmebane, og det kan blive den niende kamp i streg uden nederlag for "Den gule fare".
Horsens er inde i en fantastisk stime, hvor holdet ikke er blevet besejret i otte kampe, og det betyder at mandskabet fuldstændig har isoleret sig i toppen af nedrykningsgruppe 2.
Horsens har spillet en omgang solid fodbold, hvor spillet ikke altid har været finpoleret og smukt, men tilgengæld ekstremt effektivt, og det er Bo Henriksen utrolig glad for:
- Jeg er så stolt af mine spillere, der er inde i en fantastisk stime, og det er jo nærmest uhørt at være ubesejret i de seneste otte kampe i 3F Superligaen. Det er en kæmpe cadeau til alle i truppen, og det er ikke kun spillerne i startopstillingen. Senest kunne vi se spillere fra bænken komme ind og være kampafgørende i Esbjerg, og det er virkelig fedt at råde over så mange sultne spillere med så stor kvalitet, siger Bo Henriksen til AC Horsens hjemmeside.
Onsdag aften skal AC Horsens så forsøge at udbygge den flotte stime, og til den kamp har Bo Henriksen valgt at udtage følgende spillere:
1. Matej Delač
3. Magnus Riisgaard Jensen
4. Malte Kiilerich
5. Michael Lumb
6. Ayo Simon Okosun
Læs også:Frank om profiler: Hvorfor skulle de forlade os?
7. Peter Therkildsen
8. Bjarke Jacobsen
10. Hallur Hansson
11. Peter Nymann
12. Rune Frantsen
14. Jonas Gemmer
15. Erhan Mašović
Læs også:Frank om profiler: Hvorfor skulle de forlade os?
18. Louka Prip
19. Jonas Thorsen
21. James Gomez
29. Jeppe Kjær
30. Anders Hoff
33. Alexander Ludwig
44. Nicolai Brock-Madsen
Læs også:Klopp: Arsenal giver ikke op
Læs også:Solbakken kaster håndklædet: Vi er stendøde
Læs også:Dagens Double: Masser af mål på Anfield.
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
AaB-kriger på blokken i fransk klub
18-årigt dansk angrebstalent på vej til Italien
Juventus-favorit på vej til Simon Kjærs Milan
Barca er interesseret i Premier League-spillere
Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk